Home Блог Страница 182

Набират проекти за подобряване инфраструктурата на рибарските пристанища

0

Стартира кандидатстването за подобряване на инфраструктурата на рибарските пристанища, рибните борси, местата на разтоварване и лодкостоянките.

Бюджетът на процедурата е 18 161 000 лева. Минималният размер на безвъзмездната финансова помощ (БФП) за инвестиции в съществуващи рибарски пристанища и лодкостоянки е 80 000 лв. Максималният размер на БФП за инвестиции в съществуващи рибарски пристанища, е до 8 млн. лв., а за тези насочени към изграждане и/ или модернизация на лодкостоянки – до 1 млн. лв.

По програмата могат да кандидатстват общини, търговски дружества регистрирани по Търговския закон със 100% държавно участие и организации на производители.

Ще бъдат подкрепени инвестициите в:

* Техника и съоръжения за съхраняване, разтоварване и обработка на улов;

* Интелигентни дигитални технологии за мониторинг и отчитане на разтоварвания улов, във връзка с дигиталния преход и задължението за разтоварване;

* Съоръжения за сигурност и контрол върху уловите на територията на пристанищата и лодкостоянките, включително за инспекция и контрол на уловите;

* Оборудване за подобряване проследяемостта на уловите;

* Операции за оползотворяване на нежелан улов и на отпадъчни рибни продукти (напр. съоръжения за съхраняване на нежелания улов и осигуряване на условия за последващата му преработка);

* Инвестиции за съхраняване на улова на сушата;

* Съоръжения за оборудване, съхранение, преработка, прием, сортиране и транспортиране на морски отпадъци до рециклиращи съоръжения;

* Съоръжения за разделно събиране на риболовни уреди, излезли от употреба и на такива, събрани пасивно по време на риболов, в съответствие с Директива (ЕС) 2019/904 и Директива (ЕС) 2019/883;

* Операции за постигане на енергийна ефективност чрез подкрепа на инвестиции във ВЕИ и други възобновяеми ресурси, подмяна на съоръженията с енергоефективни, спомагащи за устойчивото стопанисване на съоръженията, намаляване на загубата на енергия от помещенията и инсталациите, и осигуряване на енергийна независимост и декарбонизация на риболовния сектор;

* Осигуряване на условия отпадъчните рибни продукти да намерят практическо приложение като суровина за други продукти като фуражи и биотехнологии;

* Иновации, свързани с кръговата икономика и зеления преход на местата на приставане.

Първият краен срок за подаване на проектни предложения е 17:00 часа на 02.02.2025 г. Вторият е до 17:00 часа на 02.05.2025 г.

Смолян: Сградата на опожарен бивш техникум става Младежки център

0

Община Смолян стартира изграждането на Младежки център. Сградата на бившия Техникум по дървообработване и облекло на ул. „Капитан Петко Войвода“ 3 ще бъде преустроена за новия обект. Младежкият център ще предлага услуги в помощ на личностното развитие и заетост на ученици и младежи до 29 годишна възраст. Постройката ще е от 5 етажа – полуподземен, сутерен и три надземни. Ще има зали, кътове за работа и забавления, спортна и фитнес зона, асансьори и адаптирана среда за хора с увреждания.

Строена през 1961-а година школската постройка е поразена от пожар и дълги години е неизползваема. Сега ще бъде реновирана със средства от Националния план за възстановяване и устойчивост и съфинансиране от Общината в размер на 474 722 лв.

Изпълнител след обществена поръчка е „Мулти мастър груп“ ЕООД. Проектант е арх. Кирил Мавров. Срокът за реализация на проекта е до юни 2026 г.

Извършиха наземно лазерно сканиране на Преображенския манастир

0

Спасяването на Преображенския манастир е сред акцентите в разширеното партньорство между Община Велико Търново и Университета по архитектура, строителство и геодезия /УАСГ/. Инициативата е на кмета на старопрестолния град Даниел Панов.

