15 C
Пловдив
събота, април 27, 2024

Представиха пред общините предложенията на МРРБ за законови промени 

Министърът на регионалното развитие и благоустройството арх. Виолета Комитова участва активно заедно със своя екип в Деветата Национална среща на главните архитекти и експертите по устройствено планиране от общините. Тя е организирана от Националното сдружение на общините (НСОРБ) в Правец и продължава два дни – на 15 и 16 юли.

Аз съм една от вас и дълбоко вярвам, че проблемите, които се раждат на терен, подсказват и съответните решения. В момента е разкъсана връзката между отговорността за строителството и администрирането на финансите за него. Това се получава, защото отговорността е на кметовете, а финансирането се управлява централизирано.“ Това заяви министър Комитова пред над 100 участници от цялата страна във форума, който се явява единствената ежегодна платформа за дискусии по специфичните проблеми в работата на главните архитекти.

Според нея в момента се работи в тежка нормативна среда, която не е създадена от хората от самата гилдия, а те познават проблемите на практиката. „Тази нормативна среда е писана на „жълтите павета“. Затова ние от МРРБ сме поели инициативата да променим нормативната база и да направим връзката с практиката по-видима и ефективна. Всички сегашни проблеми могат да бъдат решени само с ваша помощ и в този процес трябва да участваме всички“, посочи арх. Комитова.

Голям интерес и дискусия предизвикаха предложенията за промяна в Закона за устройство на територията (ЗУТ), предложени от министъра,  началника на ДНСК арх. Влади Калинов и съветника й арх. Иван Шишков.

Форумът бе запознат с два от проектите, които МРРБ представя в Плана за възстановяване и устойчивост. По единия от тях – „Дигитализация на строителния сектор“, говори Кристина Цалова – директор на Дирекция „Технически правила и норми“ в министерството. Другият проект – „Нови политики и реформи в енергийната ефективност“, бе представен от арх. Георги Коларов – съветник на министър Комитова. Той отбеляза пред аудиторията, че целта е Планът за възстановяване и устойчивост да постави началото на трансформирането на строителния бранш в устойчив, като част от европейския преход към зелена икономика. „Очакваме инвестициите в сградите да дадат желаните импулси в строителния сектор и цялата икономика да доведе до създаването на нови работни места, до подкрепа на мрежите на доставки на локално ниво“, подчерта арх. Коларов.

От проведените дискусии стана ясно, че общините и браншовите организации на специалистите в сектора обединяват усилията си за усъвършенстване на инвестиционния процес. Дискусиите продължават и утре.

Related Articles

Разполагат контейнери за биоразградими отпадъци в Пирдоп

През месец май Община Пирдоп ще започне поетапно разполагане на кафяви контейнери за зелени и биоразградими отпадъци. За удобство на гражданите на съдовете ще...

Варна: Акция за почистване на града на 27 април

Община Варна започва серия от кампании за почистването на морската столица. Първата от тях ще се проведе на 27 април, обявиха от администрацията. Акцент...
- Реклама -spot_img

ПОСЛЕДНИ

НАЙ-ЧЕТЕНИ