13 C
Пловдив
петък, май 3, 2024

Затягат контрола върху преместваемите обекти в столицата

Затягане на контрола при ползването и снабдяването с ток, вода или газ на преместваемите обекти; въвеждане на задължителни месечни проверки на всички обекти, както и солени глоби за нарушителите на всяко едно от изискванията. Това са част от предложенията за изменение на Наредбата за преместваемите обекти на територията на Столичната община. Те бяха представени от главния архитект на София Здравко Здравков и председателя на Столичния общински съвет /СОС/ Георги Георгиев.

Целта на промените е да гарантираме сигурността при функционирането на обектите, получаване на добра услуга от наемателите и безкомпромисност към нарушителите“, коментира председателят на местния парламент. Той уточни, че предложенията са подготвени от работна група, създадена през 2021 година с решение на Столичния общински съвет. В хода на работата са проведени редица срещи с граждани, представители на бизнеса и всички засегнати страни, изискана е и информация от районните администрации.

Според проекта за изменение на Наредбата вече ще бъде задължително предварителното представяне на проектна документация за временните връзки за ток, вода и др. с оглед временния характер на обекта. Доставката на електрическа или топлинна енергия, вода или газ към обекта ще се извършва от експлоатационно дружество. Това ще става след представяне на удостоверение за въвеждане в експлоатация и доставката задължително ще се преустановява след прекратяване на разрешението за поставяне. В момента няма такова изискване.

Задължително ще бъде и изискването за отстояние при разполагането на подвижни съоръжения пред стационарни търговски обекти в зависимост от широчината на тротоара с оглед осигуряване на безпрепятствено пешеходно движение. Въвежда се още изискване за задължителна проверка на всички преместваеми обекти поне веднъж месечно. В случай на установено нарушение ще се съставя констативен акт от служителите по контрол на строителството на съответната районна администрация. Промени ще има и по отношение на мобилните съоръжения и елементи за разполагане върху общински имоти – открити щандове, апарати, грилове, хладилни витрини, щендери, колички и др. Те могат да извършват дейност от 08:00 ч. до 21:00 ч., след което задължително се премахват от титуляра на разрешението от общинския имот. Ще се изискват документи, гарантиращи техническото състояние и тяхната безопасност. Захранването им може да бъде с газ, слънчева енергия или батерия, ще бъде въведена забрана за захранването им с временни външни връзки (за ток, вода и др.). По изключение ще могат да се захранват с електрическа енергия – само чрез специално изградена от общинската администрация инфраструктура.

Промени има и в санкциите за ползване на преместваем обект не по предназначението му, без да е въведен в експлоатация или в нарушение на условията за въвеждане в експлоатация: новата наредба предвижда глоба в размер от 2 000 до 5 000 лв. за физически лица, а за еднолични търговци и юридически лица – имуществена санкция в размер от 10 000 до 50 000 лв.

Related Articles

64 проекта са одобрени по „Красива България”

С Решение на Управителния съвет на Проект „Красива България” са одобрени за финансиране и реализация през настоящата година 64 проекта. Те са на обща...

Бургас може да има най-модерния студентски кампус в България

От Общината призовават: Подкрепете проекта, като попълните анкета! Има шанс в Бургас да бъде изграден супер модерен студентски кампус, информират от администрацията. Проектът за Кампуса...
- Реклама -spot_img

ПОСЛЕДНИ

НАЙ-ЧЕТЕНИ