10 C
Пловдив
сряда, април 23, 2025
Home Блог

Нови атракции развиват туризма в Северозападна България

Реновирани средновековни храмове, крепости и 200-годишни сгради, част от културно-архитектурното богатство на страната са сред най-новите туристически атракции в Северозападна България, реализирани с инвестиции по управляваната от Министерството на регионалното развитие и благоустройството Програма за трансгранично сътрудничество България – Сърбия.

Над 4,7 млн. лв. са вложените средства в проекти в общините Монтана, Вършец, Правец, Брезник, Земен, Белоградчик, Ботевград, Чипровци. Част от парите са разходвани за нови музейни експозиции, въжен парк с над 45 елемента и мултимедийна приказка, показваща тънкостите за изработването на Чипровски килим. Целта на проектите е съхраняване и популяризиране на местното природно и културно наследство. С инициативите десетки познати и непознати места в пограничните области са превърнати във вълнуващи туристически дестинации с възстановени обекти и обновена инфраструктура, които целят развитието на този регион.

Възстановената раннохристиянска базилика „Кастра ад Монтенезиум“, разположена върху останките от римска крепост, е най-новата туристическа атракция в Монтана. Тя впечатлява с автентичната си архитектура, духовна атмосфера и хилядолетна история, съчетаваща религия, военна стратегия и културно наследство, представени по модерен и достъпен начин. В рамките на проекта „Консервация, ревитализация и изложба на Раннохристиянска базилика и средновековна крепост в трансграничен регион“ е разработен и съвместен трансграничен пътеводител Пирот – Монтана за улеснение на посетителите.

С над 560 хил. лв. от програмата Община Вършец е изградила и предлага на туристите вълнуващи емоции в уникален парк с 45 въжени съоръжения, скейт площадка и фитнес зона, създаден по проекта „Здраве и приключения сред природата“. По него са реализирани и две детски, две фитнес площадки и скейтборд площадка в града.

Знакови обекти в областта на културното богатство са обновени и в община Правец. А в село Кошарево, община Брезник по програмата е изграден единственият по рода си Музей на сурвакарските маски.

Община Благоевград укрепва емблематични сгради в кв. „Вароша“

С ремонт на покрива на къща „Художници – Art studio 2“ в кв. „Вароша“ Община Благоевград започва укрепване и рехабилитация на емблематични сгради в старинния квартал. Оценка на състоянието на къщите показва, че на част от тях покривите са компрометирани, липсват основни комунални връзки като водопровод и електрозахранване, а други се нуждаят от спешен ремонт

В най-лошо състояние е къща „Художници – 1“, която в момента е необитаема. Затова ремонтите започват от следващата в оценката – „Художници – 2“, която се ползва от местни творци. Те вече са извършили вътрешни ремонти, за да направят пространството годно за ползване. Предвид активната дейност в къщата спирането на течовете и укрепването на покривната конструкция са приоритетни и се извършват в момента.

Два милиона лева в проектобюджета за 2025 г. са заделени за поддържане и обновяване на общинската собственост и публичните пространства. Голяма част от тях ще бъдат инвестирани в сгради в кв. “Вароша”.

Подготвят спешен ремонт на част от АМ „Тракия край Пловдив

Спешен ремонт на два участъка на АМ „Тракия“ край Пловдив подготвят от МРРБ и АПИ. Дейностите са във връзка с мерките за безопасността по магистралата и състоянието на основните пътни артерии. Геодезисти вече заснемат част от компрометираните участъци. В доклада на АПИ за най-опасните пътища в страната бяха сложени 3 участъка от АМ „Тракия“ и две отсечки от Околовръстното на Пловдив. За вторите има срок до август да бъдат приведени във вид, с който да се намали опасността за движение по тях. Трасетата са източната част на Околовръстното на Пловдив – от АМ „Тракия“ до Скобелева майка, както и районът на кръговото кръстовище на Асеновградско шосе. Там се очаква до дни да стартират реални дейности, свързани с пътната безопасност.

Два от участъците, които ще се ремонтират на АМ „Тракия“ пък са в трасето между 106 до 119 км. Тези дни се очаква да стартира ремонта на пътя между 113 км от разклона за Цалапица до 119 км. След това ще се реконструира и части между 106 и 113 км. Вероятно през лятото ремонти ще има между 119 до 136 км.

