Home Блог Страница 374

Откриха надпис от времето на Симеон в крепост край Хухла

Учените предполагат, че той е един от най-ранните кирилски текстове, известни до сега

Учени потвърдиха огромната значимост на находка при проучването на крепостта „Балък дере“ край ивайловградското село Хухла. Археологът Ивайло Кънев от НИМ-София откри оловна пластина-амулет, а при извършване на консервационни дейности е забелязан врязан надпис с кирилски букви.

В хода на неговото разчитане с помощта рефлексно-преобразувателна (RΤΙ) фотография, се стига до предположението, че началото на текста е нанесено върху вътрешната страна на пластината. Така се установява дълъг старобългарски кирилски надпис, седемредов от вътрешната и четириредов от външната страна на пластината. Това според учените е значима находка. Този артефакт от крепостта „Балък дере“ насочва вниманието на археолозите към епохата на Златният век на цар Симеон (893-927). Изготвен анализ, в контекст на археологическата среда, дава основание на учените да предположат, че са открили един от най-ранните кирилски текстове известни до сега.

Нови правила срещу драскане по сгради и паметници в София

Предвидените глоби са от 100 до 2 000 лева

Столичният общински съвет (СОС) гласува промени в Наредбата за обществения ред на територията на София, с които се създават ясни правила срещу драскането по фасади, обекти и елементи на градското обзавеждане. От години Столична община води „война“ с авторите на графити, закупи и специална техника за премахване на надписи и рисунки, а председателят на СОС Георги Георгиев, главният архитект Здравко Здравков и общинските съветници Малина Едрева и арх. Ивайло Петков приеха като лична кауза почистването на града от безразборните драсканици. Освен нови правила и санкции, те предлагат регулярни обходи, проверки на терен и съставяне на актове за установяване на административно нарушение от служители на Столичния инспекторат. Паралелно с това се въвеждат мерки за насърчаване на графити изкуството, чрез определяне на пространства и изграждане на стени за свободно изобразяване на графити на територията на София.

Създава се нов чл. 4а в наредбата, с който се забранява драскането, рисуването и писането на думи, текстове, рисунки, графични изображения и каквито и да е други знаци на фасадите на сгради, религиозни храмове, паметници, паметни плочи, огради, декоративни стени и други обществени сгради, коридори, подлези, надлези и други елементи на градското обзавеждане, вкл. на превозните средства на обществения транспорт, както и на всяко друго, непредвидено за целта място. Предвидените глоби са от 100 до 2 000 лв.

Създава се процедура за изрисуване на фасада на сграда от графити артист. Тя се отнася за случаите, в които собствениците биха искали фасадата на сградата им да бъде изрисувана. Това ще става след получено съгласие от собственика/ците на сградата, съгласуване от главния архитект на Столичната община – след становище на Експертно-художествения съвет и съгласуване с Общинския експертен съвет по устройство на територията на визуален проект на графити артиста и предоставен план за безопасност и здраве.

За периода 2019 – 2021 г. са почистени над 7 000 кв. метра надписи от обществените площи с помощта на висококачествени и екологични системи.

Представят варианти за финансиране на индустриални зони и паркове

Министерството на иновациите и растежа организира Национална среща „Индустриалните зони – растеж за общините и регионите“ на 10 април (понеделник) 2023 г. от 14:00 ч. в София Тех Парк. Министър Александър Пулев покани на форума всички областни управители и кметове на общини в България. Събитието е във връзка с предстоящото кандидатстване по една от най-важните процедури от Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) – за развитие на индустриалните зони и паркове (Програма за публична подкрепа за развитието на индустриалните райони, паркове и подобни територии и за привличане на инвестиции (“AttractInvestBG“). Бюджетът е 212 млн. лв., предвидени по четири направления – довеждаща инфраструктура, вътрешна за зоната инфраструктура, сгради за научно-изследователска дейност и изграждане на екоинфраструктура като например зарядни станции за електромобили.
На срещата експерти от различни структури в системата на Министерството ще запознаят местната власт с възможностите да се подкрепят регионите и общините по предстоящите програми и процедури. Ще присъстват вицепремиерът по управление на европейските средства Атанас Пеканов, представители на Фонда на фондовете, Българската банка за развитие, Главна дирекция „Европейски фондове за конкурентоспособност“ (ЕФК), Изпълнителната агенция за насърчаване на малки и средни предприятия, Дирекция „Инструменти за икономически растеж“ и Българската агенция за инвестиции.
„Искам да Ви уверя, че след мобилните приемни, които проведох с екипа ми във всички региони на страната, организираме и тази среща в знак на волята ни да подкрепим местната власт и регионите и заради убеждението ни, че парите по Плана за възстановяване трябва да стигнат до всяко кътче на страната“, пише министър Александър Пулев в писмото си до кметовете и областните управители.