В тази връзка в манастира бе организирано посещение на декана на Строителния факултет на УАСГ доц. д-р инж. Емад Абдулахад – учен и експерт с голям опит в сферата на обследването, укрепването и възстановяването на сгради, включително паметници на културата като Народния театър в София. Доц. д-р Абдулахад анализира в детайли конструкцията на застрашеното от събаряне входно крило, както и основите му. Набелязани бяха необходимите мерки, които следва да се предприемат.

Извършено бе и наземно лазерно сканиране , което позволява в детайли да бъде създаден подробен графичен модел на цялата сграда. Сканирането със специализирана техника бе извършено от доц. д-р инж. Гергана Антова. Паралелно с това продължава и работата на специализантите в катедра „История и теория на архитектурата“ на УАСГ. През учебната 2024-2025 г. те ще изпълняват задачи, свързани с ареала на Велико Търново – опазване на културно наследство, опазване на исторически селища и райони, реставрация на архитектурни паметници, както и сгради в исторически контекст. Сред тези задачи е и проектиране на реставрацията, консервацията и адаптацията на входната сграда на манастира.

Община Пловдив поема управлението на Малката базилика за 10 години

0

Община Пловдив поема управлението на археологическата недвижима културна ценност „Малка Базилика“ за срок от 10 години.
Дейностите, свързани с опазването на обекта, както и осъществяването на други научни, културни, образователни и туристически дейности в сградата, ще се извършват от Регионалния археологически музей в Пловдив, в съответствие с изискванията на Закона за културното наследство. Отношенията между музея и общината трябва да се уредят с договор.
Малката раннохристиянска базилика в Пловдив – един от 100-те национални туристически обекта, датира от втората половина на V век. Тя е трикорабна. Има една апсида и притвор. От юг е изграден малък параклис, а до северния кораб е долепен баптистерий. Храмът е бил с богата архитектурна украса – мраморна колонада между корабите, мраморна олтарна преграда, амвон и синтрон. Подовете имат богата многоцветна мозайка, за която се смята, че е сред най-доброто, направено от майсторите от Филипополската школа.
Останките на базиликата са открити случайно през 1988-1989 г. при строителството на жилищен блок. Наричат я Малката базилика, тъй като в непосредствена близост се намират две други филипополски базилики, едната от които е смятана за митрополитската църква на града (Голямата базилика).
Цялостната й реставрация и консервация започва през 2010 г., с инициативата и финансовата подкрепа на Фондация „Америка за България“, Министерство на културата и Община Пловдив.

Промоционални цени на лифт картите за старта на сезона в Пампорово

С празнична програма, промоционални цени и изненади ще бъде открит новият ски сезон в курорта Пампорово. Събитието ще се състои на 7 декември от 10:30 часа на плаца на Студенец. За добрата атмосфера и настроение през целия ден ще има DJ със селектирана зареждаща плейлиста, а в ски зоната е предвидена специална игра за търсене на подаръци.

Цената на двупосочния билет за 1 лифт ще бъде 15 лева за деца и 25 лева за младежи и възрастни. За същия период има и специален ски пакет: лифт карта и оборудване на цена от 35 лева за деца и 55 лева за останалите. В 24:00 часа на 8.12.24 г. изтича периода, в който може да бъде закупена лифт карта „Select“, която позволява на потребителите сами да изберат периода на ползване, като картата важи за съответния брой последователни дни, за която се купува и се активира при първото преминаване през някой от турникетите на лифтовете и влековите съоръжения в курорта. За студентския празник, на датите 7 и 8 декември, са организирани вечерни партита с интересни гост изпълнители и завладяваща музикална атмосфера.

И тази година ски зона Пампорово ще предложи уникално зимно изживяване за цялото семейство, съчетавайки обучение, забавления и сигурност. В допълнение, картите за ски зоната ще осигуряват достъп и до Мечи Чал. Това е бонус за всички, които искат да разнообразят ски приключенията си и да се насладят на различни писти. За търсачите на адреналина, тази зима ще отвори врати и Фън Парка на Южните писти с 3 различни трасета за начинаещи, напреднали и професионалисти, както и ще работи стационарния влек, обслужващ пистата към Смолянски езера.

