Home Блог Страница 375

Градска художествена галерия – Пловдив с приз „Музей на годината“

Градска художествена галерия – Пловдив е обявена за „Музей на годината“ в конкурса за награди „Наследство“ на Сдружение „Български музеи“. Отличието се присъжда за проекта „Реставрация на сграда и обновяване на Постоянна експозиция“ от петчленно жури, съставено от представители на музейни и галерийни институции от цялата страна.

На 15 април 2022 г. най-големият извънстоличен музей за изобразително изкуство у нас отвори врати след четиригодишна цялостна реставрация на историческата сграда, проектирана преди 140 години от прочутия архитект Йосиф Шнитер. Уникалната сграда посреща ценители на изкуството след пълно реновиране, осъвременяване и разширяване на изложбеното пространство на трите етажа, преобразяването на двора и обновяване на експозицията от ценни художествени произведения.

Превръщането на галерията в съвременен музей се реализира с финансовата подкрепа на Община Пловдив.

Победители в останалите две категории са: Исторически музей – Асеновград за проект си „Мисия: „Уредник!“ в категория „Образователна инициатива“ и Националният военноисторически музей за проекта „София – 100лица в Балканската война“ в категория „Събития и работа с публики.“

ПРИЗЪТ

Наградите „Наследство“ на Сдружение „Български музеи“ са учредени през 2016 г. и са първите институционално установени награди, които служат за отбелязване на най-добрите практики в музеите за предходната година.

Огромни кипариси красят ново кръгово кръстовище в Ямбол

Дванадесет шестметрови кипариса са засадени около новото кръстовище с кръгово движение до сградата на „ХЕС“ АД. Красивите растения ще посрещат жителите и гостите на Ямбол. Вечнозелените дървета, внос от Италия, са отглеждани повече от двадесет години на Апенините. Те са част от визията на цялостния проект по облагородяване на пространството в района.

Тези растения са символ на безсмъртието на душата, смелостта и силата и са популярни в Италия, Испания, Португалия, Франция, Гърция и Турция.

Преди време Община Ямбол засади кипариси и в зоната на облагороденото корито на река Тунджа.

Еколози и ландшафтни специалисти избират подходящите за засаждане видове дървета в Ямбол. Залагат на растения, които са устойчиви на градските и климатични условия, а в същото време са впечатляващи с вида си.

Конференция в Бургас разяснява възможностите за европейско финансиране

Възможностите за финансиране по Националния план за възстановяване и устойчивост и Оперативните програми – 2021-2027 г. ще дискутират на конференция в Бургас. Организатори но събитието, което ще се проведе на 12 април, са Регионалната търговско – промишлена палата, център „Европа Директно“, Областен информационен център – Бургас. Участието във форума е безплатно.

Модератор ще е Боряна Желева от екипа на „Европа Директно“ – Бургас.

ПРОГРАМА

15:00 – 15:15 – Регистрация

15:15 – 15:20 – Откриване и представяне на събитието

15:20 -15:40 – Възможности, предоставени от Националния план за възстановяване и устойчивост за бизнеса – екип „Европа Директно“ – Бургас

15:40-16:00 – Възможности за финансиране през Програмен период 2021 – 2027 г. – екип Областен информационен център – Бургас

16:00 – 16:15 – Представяне на мрежата Enterprise Europe Network – възможности за бизнеса – Екип на EEN Бургас /Югоизточен дигитален иновационен хъб/

16:15 – 16:30 – Дискусия

Ангелина Бонева е новият зам.-министър на регионалното развитие и благоустройството

Със заповед на министър-председателя Гълъб Донев за заместник-министър на регионалното развитие и благоустройството е назначена Ангелина Бонева.

Ангелина Бонева има бакалавърска степен от Оксфорд, Великобритания и магистратура „Европейски науки“ от Университета в Грац, Австрия. От 2022 г. е и. д. главен директор на Главна дирекция „Стратегическо планиране и програми за регионално развитие“ в Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Преди това е работила като директор „Проектна информация и финансиране“ във Фонда на фондовете и по европрограми и проекти в Министерство на финансите и Министерство на икономиката.

От длъжността заместник-министър на регионалното развитие и благоустройството е освободена Десислава Георгиева.

Строят пробива на бул. “Филип Кутев“ в София

Започва изграждането на изцяло нов участък от бул. „Филип Кутев“ от кръстовището с ул.“Сребърна“ до бул.“Симеоновско шосе“ и бул. “Г. М. Димитров“, съобщиха от Столичната община.

Преди това бе изпълнено разширението от ул. „Атанас Дуков“ до ул. „Сребърна“ заедно с корекция на река Драгалевска.

„Филип Кутев“ принадлежи към първостепенната улична мрежа. Изграждането на пробива е част от третия градски ринг и заедно с бул. „Тодор Каблешков“ осигуряват връзката между бул. „България“ и бул. „Симеоновско шосе“.

Новият участък е с дължина около 1.2 км, ще бъде с две платна за движение по 10.50 м, с по три ленти в посока и два тротоара с ширина от 5 м. Запазва се и разделителна ивица за изграждане на трамвайно трасе. Ще бъдат изпълнени нови тротоари и улично LED осветление. Предвидена е и велоалея по тротоара.

На местата на пешеходните пресичания ще се изпълнят тактилни ленти за осигуряване на достъпна среда.

