Home Блог Страница 378

Доизграждат канализацията в столичния район „Нови Искър“

Стартираха строителните дейности по доизграждане на канализационната мрежа в столичния район „Нови Искър“, съобщиха от пресцентъра на Общината. Предвижда се строителството на разделна ВиК система с обща дължина 19 550,7 м. След изпълнението й към нея ще бъдат присъединени нови 3229 жители. Общата стойност на обекта е 23 904 000,00 лв.

Дейностите са част от проекта „Изграждане на ВиК инфраструктура в Столична община“. Обектите включени в него се намират в кв. „Кръстова вада-изток“, кв. „Симеоново“, кв. „Суходол“, кв. „Обеля“, кв. „Бенковски“, гр. Банкя, кв. „Градоман“, „Михайлово“, „Вердикал“ и с. Иваняне, гр. Нови Искър“. Предвижда се и изграждане на канализационна мрежа за кв. „Драгалевци“, както и реконструкция, модернизация, вкл. технологично оборудване на пречиствателна станция СГПСОВ – Кубратово.

Започва същинският ремонт на емблематичната варненска сцена „Филиал“

Обектът е паметник на културата, а обновяването е съгласувано с Националния институт за недвижимо културно наследство

Започват същинските строителни дейности на една от емблемите на Варна – сцена „Филиал“ на ДТ „Стоян Бъчваров“. Това съобщи кметът на Варна Иван Портних след проверка на ремонтните дейности на обекта. Планираните демонтажни работи вече са приключили, сега предстои пълно обновяване на сцената, оркестрината, камерната и репетиционните зали. Изцяло ще бъдат променени интериорът на балкона, на главното фоайе, клубът на актьора. Проектът предвижда още дейности по подмяна на ВиК и ел. инсталациите, осигуряване на необходимото осветление и озвучаване, оборудване и обзавеждане. Обектът е паметник на културата, а обновяването се извършва по проект на ОП „Региони в растеж“, съгласуван с Националния институт за недвижимо културно наследство /НИНКН/.

Ще успеем да извършим обновяването на сцена Филиал, въпреки трудностите и инфлацията, която увеличи значително разходите за строителство. За съжаление, вече трета година правителствата не отварят новите оперативни програми. Това създава пречки за реализирането на много други проекти, включително на ремонта на Държавния куклен театър – Варна, който сме заложили в Плана за интегрирано развитие на общината, коментира кметът.

Паднали дървета в Пловдив спряха влаковете между Централна гара и Филипово

Преустановено е движението на влаковете в междугарието Пловдив – Филипово заради силния вятър и паднали дървета, съобщиха от пресцентъра на Национална компания „Железопътна инфраструктура“ (НКЖИ). Движението е пренасочено през жп гара Скутаре. Има нарушения в графика на движение на влаковете.

Аварийни екипи на НКЖИ работят от сутринта по отстраняване на повредите по контактната мрежа.

На сайта на БДЖ е обявено, че пътническите влакове Карлово – Пловдив и Пловдив – Панагюрище престояват на гара Филипово заради паднали клони върху железния път.

Закъсненията на влаковете от и към Карлово са около час, сочи справка в сайта на БДЖ. Отменя бе влакът, който е трябвало да тръгне от Панагюрище за Пловдив в 10.40.

Велинград: Проектираха система с геотермална енергия в детска градина

Във Велинград ще бъде изградена геотермална термопомпена инсталация за отопление, охлаждане и битово горещо водоснабдяване в детска градина „Еделвайс”. Общата стойност на проекта е 471 280 лв..

Интересното в проекта е, че не става дума за ползване на минерална вода, а за температурата на земята, която ще се акумулира в специални капсули с течност, поставени в 15 сондажа на 100 метра дълбочина. След това чрез топлообмен температурата ще се предава на изградената в детската градина система, в която ще циркулира обикновена вода.

Проектът е съгласуван с Басейнова дирекция Източнобеломорски район – Пловдив, след представянето на два доклада – хидроложки и геоложки. Строително-монтажните дейности ще се извършват предимно в почивните дни, за да не се пречи на отглеждането и образователния процес на децата.

Експерти са категорични, че с реализирането на проекта ще се увеличи енергийната ефективност на сградата и значително ще се намалят разходите за отопление. А най-важното е, че това отопление е по-здравословно за децата и щади околната среда.

Изграждат анаеробна инсталация за биоразградими отпадъци в Русе

Започна строителството на анаеробна инсталация за биоразградими отпадъци в Русе. Дейността е част от проекта „Проектиране и изграждане на анаеробна инсталация за разделно събрани биоразградими отпадъци на територията на Регионално сдружение за управление на отпадъците Русе“, финансиран от Оперативна програма „Околна среда 2014 – 2020“. Съфинансирането е от Европейския фонд за регионално развитие на Европейския съюз и с национални средства.