На 21.12.2024 г. ще отвори врати току-що реновираната детска ски градина, предназначена за децата от 4 до 7 години. Полудневните и целодневните занимания включват разнообразни игри на закрито и открито, усвояване на базови умения за каране на ски и използване на ски пътека, каране на шейни и ползване на детската ски зона в близост до сградата.

За безопасността на скиорите и сноубордистите, Пампорово планира да постави допълнителни мрежи по протежение на пистите и да подсигури много нови камери за наблюдение по ски зоната. Ски патрулът и полицията ще са на разположение по всяко време, за да осигурят спокойствието на посетителите.

Одеонът отваря врати за посетители на 4 декември

0

На 4 декември 2024 г., сряда, в 17.30 часа, археологическият обект Одеонът– недвижима културна ценност, част от Форумен комплекс на Филипопол, отваря врати за посетители и като сцена за провеждане на културни събития.

Това ще се случи на кратка церемония с участието на кмета на град Пловдив Костадин Димитров, в присъствието на гости, граждани и медии.

За Одеона ще разкажат археологът – проучвател на обекта Мая Мартинова – Кютова и арх. Румяна Пройкова – съратница и част от екипа на покойната вече арх. Вера Коларова, автор на проекта.

Музикален домакин на събитието ще са изтъкнатите музиканти: Калоян Куманов – акордеон, Владимир Владимиров – китара, Мирослав Турийски – пиано и Деница Василева – вокал, които ще изпълнят част от програмата „Фолклорни балади“. Водещ на вечерта ще е Лили Бързева.

Одеонът на Филипопол е разкрит през 1988 г. при разкопки на северната страна на античния форум. Като елемент от градски площад през римската епоха сградата в североизточния ъгъл на терена е служила за седалище на градския съвет на Филипопол.

През последните 10 години Одеонът на Филипопол претърпя сериозна трансформация по отношение на възстановителни и реставрационни дейности от страна на община Пловдив. Бяха вдигнати колоните, оправени бяха сцената и седалките, а на по-късен етап беше реконструирано и пространството – обособиха се алеи и се осигури връзка с Епископската базилика на Филипопол.

3 нови паркинга на мястото на незаконни гаражи в столичния квартал „Надежда“

Три нови паркинга са изградени на мястото на премахнатите над 320 незаконни гаражни клетки в столичния район „Надежда“. Това съобщи кметът инж. Димитър Димов. Той уточни, че работата по подобряване на градската среда и освобождаване на тротоарите и зелените площи от паркирали автомобили продължава.

В момента се изготвят инвестиционни проекти за още 360 нови паркоместа, като се предвижда изграждане на многоетажен паркинг в ж.к. „Свобода“ до бл. 34 А, и в ж.к. „Толстой“ – между бл 11,12,13 и 20.

Припомняме, че в квартала преди около година бе открит и още един паркинг със зона за обществено обслужване. Съоръжението е на 4 етажа и разполага с 310 паркоместа.

Благоустрояват най-големия квартал в Свиленград

Започнаха строително-ремонтните дейности по благоустрояване на свиленградския квартал „Изгрев“. Това е един от най-големите проекти за последните години, с който ще се подобри жизнената среда на хората в квартала, каза кметът арх. Анастас Карчев. След приключване на строителството ще бъде решен проблемът с разделното събиране на отпадъците, ще има много повече места за паркиране и разнообразни възможности за отдих и спорт. Кварталът, който не е ремонтиран от построяването си през миналия век, ще придобие модерна визия с облагородени междублокови пространства с нови детски и зелени зони, паркинги и велоалеи, уточни градоначалникът.

Проектът е разработен от общината през 2020 година и след няколкогодишно търсене на финансиране получи одобрение от Инвестиционната програма за общински проекти към държавния бюджет за 2024 година. За изпълнението му са отпуснати 6 285 000 лева. Срокът за завършване на обекта е 1 година.

