Home Блог Страница 376

Започва ремонтът на пречиствателна станция за питейни води „Ясна поляна“

Има осигурени пари от правителство за авариен ремонт на пречиствателната станция за питейни води към язовир „Ясна поляна“. Най-вероятно тази седмица ще има възможност да започнат реално строително-монтажните работи. Това съобщи след оглед на съоръжението министърът на регионалното развитие и благоустройството арх. Иван Шишков.

Станцията, която пречиства водата за населените места по Черноморието на юг от Бургас, не е в добро състояние. Тя е строена през 1974 г. и оттогава не е ремонтирана. Заради установените проблеми предстои да бъдат направени и конструктивни укрепвания. Направена е пълна организация за необходимите за изпълнение дейности.

Отпуснатите от правителството средства ще бъдат достатъчни, за да се отстранят констатираните проблеми, категоричен бе арх. Шишков. Министърът напомни, че по първоначална оценка необходимият за ремонта ресурс е бил около 15 млн. лв. Заради конструктивните проблеми на пречиствателната станция за питейни води, размерът на необходимите средства е увеличен и са предвидени 23 млн. лв.

Много спешно, в рамките на месец и половина, трябва да укрепим съоръжението, за да няма проблем с водоснабдяването, каза министър Шишков. Ситуацията е аварийна. Това се дължи на факта, че в годините назад е нямало поддръжка и не е обръщано внимание на станцията и състоянието ѝ. Знаем технически какво трябва да бъде направено и считаме, че ще можем да се справим. След анализ е създадена организация и се надявам, че няма да има никакви проблеми, допълни той.

Министър Шишков увери кметовете, че летният сезон ще бъде гарантиран и няма да има проблеми с водоснабдяването.

Държавната пътна администрация става на 140 години

На 3 април 2023 г. се навършват 140 години от създаването на държавната пътна администрация. С Указ №267 от 3 април 1883 г. на княз Александър I Батенберг се полага началото на пътната администрация в България. С него се утвърждават законите за направата, поправката и поддръжката на държавните и на окръжните пътища, както и Правилникът за службата на кантонерите. С първите държавни документи за проектиране, строителство и поддържане на пътищата в Княжество България за първи път се регламентира и пътното дело у нас. Двата закона са изработени от княз Михаил Хилков, който е бил управляващ Министерството на общите сгради, земеделието и търговията (МОСЗТ) в кабинета на ген. Леонид Соболев. Към това министерство са били и пътищата на държавата. По-късно МОСЗТ се управлява лично от министър-председателите Драган Цанков, Петко Каравелов и др.

През 1887 г. пътната мрежа, която преди Освобождението е била 2100 км, достига 3367 км, с 5176 моста и водостока, от които 2026 дървени, 2973 каменни и 177 железни. През 1912 г. пътната инфраструктура достига 8876 км, с 15 450 моста и водостока и 492 кантона.

На 19 май 1971 г. с Разпореждане №239 на Министерския съвет се утвърждава изграждането на автомагистралния пръстен на страната в направленията: София – Пловдив, Сливен – Бургас – Варна и София – Плевен – Бяла – Попово – Нови пазар – Девня – Варна.

Днес републиканската пътна мрежа е близо 20 хиляди километра. От тях над 825,4 км са автомагистрали, 2879,4 км – първокласни пътища, 4019 км – втори клас, 11 836,1 км – трети клас, а около 382 км са връзките при кръстовища и пътни възли.

На 3 април 2023 г. по случай юбилея във фоайето на Агенция „Пътна инфраструктура“ на бул. „Македония“ №3 в София се открива барелеф на инж. Стамен Стаменов, който в продължение на 17 години е бил първи заместник-министър на транспорта и началник на Главно управление на пътищата. Монументът е изработен с лични дарения на членовете на Националния клуб на строителите ветерани, Научно-техническия съюз по транспорт, Българска браншова камара „Пътища“, Камара на строителите в България и др.

Телефонната палата в София е с нов собственик

Сградата на Телефонната палата в София е купена от „ГПП Мениджмънт“ ЕООД за 22 милиона лева, съобщава компанията. Покупката е извършeна след заличаването на четири възбрани наложени от държавата, „с одобрението и под надзора на компетентния български съд в открито производство по несъстоятелност и ликвидация на предишния собственик и съобразно указанията на синдика“, пише в съобщението.

Телефонната палата беше собственост на фалиралата „Ню Геймс“ на Васил Божков, който смяташе да я превърне в музей с изложбени зали, офиси и технологични помещения, като в нея трябваше да бъде изложена личнaтa ĸoлeĸция на бизнесмена oт aнтични пpeдмeти и ĸapтини. В началото на 2020 г. обаче прокуратурата започна разследване срещу него, а през 2021 г. финансовото министерство на САЩ включи Божков и компаниите му в санкционния списък „Магнитски“.

Новият инвеститор е дружеството „ГПП Мениджмънт“, създадено през май 2022 г. Плановете предвиждат да се укрепи конструкцията на сградата, тъй като в момента не отговаря на съвременните земетръсни норми. От години тя е оставена без поддръжка и по тази причина се превръща в опасна за живота и здравето на българските граждани, смятат инвеститорите.

