Home Блог Страница 353

За Деня на бащата: Многобройни атракции в Националния военноисторически музей

На 10 юни (събота) от 10.00 до 17.00 часа с вход свободен и многобройни атракции в Националния военноисторически музей (НВИМ) ще се проведе Ден на бащата, посветен на специалната връзка между таткото и детето. По традиция в началото на лятната ваканция Музеят организира най-големия детски празник, в който всичко е безплатно, а забавленията и увлекателните игри са в изобилие. Програмиране на роботи, рисуване върху вода, симулатор на състезателен автомобил, уред за канадска борба, снимки с любими анимационни герои, много спортни игри, дженга, впечатляващи химически експерименти, обработване на метал, VR разходка, магията на дървото и игри с награди са само част от забавленията за малчуганите и техните родители в този ден.

За първи път на събитието ще осъществим мечтата на всяко дете да влезе в ролята на смел пожарникар и да се качи в истински пожарен автомобил. Тези, за които професията „войник“ е любопитна, ще имат възможността да влязат в съвременни военни машини, предоставени от Българската армия. В атракцията „Експонатите оживяват“, която ще се реализира при подходящи метеорологични условия, всички желаещи ще могат да разгледат отвътре кабините на едни от най-атрактивните машини от външната експозиция на музея – вертолет Ми-8, ракетен комплекс 2К 52 Фрог „Луна-М“ и подвижен радиовисотомер „Вершина“. В този ден забавления ще има за всички – от най-малките до вече порасналите деца. Малчуганите и татковците ще могат да седнат зад волана на едни от най-модерните автомобили, да се качат на багер, да покарат колело или тротинетка. Ще бъдат предизвикани да решат военна кръстословица, а първите 300 ще получат като награда електрическа количка. Лятната читалня ще посрещне малки и големи с увлекателни четива, интригуващи истории и книжки за оцветяване, а в обособен ТВ кът ще гледат любими детски филми. Любителите на природата ще изживеят вълнуващи емоции в скаутски лагер, а най-артистичните ще могат да се включат и в интерактивен детски театър в 11 часа. Както винаги полезното съчетаваме с приятното и на децата до 10-годишна възраст ще бъде издадена пластика за градския транспорт, ако родителите им носят със себе си копие или снимка на акта за раждане. В Деня на бащата тази година се включват и филиалите на НВИМ – Музея на авиацията в Крумово, Парк-музей „Владислав Варненчик“ и Военноморския музей във Варна.

Укрепиха свлачището при 84-ти км на пътя Севлиево – Велико Търново

С издаване на разрешение за ползване завърши укрепването на свлачището при 84-ти км на първокласния път Микре – Севлиево – Велико Търново. Проектът се финансира от Оперативна програма „Околна среда“ 2014-2020 г., чрез Кохезионния фонд на Европейския съюз и националния бюджет. Инвестицията е за над 2,8 млн. лева.

На ремонтираната отсечка е възстановена пътната настилка и е спряно разрушителното действие на свлачищния процес, възникнал от дестабилизирането на откоса от високото ниво на река Росица и недоброто отводняване на пътя. На обекта са изградени две силови укрепителни пилотни системи, а отводняването е възстановено чрез нови окопи и дренажна система. Участъкът е с нова настилка, хоризонтална маркировка и ограничителни системи, с които се повишава безопасността на движение.

Изпълнител на строителството е ДЗЗД „СЕЛВИОВО 2020“, в което участват: „ПСТ Груп“ ЕАД и „ПСТ София“ ЕООД. Договорът им е на стойност 2 762 698.5 лв. с ДДС. Строителният надзор е осъществен на „СНИК“ ЕООД – 79 560 лв. с ДДС. Авторският надзор е на ДЗЗД „Геотехника-Пътпроект 2000“ и е за 2 400 лв. с ДДС.

АПИ с ново ръководство

Със заповед на министъра на регионалното развитие и благоустройството Андрей Цеков, за председател на Управителния съвет на АПИ е назначен инж. Ясен Йорданов. Членове на УС на АПИ стават инж. Десислава Паунова и инж. Калоян Киров.

С влизането на утвърдени професионалисти в ръководството на АПИ се разчита на силно експертно начало, което ще следи за прозрачно разходване на значителния държавен ресурс за поддръжка на пътната инфраструктура и възлагане на обществени поръчки с голям обществен интерес, заявиха от МРРБ.