С реализацията на новото трасе ще се постигне и пренасочване на транзитното движение от централната част на града, намаляване на трафика, както и намаляване на замърсяването на въздуха, допълват от Общината.

Работилница за отворени градски пространства организират във Велико Търново

Жители и гости на Велико Търново могат да се включат в предстоящата Работилница за отворени градски пространства в един от най-старите квартали „Варуша юг“. Тя ще се проведе на 9 април като идеята е през игрови работен процес участниците да разгледат бъдещето на две ключови места в старата част на града: Плажът на Янтра и… второто е тайна.

Ще бъдат използвани похвати от методологиите design thinking и future lab с три основни активности:

  • -Разглеждане на моментната ситуация
  • -Идеи за пространствата и създаване на концепции
  • -План за действие

Работилницата се осъществява в рамките на проект „ТаМ в квартала“ на НФ „Култура“. Водещи на работилницата ще бъдат дизайнерите Мая Иванова и Самуил Ботев.

Може да заявите своето участие в нея до 6 април тук

Самоков: Ремонтират камбанарията на Митрополитската църква

Напредва работата по възстановяването и ремонта на Митрополитския храм в Самоков. Подменя се дървеното стълбище, тъй като стъпалата и перилата бяха опасни за използване, за да се бият камбаните. Предстои монтирането на парапетите.

За ремонта на камбанарията на църквата в Самоков беше обявена дарителска кампания, а Общината отпусна дървения материал. Общинското строително предприятие в града работи по изолирането и полагането на нова мазилка в компрометирани части на храма, за да се заличат следите от влага и снегонавявания.

Със събраните по дарителската сметка средства, които към момента са около 25 хил. лв., ще се ремонтира и фасадата на духовната обител.

Снимки: Община Самоков

Община Русе финансира обследванията на 26 блока – кандидати за саниране

26 сдружения на собствениците бяха одобрени за финансова подкрепа от Община Русе за издаването на технически паспорти и направата на енергийни обследвания и архитектурни заснемания. Те са необходими при кандидатстване по настоящата програма за саниране на жилищни сгради. Община Русе е сред малкото в страната, които осигуриха заемообразни средства от собствения си бюджет за подпомагане на сдруженията при кандидатстване по програмата за енергийна ефективност. Инициативата беше на кмета Пенчо Милков и бе подкрепена от Общинския съвет в края на 2022 г.

Крайният срок за кандидатстване за помощ от Общината изтече преди дни, като договорите за финансиране на одобрените блокове са на обща стойност 994 443, 08 лв. при предвидени 1 млн. лв. в бюджета.

Наред с финансовата подкрепа местната управа осигурява и ежедневни консултации с експерти, разясняващи на гражданите условията за кандидатстване по програмата за саниране.

Желаещите да се включат в програмата за енергийна ефективност следва да подадат документи до 10 май. През септември ще стане ясен списъкът с одобрените. Ако сградата е одобрена, предоставените от Общината средства ще бъдат възстановени от полученото финансиране по процедура „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд – етап I“(Процедурата) по Националния план за възстановяване и устойчивост.

В случай че кандидатстващата сграда не бъде одобрена за финансиране по процедурата, получените средства следва да бъдат върнати на Общината в срок до 12 месеца от влизане в сила на решението за отказ от финансиране по процедурата.

Започна пролетното почистване на София

Кампанията ще се проведе на два етапа по 5 дни

Започна традиционното пролетно почистване в София, съобщиха от Столичния инспекторат. Кампанията ще се проведе преди и след Великденските празници на два етапа: от 3 до 7 април и от 18 до 22 април 2023 г. Целта е да бъдат привлечени повече граждани, които доброволно да участват в почистването на споделени пространства в града и да направят уборка на местата, където всеки живее, учи и работи.

В рамките на кампанията ще се организират дейности, с които да се почистят и облагородят само места за обществено ползване като:

– прилежащи територии към жилищни сгради, еднофамилни къщи, общински учреждения, детски и спортни площадки, градинки, междублокови пространства, училищни дворове, детски заведения и места, които споделяме;

– ще се възстановяват и боядисват пейки от доброволци;

– желаещи ще засаждат собствен посадъчен материал – дървета, храсти и цветя в градинки, междублокови пространства и територии около манастири, крайградски места и зони за отдих.

На доброволците от Столичен инспекторат ще се осигуряват ръкавици и чували, логистика за извозването на събраните отпадъци на регламентирани места.

Датите по райони и местата, включени за почистване в кампанията, са поместени тук.

След отлагане: НИНКН одобри проекта за автогарата в Созопол

След дълго чакане проектът за автогарата в Созопол е съгласуван от НИНКН, съобщи бившият министър на културата проф. Велислав Минеков. Припомняме, че Общината алармира за забавяне на одобрението.

Проектът за автогарата в Созопол беше променен през октомври миналата година по искане на НИНКН. Промените обхващат височината на сградата, използваните фасадни материали и част от помещенията в сградата.

Сградата на автогарата ще бъде между стария и новия град. Локацията е срещу сградата на общинска администрация в местността Провлак. Проектът предвижда постройката да е решена в духа на класическата архитектура. Основното тяло представлява хале с отворено пространство и оформя помещение тип галерия. Двете странични крила са симетрично разположени на основното и помещават информационен и билетен център.

Източник: Община Созопол