Основната цел на проекта е изграждането и въвеждането в експлоатация на инсталацията и осигуряването на разделното събиране на биоразградими отпадъци от общините членове на РСУО – Русе. По този начин ще се създаде допълнителен капацитет за рециклирането им, което ще доведе до намаляване на общото количество депонирани отпадъци, в съответствия с целите на ОПОС 2014-2020 г.

След изграждането ѝ инсталацията ще позволява безкислородното третиране на биоразградими отпадъци, от които впоследствие се получава компост, както и метан за електропроизводство и топлинна енергия.

Това е едва третата за България анаеробна инсталация. Чрез нея общината се стреми да подобри управлението на отпадъците в Русе и да смекчи вредното им въздействие върху климата.

Общият бюджет на проекта е 34 383 754, 21 лв. Партньори са общините Сливо поле, Иваново, Тутракан, Ветово.

Срокът за изпълнение е 31 декември 2023 г.

Започват консервационно-реставрационните дейности на Къща Павлити в Пловдив

Започнаха консервационно-реставрационните дейности по Къща Павлити, известна още като Синята къща. За 294 календарни дни и срещу сумата от 149 966,03 лева без ДДС ще бъдат реставрирани фасадите. Средствата са осигурени от Община Пловдив и собствени приходи на института.

Консервационно-реставрационните дейности, изпълнени в съответствие с проект, съгласуван от Министерството на културата по реда на Закона за културното наследство, трябва да приключат не по-късно от 15 декември 2023 г.

Автор на проекта по част КРР е реставраторът Никола Стоянов. Договорът за изпълнение е сключен с фирма „Рестстрой“ ЕООД въз основа на резултатите от приключилата обявена обществена поръчка по реда на Закона за обществените поръчки.

Предстои да се възстановят мазилките и да се изпишат трите фасади по оригинал. Къщата е ремонтирана преди време, тогава покривът е бил възстановен и при него няма проблем. Актуалната реставрация засяга само фасадите, които в момента са обрушени .

Къща „Павлити” е възрожденска сграда, разположена на пл. „Св. Неделя” в подножието между Джабаз тепе и Небет тепе. Построена е в средата на XIX век и е била собственост на богатия търговец от Пещера Георги Павлити (Политоглу). С пищната си декорация, характерното еркерно наддаване и изписания холкел, обектът е един от пространствените и градоустройствени репери в тъканта на Стария град.

Сградата е обявена за архитектурно-строителен и художествен паметник на културата през 1949 г. и притежава статут на недвижима културна ценност от „национално значение“. Къщата е отчуждена през 1966 г. и е предадена на управление „Старинен Пловдив”. В следващите 3 години е извършена мащабна реставрация на сградата при спазване на оригиналните строително-конструктивни методи, от Националния институт за паметниците на културата. Декорацията по фасадите и полихромната интериорна декорация са възстановени по оригиналната схема. Запазени са, консервирани и експонирани по местата им много оригинални фрагменти. След реставрацията през годините е използвана за представителна приемна на Комитета за изкуство и култура. Била е седалище на Национален дарителски фонд „13 века България“, Студентски дом и Общинска фондация „Пловдив 2019“.

През 1982 г. къщата е сериозно засегната от пожар на втория етаж. През 1983-1985 г. след решение за аварийни и спасителни консервационно-реставрационни работи по стенописите от специалисти от НИПК са спасени стенописите от стаята с медалионите. Те са пренесени на нова основа, монтирани по местата им и експонирани. Възстановена е полихромната декорация в интериора и по фасадите с някои промени.

КСБ и НСОРБ искат да се приемат указания за прилагане на Методиката за индексиране

Нуждата от реално прилагане на Методиката за индексация на строителните договори, както и осигуряването на национален финансов ресурс за индексация коментираха на работна среща Камарата на строителите в България (КСБ) и Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ). Коментирани бяха и Националният план за възстановяване и устойчивост, програмата за енергийна ефективност, както и актуални проблеми, с които се срещат строителите и местните власти при реализацията и подготовката на проекти в условията на инфлация и повишаващи се цени на материалите, енергоносителите и суровините. Присъстващите се обединиха около необходимостта да се изработят единни правила за прилагане на Методиката за индексиране на строителните договори. Изпълнителният директор на НСОРБ Силвия Георгиева посочи, че на предстоящото на 28 март 2023 г. заседание на УС ще бъде разгледано предложението да се подготви съвместна позиция между двете организации, която да бъде изпратена до министър-председателя и ресорните министри, които управляват европейски средства. Целта е за пореден път да бъде поставен въпросът за необходимостта от приемане на единни ясни указания за прилагането на Методиката за индексация. КСБ и НСОРБ ще поискат и среща с министър-председателя Гълъб Донев, представители на МРРБ, на МОСВ, на Министерството на транспорта и съобщенията, на Министерството на финансите, на която да бъдат поставени проблемите, свързани с индексацията, и ще настояват за намиране на решение.