Предвид публичния интерес към стартиралите по време на служебното правителство обществени поръчки за поддръжка на републиканската пътна инфраструктура за близо 4 млрд. лв. за следващите 4 г., настоящото ръководство на регионалното министерство следва да довърши стартиралите процедури и да понесе политическата отговорност за крайните решения. Това наложи след встъпване в длъжност на кабинета „Денков“ да се вземат временни мерки и да се предприемат превантивни действия с цел защита на обществения интерес до встъпване в длъжност на новите членове на Управителния съвет на АПИ.

Инж. Ясен Йорданов заяви, че дава кредит на доверие на служителите в Агенцията и ще цени експертността им.

Видин: Обучават архитекти в опазване на културното наследство

Архитекти от Видин се обучават в специализиран курс на Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН) и френския институт Екол дьо Шайо (Ecole de Chaillot). Опазването на културното недвижимо наследство е във фокуса на форума. Предизвикателство пред участниците и община Видин е как да се облагороди Шарампоя – старата градска стена от 17-ти век. Има порутени капии, фортове и най-вече този, който се намира срещу крепостта „Баба Вида“. Администрацията в града има желание да получим професионално мнение какво може да се направи и с портите на стария град, както и с емблематични видински сгради – на Драматичния театър, първото Винарско училище и други. Друг значим архитектурен обект – Видинската синагога, която в момента се реновира също има нужда от професионално решение за консервация.

Курсистите са ангажирани със задачата да проучат и заснемат Крайдунавския парк и бившия Военен клуб, бившата земеделска банка, „Пазар капия“, „Еничар капия“ и парк „Рова“.

По време на курса Община Видин ще съдейства на курсистите и техните ръководители с предоставяне на Подробни устройствени планове (ПУП) за имотите на обектите, всички архивни кадастрални, регулационни и застроителни планове, планове за изграждане на инженерни мрежи и съоръжения и т.н. Общината ще ползва безплатно изготвената от архитектите визия за консервация на паметниците на културното ни наследство.

Школата на Шайо е най-старият институт за реставрация на културни ценности, основан е през 1887 г. и задава европейските стандарти в сферата на проучването, документирането и опазването, реставрацията и съвременното осмисляне на недвижимото културно наследство.

Център за екологично строителство правят в с. Долни Раковец

Учебен център в сферата на екологичното строителство ще бъде изграден в радомирското село Долни Раковец. Професионалисти, ентусиасти и доброволци от цялата страна ще стартират проекта по изграждането на 9 юни. Обект на дейностите ще е изоставената сграда на старото раковско училище. С общи усилия на архитекти, инженери и доброволци, сградата ще бъде възстановена по най-щадящ начин с нулев строителен отпадък. Целта е училището да запази максимално автентичния си вид, но да се възстанови с естествени строителни материали, като глина, слама, коноп, вълна.

Основен двигател на проекта и екипа е Добромир Машев, строителен специалист по гео-биология с международен опит в екологичното строителство. Всеки, който иска да помогне, е добре дошъл, споделя Машев и благодари на записалите се до момента доброволци.

Прогимназията „Никола Й. Вапцаров“ в с. Долни Раковец е строена в първите години на 20 век. До ден днешен сградата е съхранила аристократичния си вид, но за съжаление пожар изпепелява горния етаж и покрива през миналата есен.

Реставрацията на старата сграда и създаването на център за екологично строителство ще оживи селото, категорични са местните хора.

Ремонтираха втори подлез в Плевен

В момента се изгражда прилежащата инфраструктура

Приключи ремонтът на втория пешеходен подлез в Плевен в района на Стара гара. Съоръжението е построено 70-те години и от тогава не е реновирано. Ремонтът стартира в началото на март тази година. Първоначално е укрепен пътят над подлеза, за да се отстранят причините за теч в средата му. Със същата цел са прокопани и бетонирани канавки, впоследствие са разкрити и почистени съществуващи такива. Премахнати са компрометираните плочи от червен пясъчник от стените в района на входното стълбище, извършени са изолация, шпакловка и боядисване. С годните плочи е възстановена облицовката при изхода за жп гарата. Стенните плочки в съоръжението също са премахнати, участъците са шпакловани и боядисани, извършен е ремонт и на подовата настилка, изградени са две отводнителни шахти, монтирано е ново осветление. В момента се изгражда прилежащата инфраструктура, премахва се и излишната растителност в района.

Стойността на ремонтните дейности възлиза на близо 21 хил. лв. с ДДС.