Пловдив чества 130 г. от рождението на арх. Христо Пеев

Поредното събитие е тематична беседа в емблематичната сграда на фамилия Сопаджиеви

Събитията в Пловдив, посветени на 130 години от рождението на арх. Христо Пеев, продължават. Организаторите – Общински институт „Старинен Пловдив“ и Фондация „Български архитектурен модернизъм“, канят пловдивчани и гости на града на 07.04. от 18:00 ч. на беседа, посветена на живота и творчеството на архитект Христо Пеев.

Модератор е Теодор Караколев, съосновател на Фондация „Български архитектурен модернизъм“. Беседата ще се осъществи в сградата на фамилия Сопаджиеви, проектирана от видния архитект. ул. Тя е на бул.„Княгиня Мария Луиза” № 15 в Пловдив. Входът е свободен!

ЛИЧНОСТТА:

Христо Пеев е първият и единствен архитект, който проучва и документира още от 30-те години изчезващото архитектурно наследство на Стария Пловдив. През 1924 година той се установява в града под тепетата и няколко години по-късно започва да проучва старите възрожденски къщи, прави архитектурни заснемания, събира сведения за обитателите на сградите. Плод на неговите дългогодишни изследвания е капиталният труд – книгата “Пловдивската къща през епохата на Възраждането”, благодарение на която, много забележителни сгради са възстановени в първоначалния си вид, „възкръсват” и къщи, разрушени преди години. И до днес книгата е енциклопедия, ползвана от архитекти, реставратори и строители. Освен проучвател, Христо Пеев е и продуктивен архитект, автор на стотици сгради в Пловдив и околността.

Радев: Витоша се превръща в музей на затворени и ръждясали съоръжения

Президентът с анализ за туристическия бизнес в планината

Държавният глава Румен Радев провежда работна среща с представители на изпълнителната власт, местната администрация, представители на спортната общност и на инвеститорите в природен парк „Витоша“, информира БГНЕС. А дискусията е за перспективите пред развитието на масовия спорт, както и летния, и зимен туризъм в планината.

Радев отбеляза, че има огромен ръст в Зимния туризъм. „Туризмът става все по-голям дял от БВП на страната“, подчерта той. Президентът посочи, че Витоша се задръства от автомобили, защото няма друг начин, по който да се стигне до планината. Той е категоричен, че не иска да се търсят виновни, а причини и какви решения могат да се вземат. Трябва да се вземат мерки, за да не се превръща планината в музей на ръждясали съоръжения.

Кметът на Столична община Йорданка Фандъкова отбеляза, че целта е да се възстановят и развият лифтовете. „Беше спрян и Драгалевският лифт и сега имаме само Симеоновският лифт, който също се нуждае от възстановяване“, подчерта тя и добави, че по отношение на Княжевския лифт има тотално противоречие със собствениците.

„Ние като община, отговаряща за пътя, модернизирахме и подобрихме достъпа до градски транспорт. Разработихме по редица програми активности на Витоша“, каза още столичният кмет.

В столицата: Фотоизложба „София – сгради, истории, съдби“

26 сгради, съхранили историческите корени и културното наследство на столицата, могат да бъдат видени в изложбата „София – сгради, истории, съдби“. Поводът за събитието е 144-годишнината от обявяването на града за столица на България.

Фотографиите са на журналиста Митко Попов, който запечатва със своя обектив красотата на родния си град. Творческата работа започва през 2018 година във Facebook проекта „Скритата красота на София.“ Организатор на събитието е Столична община.

„Хората, които ме познават, отдавна знаят, че думичката „страст“ е изключително важна за нещата, с които се занимавам. А това особено важи за любовта ми към културно-историческото наследство и миналото ни като страна. Иска ми се да вярвам, че с всяка изминала година все повече хора ще усещат гордост от хилядолетната ни история като страна, защото точно това най-осезаемо ни липсва, а ако мога да допринеса дори и с частица за тази промяна, то всички усилия досега категорично ще си струват…“, казва авторът.

КСБ подкрепя с дарения изграждането на най-високия пилон за българско знаме

Трибагреникът ще се вее над Роженските поляни

Камарата на строителите в България (КСБ) подкрепя с дарения изграждането на най-високия пилон за българско знаме. Идеята е трибагреникът да се вее над Роженските поляни.

„Управителният съвет на КСБ реши да подкрепи инициативата за изграждане на най-високия пилон на емблематичните Роженски поляни, на който гордо да се извиси българският трикольор. Събирането на дарения от всички строители и физически лица, които желаят да се включат в благотворителната инициатива, ще се реализира чрез Фондацията на КСБ „Български строител“, съобщава Камарата на интернет страницата си.

Средствата ще се събират до края на месец юни, а на 13.07.2023 г. е планирано голямото събитие в сърцето на Родопите. Цялата сума, която строителните компании съберем за каузата, ще бъде предоставена на инициаторите в лицето на Фондация „Наследство в бъдещето“, уточняват от браншовата организация.

