13 C
Пловдив
сряда, май 1, 2024

Записват за курса на НИНКН и школата „Шайо“ за опазване на недвижимото културно наследство

Започва записването за специализирания курс по опазване на недвижимото културно наследство, организиран от НИНКН и френския център за висши науки „Шайо“.

9-ото издание на курса 2022 – 2024 г. ще се проведе в Пловдив. Началото е на 30 септември. Продължителността е 4 семестъра, 700 учебни часа – два пъти месечно, през седмица, в четвъртък, петък и събота.

Обучението е предназначено за архитекти. Курсът включва лекции по история, архитектурно заснемане и художествена реставрация, исторически особености на българските сгради, църкви и манастири, международни норми и стандарти, патология на строителните материали.

Преподавателите са французи и българи – архитекти, историци, археолози, изкуствоведи и реставратори, авторитети в своите области. След втория семестър гост-преподавателите от Франция ще водят ателие по архитектура и урбанизъм.

В края на 2-годишната школа всеки специализант защитава дипломен проект, за да получи професионален сертификат от НИНКН и Екол дьо Шайо.

За лекциите на френските преподаватели е осигурен превод.

Необходимите документи за кандидатстване са мотивирано заявление за участие в курса, автобиография, копие от диплома за висшe образование, специалност „Архитектура“.

Срокът за подаване на документи е до 1 август 2022 г.

Таксата за участие е 800 лв. на семестър. Документите ще бъдат приемани на хартиен носител в деловодството на НИНКН на адрес София 1000 , бул. „Ал. Стамболийски“ № 17 и на електронен адрес checbg@gmail.com. Над 100 архитекти са завършили програмата от началото й през 2000-та година досега. Почти всички работят в областта на опазването на недвижимото културно наследство.

Школата на Шайо, основана през 1887 г., задава европейските стандарти в сферата на проучването, документирането и опазването, реставрацията и съвременното осмисляне на недвижимото културно наследство.

В края на миналата година НИНКН, Екол дьо Шайо към Центъра за архитектура и наследство в Париж, Министерството на културата и посланикът на Франция у нас подписаха споразумение за сътрудничество, с което курсът бе подновен след двегодишно прекъсване.

Related Articles

Изградиха „Зелен коридор на здравето“ в столичен квартал

Приключи проектът за достъпна градска среда „Зелен коридор на здравето в „Надежда“, реализиран в рамките на проект URBiNAT. Целта на проекта е да насърчи...

Парк „Развигор“ с декоративни арт пластики откриха в Севлиево

Севлиево има своя нов зелен оазис - парк "Развигор". Намира се между сградата на читалище „Развитие-1870” и хотел „Севлиево Плаза”. Паркът е съвместен проект...
- Реклама -spot_img

ПОСЛЕДНИ

НАЙ-ЧЕТЕНИ