За 1 млн. лв.: Ремонтират 130-годишното читалище в с. Воден

С близо 1 милион лева ще бъде ремонтирано 130-годишното читалище „Ана Маймункова“ в боляровското село Воден. Огнената стихия стигна на метри от сградата при големия пожар миналото лято, а част от помещенията бяха използвани като своеобразен щаб от огнеборците.

Средствата за ремонта на сградата са осигурени по Плана за възстановяване и устойчивост, обясни пред БНР кметът на крайграничната община Христо Христов.

„Заложено е основно саниране на цялата сграда,обновяване на покрива и електрическата инсталация. Ще бъде ремонтирана и изложбената зала, коридорите, музейната сбирка. Идеята е да се направи една по-съвременна и модерна сграда. Вече е избрана фирмата изпълнител, определен е и надзорът.

Читалището не е ремонтирано повече от 40 години. Сега е предвидено и подобряване на инфраструктурата около сградата. Крайният срок за приключване на дейностите е 5 месеца.

Детски градини в Марица ще ползват зелена енергия

В две от детските градини в община Марица – в селата Труд и Рогош стартира изграждане на фотоволтаични инсталации, които ще осигурят енергия за климатизацията в тях. „Това са първите проекти, насочени към енергийната независимост на учебните заведения в общината, коментира пред медиите кметът Димитър Иванов. Проектът за подобряване на енергийната ефективност чрез производство на зелена енергия в двете детски заведения в Труд и Рогош е на стойност 1 169 484 лева. Той е финансиран по Програмата за развитие на селските райони. Срокът за изпълнение е 90 дни.

Соларните панели ще се монтират на покривите на сградите на детските градини. Мощността им е около 50 киловата, която ще осигури около 80 – 90% от консумацията на електроенергия в тях. Целта на проекта е да се реализира екологична и енергоефективна публична инфраструктура, която да повиши качеството на живот в населените места, да се намали отделянето на вредни въглеродни емисии и да се подобри екологичното равновесие в общината.

За Великден: Пускат фонтаните в Плевен

В навечерието на Великден фонтаните в центъра на Плевен ще бъдат пуснати и ще радват с красотата си жителите и гостите на града. За предстоящия светъл празник с пълен капацитет от петък ще заработят Големият фонтан, Пеещият фонтан в Градската градина и малките водни „глухарчета”. Всички съоръжения вече са почистени от екипите на Община Плевен, проверена е тяхната техническа изправност и са подготвени за работа.

За Празника на Плевен – 15 май, изцяло ще бъде пусната и Водната каскада, която е един от символите на града. Уникалният комплекс е разположен на площ от 10 дка в сърцето на града и се състои от водни огледала и фонтани с над 10 водопада.

Ремонтират Тянковата къща в Чирпан

Започна първият етап от строително-монтажните дейности по проект „Основен ремонт и реставрация на „Къща на Илия Тянков” в Чирпан, съобщиха от общинската администрация.

Възрожденската къща, позната на жителите като галерия „Никола Манев“. Тя е построена в края на XIX в., притежава изключителна историческа стойност и не на последно място е символ на едни от най-добрите творби на художника Никола Манев.

Техническият проект е разделен на три етапа, защото финансирането по програма „Опазване на недвижимото културно наследство“ на Министерството на културата е до 300 хил. лева на обект годишно.

Първият етап, който се изпълнява в момента, обхваща основен ремонт на покрива, дренаж около основите на сградата и хидроизолация по надосновните стени.

В следващите два етапа ще бъде извършена цялостна подмяна на дограмата, основен ремонт на фасади и интериорни елементи, възстановяване на външна и вътрешна мазилка, както и цялостно озеленяване на двора на галерията.

През 2023 година Община Чирпан кандидатства пред Министерството на културата с Етап 1 и има сключен договор. Къщата е построена през 1867 г. за богат турски първенец. Изписана е по подобие на пловдивските къщи. След Освобождението е продадена на българско семейство.

В Чирпан я наричат Тянковата къща, тъй като за дълго време е била дом на заможната фамилия на Илия Тянков – земеделец и винопроизводител.

След 1989 г. е върната на наследниците, които я обявяват за продажба. Художникът Никола Манев я купува от тях, през 2000 г., за да я дари на Община Чирпан. Година след това, красивата възрожденска къща отваря врати за посетители, като Художествена галерия „Никола Манев“.