„Намеренията ни съгласно бъдещото предназначение на сградата предвиждат тя да се превърне в многофункционална сграда, като същевременно се запази историческото й излъчване. Наред с това сградата ще обогати културния облик на централната част на столицата. Инвеститорът държи изключително много на ландшафта и при изграждането на сградата ще го обогати в максимална степен“, допълват от „ГПП Мениджмънт“, цитирани от Mediapool.

Πpoeĸтът трябва да бъде съгласуван от Националния институт за недвижимо културно наследство, тъй ĸaтo cградата на ул. „Гурко“ е паметник на културата от най-ниската категория „за сведение“. Намеренията са сградата да е многофункционална, като се запази историческото ѝ излъчване

ИСТОРИЯТА

Сградата на Телефонната палата в София е построена през 1938-1939 г. по проект на арх. Станчо Белковски и арх. Борис Йолов. Тя е на шест етажа и е с разгърната застроена площ от 13 400 кв.м и още 3000 кв. м подземно ниво, а прилежащият терен е 4100 кв.м.

Снимка: Български архитектурен модернизъм

Стари катерушки от столичния район „Изгрев“ ще участват във Венецианското биенале

Те са част от българската концепция с тема изоставени училища, която ще бъде представена в залата и вътрешния двор на Centro Culturale Don Orione Artigianelli

В края на януари след конкурс беше представен проекта за участието на България във Венецианското архитектурно биенале. Екипът на концепцията „Образованието е придвижването от тъмнина към светлина“ се фокусира върху следите от обитание, обезлюдяване и по-конкретно – изоставените училища в България. Избраната тема е контрапункт на зададената от главния куратор на Биеналето – “Лаборатория на бъдещето”, като проектът е разделен на три зони.

Едната е информационна, другата е по-скоро емоционална и в нея ще има възстановка на учебна стая с предмети, донесени от училищата на биеналето. Третата зона ще се опита да даде сценарии за бъдещето. Като част от представянето ще бъде експонирана детска катерушка-кълбо, а в дворното пространство – катерушка-ракета.

Катерушките, които ще бъдат основен акцент в българската арт инсталация, са отпреди повече от 50 години и се намират до бл. 56 в ж.к. ”Дианабад”. Те ще бъдат демонтирани, реставрирани и изпратени във Венеция. След приключване на изложението металните конструкции ще бъдат върнати на местата си.

ПРИСЪСТВИЕ

След 15-годишно отсъствие България се завръща на сцената на Венецианското архитектурно биенале. Българският павилион ще бъде разположен в изложбената зала Sala Tiziano в Centro Culturale Don Orione Artigianelli, който се намира близо до Моста на Академията във Венеция. Биеналето ще продължи от 20 май до 26 ноември. Oткриването на българския павилион ще е на 18 май.

Снимки: Район „Изгрев“

Ремонтират жп прелеза на пътя Бургас – Каблешково

Ремонтни дейности ще бъдат извършени на железопътния прелез, пресичащ път BGS 1039 от кръстовище с път III-906 /Бургас-Каблешково/ в посока кв. „Черно море“, съобщиха от пресцентъра на Община Бургас. В тази връзка от 9:00 часа на 3 април до 17.00 часа на 8 април се въвежда временна организация на движението като преминаването през жп прелеза ще е затруднено.

От Община Бургас призовават шофьорите да карат внимателно и да спазват временната организация, която ще бъде въведена в района.

За изборите: Нова организация на движението в столицата

Във връзка с провеждането на изборите за народни представители на 02.04.2023 г. се въвежда нова организация на движението. Забранява се престоят и паркирането на пътни превозни средства, както следва:

От 14:00 часа на 01.04.2023 г. до отпадане на необходимостта:

– на паркинга при вход А3 на Национален дворец на културата;

– на паркинга на ул. „Баба Неделя“.

От 08:00 часа на 02.04.2023 г. до отпадане на необходимостта:

– бул. „Витоша“ между бул. „Патриарх Евтимий“ и бул. „Пенчо Славейков“;

– ул. „Христо Стамболски“ между бул. „Витоша“ и ул. „Баба Неделя“;

– по двете платна на алеята свързваща ул. „Атанас Узунов с ул. „Манастирска“ /от северната и източната страна на зала „Асикс Арена“/ и прилежащите паркинги на залата

От 20:00 часа на 02.04.2023 г. до приключване на мероприятията се ограничава движението на пътни превозни средства, както следва:

– по двете платна на алеята, свързваща ул. „Атанас Узунов с ул. „Манастирска“;

– по бул. „Витоша“ между бул. „Патриарх Евтимий“ и бул. „Пенчо Славейков“;

– по ул. „Христо Стамболски“ между бул. „Витоша“ и ул. „Баба Неделя“.