Разликата между пазарна и данъчна оценка на имотите удря местните бюджети

Сдружението на общините се срещна с представители на НАП и Нотариалната камара. Поводът е драстичното разминаване между пазарната и данъчната оценка на имотите. Публична тайна е, че за имот, който се продава за 100 000 лв. – в хазната се внасят такси и данък на база данъчна оценка от 2000 лв. Това поддържа сериозен дял на сделки, които на практика се реализират в сивия сектор. Наложителни са промени в действащата уредба, тъй като сега нотариуси, общини и държава, не могат да предприемат никакви действия по казуса. Некоректността в подаването на декларации пък пряко рефлектира върху местните бюджети.

Многобройни са случаите, в които длъжници умишлено не декларират задълженията си при изповядване на имотна сделка. Така получените пари от продажбата не могат да бъдат преведени за погасяване на задълженията им към бюджета.

В пакета от предложения на НСОРБ, свързани с въвеждането на финансова децентрализация, се обръща внимание, че сегашният механизъм за определяне на данъчните оценки не е променян от 1997 г. Основният компонент при определянето на данъчната оценка – базисна данъчна стойност на 1 кв. м. в лева по видове, като най-съществено влияние върху размера на данъчната оценка оказва коефициентът за местоположение. За 34 години средата в населените места е значително променена, оформени са нови атрактивни зони, което прави действащите данъчни оценки напълно несъответстващи на реалния пазарен интерес. От Нотариалната камара дават пример: за декар земя в един от най-привлекателните столични райони – Панчарево, данъчната оценка е 6 лв. НСОРБ е изготвило предложение за актуализиране на данъчните оценки, което е съобразено с ръста на цените на недвижимите имоти.

Строят ново училище в Бургас

Община Бургас ще кандидатства за изграждане на три нови учебни сгради. Процедурата, по която се открива възможност за това, е по Механизма за възстановяване и устойчивост – „Изграждане на нови сгради на училища и детски градини“. Предложенията вече са входирани за разглеждане от Общинския съвет на предстоящата сесия.

Новото бургаско училище ще бъде изградено в кв. „Крайморие“ и ще бъде филиал на ОУ „Александър Георгиев – Коджакафалията“. Предвижда се на първи етап то да е с 9 класни стаи, специализирани кабинети, физкултурен салон и плувен басейн, зони за административен и помощен персонал, обособени зони в дворното пространство и др. Има възможност капацитетът му да бъде увеличен. За реализацията на обекта има предвиден терен, а строителството на новата сграда ще се осъществи на инженеринг.

Останалите предложения, които ще бъдат подадени по процедурата, са за изграждането на още две нови училищни сгради – на ОУ „Христо Ботев“ в квартал „Сарафово“ и ППМГ „Акад. Никола Обрешков“/ПГРЕ „Георги С. Раковски“. Новата сграда в кв. „Сарафово“ ще реши проблема с недостига на места за учениците като увеличи класните стаи. Така ще има възможност за преминаване на едносменен режим на обучение.

Община Бургас има готов проект за нова сграда в двора на ПГРЕ „Г. С. Раковски“ и ППМГ „Акад. Н. Обрешков“. Тя ще разполага с нови 32 класни стаи, аудитория с възможност за самостоятелно използване, кътове на открито за отдих и спорт. Проектът предвижда още покрити площадки за тенис на маса, покрит велосипеден паркинг с възможност за зареждане на тротинетки, мултифункционални кътове за почивка, открита площадка за отдих през междучасията и занимания на открито. Новата сграда ще се използва от учениците и на двете училища и това ще даде възможност за преминаване на едносменен режим на обучение на ПГРЕ „Г. С. Раковски“ и ППМГ „Акад. Н. Обрешков“.

Визуализации: Община Бургас

Градска художествена галерия – Пловдив с приз „Музей на годината“

Градска художествена галерия – Пловдив е обявена за „Музей на годината“ в конкурса за награди „Наследство“ на Сдружение „Български музеи“. Отличието се присъжда за проекта „Реставрация на сграда и обновяване на Постоянна експозиция“ от петчленно жури, съставено от представители на музейни и галерийни институции от цялата страна.

На 15 април 2022 г. най-големият извънстоличен музей за изобразително изкуство у нас отвори врати след четиригодишна цялостна реставрация на историческата сграда, проектирана преди 140 години от прочутия архитект Йосиф Шнитер. Уникалната сграда посреща ценители на изкуството след пълно реновиране, осъвременяване и разширяване на изложбеното пространство на трите етажа, преобразяването на двора и обновяване на експозицията от ценни художествени произведения.

Превръщането на галерията в съвременен музей се реализира с финансовата подкрепа на Община Пловдив.

Победители в останалите две категории са: Исторически музей – Асеновград за проект си „Мисия: „Уредник!“ в категория „Образователна инициатива“ и Националният военноисторически музей за проекта „София – 100лица в Балканската война“ в категория „Събития и работа с публики.“

ПРИЗЪТ

Наградите „Наследство“ на Сдружение „Български музеи“ са учредени през 2016 г. и са първите институционално установени награди, които служат за отбелязване на най-добрите практики в музеите за предходната година.