Намира се в един много красив и обширен двор, заедно с родния дом на Яворов.

Търсят строителен надзор при основния ремонт на пътя Айдемир – Силистра

Агенция „Пътна инфраструктура“ обяви обществена поръчка за избор на изпълнител на консултантска услуга – изготвяне на комплексен доклад за оценка на съответствието и технически контрол по част „Конструктивна“ и строителен надзор, при основния ремонт на близо 15 км от път III-213 Айдемир – Силистра.

Срокът за подаване на документи е до 29 май. Прогнозната стойност на поръчката е 1 477 920 лв. без ДДС, а срокът за изпълнение е 500 дни.

На 27 март бе стартирана и тръжна процедура за изготвяне на технически проект и строителство (инженеринг) за основен ремонт на трасето от третокласния път. Срокът за подаване на оферти е 22 май т. г. Прогнозната й стойност е 49 756 640 лв. без ДДС и за изпълнението на проекта агенцията кандидатства за финансиране по Програма „Развитие на регионите“ 2021-2027 г. С основния ремонт на отсечката ще се подобрят транспортно-експлоатационните качества на отсечката и носимоспособността на настилката, с което да се повиши безопасността на движението и по-доброто отводняване. Освен рехабилитация на пътната настилка ще се обновят и 12 малки съоръжения (водостоци), 870 м подпорна стена, мост над дере и надлез над жп линия. Цялостният ремонт на участъка от третокласния път ще подобри транспортната свързаност между Айдемир, Силистра и Калипетрово, гражданите ще имат по-добър и бърз достъп до здравни услуги и образование, ще се подпомогне развитието на туризма.

Проектирането ще се извърши в три междинни етапа, а срокът за изпълнение е 90 календарни дни. Строително-монтажните дейности е планирано да се реализират за 360 календарни дни

Финализират проект за спешен ремонт на водохващането „Робовица“ в Рила

Вървят финални процедури по проекта за ремонт на водохващането „Робовица“ в Рила, съобщи областният управител на Кюстендил инж. Александър Пандурски, цитиран от БНР. Общините Рила, Кочериново и Бобошево осигуриха по 7 хиляди лева – общо 21 хиляди лева, за изготвянето на проекта. От „Робовица“ се осигурява водоподаване за селата Мурсалево (в община Кочериново), Смочево (в община Рила) и Слатино (в Бобошево). В трите населени места миналото лято беше въведено бедствено положение. Имаше и протести.

Водохващане „Робовица“ е изградено преди повече от 70 години. Обрушено е и довеждащият водопровод до трите села често аварира. Водният режим за тях е неизбежен всяко лято. През 2024 година беше изграден временен байпас за около 70 000 лева по Фонда за бедствия и аварии. Предстои цялостен ремонт, за който има готов проект. Не е ясно как ще стане финансирането – водохващането е на голяма надморска височина и на труден терен.

Проектът в момента е подаден за съгласуване с Басейнова дирекция, РИОСВ, Пожарна безопасност „Рила“. Ще бъде направена оценка и ще се пусне търг. Средства засега няма, но ще се обяви търг, за да има изпълнител. Виждаме как подхожда държавата по отношение на финансите, затова трябва да сме готови, ако стане нещо, час по-скоро да го направим „, каза още областният управител Александър Пандурски.

КАБ кани на изложба за конкурса и участието на България във Венецианското архитектурно биенале 2025

На 17 април от 18:00 часа на сцената на Централни хали в столицата ще бъде открита изложба, свързана с българското участие във Венецианското архитектурно биенале 2025. Експозицията представя номинираните проекти в конкурса за кураторска концепция на националния павилион, както и богата информация за темата и посланието на 19-то издание на Венецианското архитектурно биенале, което ще се проведе от 10 май до 23 ноември.

Темата на форума е „Интелигентност. Естествена. Изкуствена. Колективна“. България ще се представи с проекта „Псевдоприрода“ на арх. Ясен Марков, който спечели конкурса за национален павилион.

Организатор на изложбата е Камарата на архитектите в България, която участва в цялостния процес по подготовка на българското представяне в международния форум, съвместно с Министерство на културата и Съюза на архитектите в България.