Мезек: Стрелбищен пункт стана посетителски център

Ремонтираха бивш Стрелбищен пункт в имота на Тракийската куполна гробница в местността „Мал тепе” край село Мезек. Така съществуващата сграда, намираща се на територията на паметника с национално значение вече е модерен посетителски център.

Сградата е придобита през 2019 г. чрез договор за безвъзмездно прехвърляне на собственост на държавен имот. Тя е била под управление на Министерство на културата със специално предназначение – стрелбищен пункт. След строителните дейности и преустройство е с ново предназначение и вече приема туристи.

На първия етаж са обособени две помещения – малък офис – приемна за туристи и презентационна зала, която ще бъде използвана и за провеждане на конференции, обучителни семинари и други културни събития. На втория етаж посетителите ще могат да наблюдават чрез VR устройства 3D разработка за Свиленград с триизмерни изображения. В интерактивна зала с електронен гид ще се представят късометражни филми на различна тематика, свързани с културно-исторически събития от миналото и настоящето на Свиленград и региона

Всички дейности по реконструкцията са финансирани по Програма за развитие на селските райони и са на стойност 113 031 лева без ДДС.

Снимки: Община Свиленград

Related Articles

Задължително: Сменяме старите водомери и топломери с умни. Ще отчитат дистанционно

Нова мярка за отчитане на консумираната топла вода и топлоенергия на абонатите на ТЕЦ влза в сила от края на годината. Тези, които пропуснат...

Летище „Васил Левски“ – София с престижна награда

Летище "Васил Левски“ - София беше отличено с наградата HR Excellence Award 2026 на специална церемония по време на годишния конгрес на Европейския съвет...

ПОСЛЕДНИ

НАЙ-ЧЕТЕНИ