Кауза: Доброволци почистват обществени чешми в различни населени места

Каузата, „Живи чешми“ на фондация „Наука за природата“ е възстановила над 50 чешми в различни части на страната, информират организаторите.

Тази година кампанията им е насочена към почистването на чешми и прилежащите зони около тях. В предстоящия уикенд акцията ще бъде във Велинград, а по-следващия – в Черноочене, община Кърджали. Почистването ще продължи в различни населени места докато метеорологичните условия позволяват.

Само в южната част на България са картографирани над 500 чешми, но идеята е да бъдат възстановени питейните съоръжения и в другите части на страната. Едновременно с почистването на коритата на чешмите доброволците почистват и района наоколо.

В България чешмите са много значими като част от българската култура и традиции. Голяма част от тях имат някаква история, коментират от фондацията.

Възлагат на НИНКН проект на План за опазване и управление за Стария Несебър

Предстои приемане на Стратегия за културното наследство на Общината

На заседание в Министерство на културата представиха „Стратегия за културно наследство на Община Несебър“. Според анализа „Старинен град Несебър“ представя изключителни възможности за културен туризъм и е с много висока стойност, която се съчетава с лесна достъпност, а допълнителен плюс са силно развитите празнични традиции в града. Сред недостатъците са липсата на цялостна визия, неподходящи намеси в историческата градска среда, случаи на унищожаване на културно наследство при ново строителство, както и липсата на Обществен съвет, което се изисква от Закона за закрила и развитие на културата. Авторите на Стратегията изразиха надежда, че тя ще бъде приета.

Арх. Петър Петров, директор на НИНКН, посочи, че е стартирана териториална програма, изградена е нова информационна база, направен е атлас и 3D модел на целия град Несебър.

Междуведомствената комисия реши да подкрепя разработената „Стратегия за културно наследство на Община Несебър“ за периода 2023-2032 година, както и предложението на Министерство на културата проектът на План за опазване и управление за „Старинен град Несебър“ да бъде възложен на НИНКН.

Снимки: МК

УНСС започна изграждането на фотоволтаичен парк

Инвестицията е в размер на над 2 млн. лв

УНСС става първият български университет с фотоволтаичен парк. С церемония „Първа копка“ стартираха дейностите за изграждането на съоръжението. Реализацията на проекта е на два етапа и е в размер на над 2 млн. лв.

През първия етап ще бъде проектирана и изградена покривна фотоволтаична инсталация и такава на паркинг за производство на ел. енергия. В следващия етап ще се извършва мониторинг на постигнатите резултати, поддръжка и изплащане на инвестицията за сметка на постигнатото производство на електроенергия.

На тържественото откриване на работата по проекта беше представена и визуализацията му. Така УНСС дава и своя принос в изпълнението на Целите за устойчивото развитие на ООН. (Sustainable Development Goals – SDGs).

Строителните дейности по фотоволтаична инсталация ще бъдат изпълнени от „Прострийм груп“, а строителният надзор ще се осъществява от „Бюро Веритас България“.

Министър Андрей Цеков: Търпимостта е правилното решение за пътищата с нарушения

„Търпимостта е правилното решение за изградените с нарушения пътища. Добре е да съставим всички документи, които да ни дадат увереност, че те са годни за експлоатация“. Това каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Андрей Цеков, който на церемония в МРРБ прие поста от своя предшественик арх. Иван Шишков.

„Регионалната политика стои в основата на целия икономически прогрес на държавата. Политическото говорене трябва да е малко, а технократското трябва да преобладава. Възнамерявам да продължа линията на работа на своя предшественик по търсене на решенията, които полезни за обществото“, каза още министър Цеков. Той изрази своята удовлетвореност от съвместната си работа с арх. Шишков и напомни, че е имал възможността да работи с него в Народното събрание.

Регионалният министър обясни, че в първата седмица фокус за него ще бъде да се запознае с отчета за работа на министерството в мандата на служебното правителство и с най-належащите за разрешаване проблеми.

Арх. Иван Шишков посочи, че от новия регионален министър може да се очаква летящ старт. За целта той му оставя карта с магистралите и информация за напредъка на обектите, за да не се губи ритъм. Той информира, че е възложил на Агенция „Пътна инфраструктура“ да направи точен доклад за състоянието на пътищата, за да може въз основа на него да се вземат управленски решения.

„Оставям работа. Очаквайте приемственост, включително от колегите“, обърна се Иван Шишков към новия регионален министър.