В работната среща от страна на Камарата участваха председателят на УС инж. Илиян Терзиев, почетният председател на Камарата инж. Светослав Глосов, зам.-председателите инж. Иван Моллов и инж. Любомир Качамаков, членовете на УС инж. Егмонт Якимов, инж. Любомир Шербетов и инж. Тодор Андонов, изпълнителният директор на КСБ арх. Иван Несторов и др

От страна на НСОРБ в срещата участие взеха Мила Гиздова, старши експерт „Териториално развитие“, и Десислава Стойкова, юрисконсулт на Сдружението.

КАБ предлага спешно хармонизиране на наредбите в сектора

Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) да сформира Работна група за хармонизиране на подзаконовите нормативни актове, свързани със Закона за устройство на територията (ЗУТ). Това предложиха представители на Камарата на архитектите в България (КАБ) на работна среща с министър арх. Иван Шишков.

Целта е спешно да бъдат преразгледани и усъвършенствани част от наредбите в сектора, чието прилагане затруднява работата на архитектурно-строителния бранш. Сред подзаконовите нормативни актове, които се нуждаят от прецизиране са:

  • Двете наредби за енергийната ефективност и енергийните характеристики на сградите;
  • Наредбата за транспортно-комуникационната система;
  • Наредбата за достъпност и универсален дизайн;
  • Наредба 4 за инвестиционните проекти и други.

Представители на КАБ на срещата бяха председателят арх. Владимир Милков, зам.-председателите проф. арх. Борислав Борисов и арх. Константин Пеев, председателят на РК София град арх. Васил Василев и зам.-председателят на РК София град арх. Емил Стоянов.

Участниците в срещата бяха единодушни, че са необходими законодателни реформи с цел намаляване на административната тежест и облекчаване на инвестиционния процес. В този контекст бяха обсъдени конкретни предложения за промени в ЗУТ:

– Издигане ролята на главния проектант, който да носи основната отговорност за качеството и законосъобразността на проектите

– Облекчаване на режима за издаване на разрешения за строеж, първоначално за обектите от 4-та и и 5-та категория

– Оценката за съответствие, преди одобряването на проектите, да се извършва от проектантския колектив

– Въвеждането в експлоатация да става с доклад на главния проектант, с изключение на строежите по ЗОП.

Представителите на КАБ изразиха готовност да предоставят своята експертиза в процеса по усъвършенстване на законодателството в сектора.

Снимка:КАБ

БНБ: Хората ударно теглят заеми за жилище

Ръстът на кредитите изпреварва този на депозитите

За сериозен ръст в тегленето на кредити за покупка на имот, информират от БНБ. В края на изминалия февруари жилищните кредити, изтеглени от домакинствата, стигат 16.816 млрд. лв., като за година се увеличават с 18.1%, което е дори повече от ръста през януари – 17.9% на годишна база.

Макар и по-слабо увеличение има и на изтеглените потребителски кредити, които вече надхвърлят 15.20 млрд. лв., и се увеличават с 12.3% спрямо февруари 2022 г. Ръстът им обаче слабо се забавя спрямо януари, когато е бил 12.5% на годишна база.

Другите кредити нарастват със 7.7%, като достигат 401.7 млн. лева. Кредитите за Работодатели и самонаети лица се увеличават с 11.9% на годишна база през февруари 2023 г. и в края на месеца са 432.8 млн. лева.

Ръстът при спестяванията продължава да изостава от този на кредитите. В края на февруари депозитите на домакинствата стигат 72.977 млрд. лв. Те се увеличават с 8.9% спрямо същия месец на предходната година.

Бизнесът пък е заделил в банките 40.958 млрд. лв.

До месец ще започне изграждането на пробива на бул. „Филип Кутев“ в София

Очаквам до месец да започне изграждането на пробива на бул. „Филип Кутев“ от ул. „Сребърна“ до „Симеоновско шосе“, това каза кметът на София Йорданка Фандъкова по време на инспекция на строителството на участъка. Бул. „Филип Кутев“ е част от третия градски ринг и е един от стратегическите обекти на Столичната община. Пробивът на ул. „Филип Кутев“ заедно с този на бул. „Тодор Каблешков“ ще осигурява връзката между бул. „България“ и бул. „Симеоновско шосе“ – посочи столичният кмет.

Към момента е изградено северното платно на бул. „Филип Кутев“ в участъка от бул. „Черни връх“ до ул. „Сребърна“. До края на съботния ден трябва да приключи полагането на маркировката и да бъде пуснато изцяло движението в участъка. Кметът на София очаква през това лято да започне и строителството на южното платно.

През тази пролет предстои да бъдат засадени 240 дървета по протежението на булеварда, както и в района, като компесаторно озеленяване.