Спектакъл „НЕОтопия“ в УАСГ

Авангардният проект е микс от имерсивен театър, архитектура, дизайн, музика и виртуална реалност

„Театър на сетивата София“ отправя провокация към всички любители на нестандартните артистични форми и силни емоционални преживявания с най-новата си изява- “НЕОТОПИЯ”. Тя е интерактивен и имерсивен спектакъл, създаден по методите на театъра на сетивния лабиринт. Това е артистично-изследователски проект, който развива наратива за “НЕОнавтите” – учени-артисти, които провеждат своите поетични изследвания в полето на НЕОбяснимото, НЕОпределеното, НЕОграниченoто и НЕОбозначеното на картите. В него зрителят приема ролята на главно действащо лице в едно вълнуващо индивидуално пътуване в дебрите на вътрешния свят, в който всички сетива се изострят на една напълно нова територия.

Спектакълът „НЕОТОПИЯ“, случващ се в сградата на Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ) изследва колкото темата за емоционалната архитектура, толкова и за архитектурата на емоциите. Как се създава спектакъл-сграда, чиито основни градивни елементи са емоциите? Може ли такава архитектура да диша и танцува? Кои са архитектите на този НЕОнавтски свят? Какви са принципите, заложени в неговото изграждане и как концепцията за НЕОтопията може да въздейства на този процес? На тези и още въпроси се търсят отговори чрез изследователския спектакъл.

Спектаклите са на 8, 9, 22 и 23 април между 18.00 и 21.00 часа в в централното фоайе на новата сграда на Университета по архитектура строителство и геодезия. През спектакъла се преминава индивидуално, като е необходимо предварително запазване на час за влизане в лабиринта, а продъжителността на спектакъла е 90 минути.

Театърът на сетивата представлява интерактивен и site specific спектакъл, който лично и директно потапя публиката в случващото се, превръща я в главен герой на артистичното взаимодействие и активира всичките й сетива.

Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Министерство на културата и на Национален фонд “Култура”, с партньорството на УАСГ и Elektrick.me.

Хасково вече има нов парк

С тържествена церемония официално беше открит новият парк на Хасково. „Върху руините на някогашните казарми, построихме модерен, просторен и няма да е пресилено да кажа – уникален парк. Направихме така, че в сърцето на града, в хармония, да съществуват и историческото минало и бъдещето“, каза в словото си кметът на Общината Станислав Дечев. Той припомни, че изграждането на парка е започнало като една мечта. „Много хора не си представяха, че стените на недостъпните военни терени ще паднат и върху занемарените 50 дка ще се появи зеленото сърце на Хасково“, допълни градоначалникът.

Бившият военен терен беше предоставен от държавата на Община Хасково. През декември 2020 г. местната управа получи от Правителството 3 900 000 лева, за да изгради модерния парк. Следваха поредица от процедури, трудности, ковид-криза, инфлация, галопиращи цени, но работата продължи. Строителите не се отказаха. Защото и те, както и ние, бяхме приели този парк за кауза. Знаехме, че можем и трябва да го направим, заяви още кметът.

Новото зелено сърце на Хасково израсна пред очите на хасковлии през последната година. Руините се превърнаха в светлина и зелен простор, военният паметник на 10 Пехотен родопски полк, намери своето достойно място. Монументът е завършен през 1929 г. по проект на арх. Атанас Джангозов. В годините на социализма остава скрит зад казармените зидове. По това време за героизма на 10 Родопски полк не се говори. След падането на режима, следват години на разруха. През 2013 г. по инициатива на Граждански инициативен комитет от Хасково, със средства, осигурени от Правителството, в чест на 100-годишнината от превземането на Одринската крепост, монументът беше реставриран. 10 години по-късно на 26 март 2023 година паметникът на славните родопци е централна фигура в новия парк на Хасково.

РИОСВ – Пловдив проверява общините за незаконните сметища

От понеделник, 3 април, екипи на РИОСВ Пловдив (Регионалната инспекция по околната среда и водите в Пловдив) започват проверки по всички населени места от седемнадесетте общини на територията си. Ще проверяват изпълнени ли са от кметовете по места предписанията на екоинспекцията да се локализират замърсени с отпадъци терени и да се организира почистването им. Срокът за това изтича на 31 март.

Срещу кметовете, непредприели мерки за организация и контрол на дейностите, свързани с образуването, събирането, съхраняването, транспортирането и третирането на отпадъци, ще бъдат предприети, предвидените в Закона за управление на отпадъците, административни наказателни действия и ще бъдат наложени санкции.

Активните действия са в подкрепа на националната кампания на Министерството на околната среда и водите под мотото „Да сложим точка на замърсяването“.

Министър Шишков ще инспектира инфраструктурни обекти в област Бургас

Днес, 31 март, министърът на регионалното развитие и благоустройството арх. Иван Шишков ще инспектира инфраструктурни обекти в област Бургас.

В 11:00 часа министър Шишков ще провери напредъка в строителството на обходния път на Бургас. След това – около 11:30 часа, той ще посети спортната зала на града „Арена Бургас“. По-късно, след 15:00 часа, министърът ще провери и състоянието на яз. „Ясна поляна“ край едноименното село в община Приморско.