„Изгрев” е най-големият жилищен район в Свиленград с площ 46 400 кв. м, където живеят над 2 000 души. Дейностите по проекта предвиждат ремонт на улици в междублоковите пространства и изграждане на паркинги с общо 473 паркоместа, обособяване на зони за разделно сметосъбиране с контрол на достъпа, изграждане на велоалеи и места за паркиране на велосипеди със система за контрол и охрана. Ще бъдат облагородени зелените площи, ще се изгради нова алейна мрежа с декоративни акценти, ще се оформят детски площадки и места за отдих и спорт. Предвидено е и подновяване на уличното и парково осветление.

Връчват призовете от първия студентски архитектурен конкурс „Проект на годината“

Дружеството към Съюза на архитектите в България при Университета по архитектура, строителство и геодезия (САБ-УАСГ) ще връчи наградата „Проект на годината“ и ще обяви най-добрите проекти за учебната 2023/24 г. за специалност „Архитектура“ в УАСГ.

Инициативата е учредена от Общото събрание на САБ-УАСГ на 10 октомври 2024 г. и се провежда за първи път.

„Проект на годината“ е анонимен студентски архитектурен конкурс за подбор на най-силно изявените идеи в 16 проектантски дисциплини от трети и четвърти курс на обучение.

Конкурсът цели да се насърчат бъдещите архитекти и техните творчески способности, да бъдат отличени и да им се даде трамплин за по-бърза реализация на пазара на труда, да се популяризира дейността на Съюза на архитектите в България сред младежите в архитектурното творчество и занаят.

В конкурса се участва с портфолиата за съответната дисциплина, които по програма са задължителни и се изискват под формата на албум. За участие в конкурса бяха допуснати 51 проекта. В журирането взеха участие 26 архитекта, които членуват в организацията.

Отличените проекти, техните автори и ръководители ще бъдат обявени на 04 декември 2024г. (сряда) от 16:30 ч. в зала 228 на УАСГ.

Напредва работата по проекта за жп връзка между гара Владимир Павлов и летище Бургас

Напредват дейностите на проект „Достъп от коридор ОИС до летище Бургас. Проучвания за връзка между железопътната инфраструктура и летище Бургас“.

Това стана ясно по време на публично събитие, на което бяха отчетени резултатите от работата до момента. На събитието присъстваха представители на Министерството на транспорта и съобщенията, Национална компания „Железопътна инфраструктура“ и местната власт.

Изпълнението на проекта ще допринесе за транспортната свързаност както в рамките на централната градска част на Бургас чрез изграждане на нови спирки, така и за осигуряване на ефективен екологичен достъп до квартал Сарафово и летище Бургас. Това ще подобри транспортната свързаност до аеропорта, който има ключова роля за туристическия отрасъл в района. Техническият проект е съобразен и с възможностите за бъдещо развитие на железопътната линия до к. к. Слънчев бряг.

Проектът предвижда изграждане на железопътна връзка от гара Владимир Павлов до летище Бургас. В по-голямата част от трасето се използва полосата на съществуващата жп линия Владимир Павлов – Сарафово, като за нейното отклоняване ще се изгради Разделен пост Сарафово. Новата жп линия ще бъде еднопътна, електрифицирана, с безнаставов релсов път и с предпазни огради, което ще осигури намаляване на шумовите нива в градската част.

Изпълнено е проектиране на нови гари „Солниците“ и „Летище Бургас“, както и нови спирки „Лазур“, „Морска градина“ и спирка за бъдещо развитие „Кьошето“. На спирките са предвидени перони, като за преминаване ще бъдат изградени пешеходни надлези с асансьори. Гара „Летище Бургас“ е проектирана за изграждане върху железопътна естакада, като чрез пешеходни подходи ще се обезпечи пряк достъп към летището и квартал Сарафово. За пътниците на гарите и спирките ще се осигурят условия за престой, санитарни нужди, както и удобен достъп за лица с намалена подвижност.

Проведено е и обществено обсъждане във връзка с промяна на предназначението на имоти, предвидени за озеленяване, съгласно действащите подробни устройствени планове. Техническото проектиране предвижда още изграждане на железопътен надлез при улица Одрин, нов пътен надлез при ул. „Димитър Димов“, пробив под главен път I-9 и железопътна естакада при летище Бургас, както и други нови съоръжения.