Home Блог Страница 66

Зимни ремонти в парк „Бял бор“ в столичния район „Илинден“

0

Стартираха ремонтните дейности в парк „Бял бор“ в столичния район „Илинден“ по линия на гражданските бюджети. Първия етап включва ремонт на зоната пред Националния център за рехабилитация на слепи в България и позхода към подлеза на метростанция „Вардар“.

Предвижда се поставяне на тактилни ивици за незрящи, както и изпълнение с унипаваж тип „бехатон“, бетонови ивици и градински бордюри – решения, които осигуряват безопасност, устойчивост и добра ориентация.

„Работим активно, но напредъкът е пряко зависим от метеорологичните условия през сезона“, коментират от районната администрация.

Източник: Район „Илинден“

Според института „Пантон“: „Облачно бяло“ е цветът на 2026-а

Световноизвестният институт за цветове „Пантон“ официално обяви своя избор за водещ нюанс на предстоящата 2026 година. Избраният цвят е дефиниран като „облачно бяло“, но се срещат и определения като „танцуващ сред облаците“ или „облачен танцьор“.

Експертите описват избора си като символ на нуждата от покой в днешното динамично време.

„Това е един неутрален бял нюанс, който поражда спокойствие, яснота на мисълта и на погледа, който помага на хората да си поемат образно казано творчески дъх в един свят, пълен с шумотевица“, аргументират решението си от института.

Изборът на цвят беще разпространен с визуализация на жена в бели одежди, отправила замечтан поглед към небе, наситено с облаци.

Традицията „Пантон“ да посочва водещ цвят е от 1999 г. Избраният тон впоследствие оказва сериозно влияние върху модата, интериорния дизайн, развлекателната индустрия и дори кулинарията.

„Белият нюанс, който сега се превръща в цвят на идната година, е покана към хората да поемат към нови пътища и да мислят по нов начин“, споделят от института „Пантон“.

Банско и Боровец обявиха кога откриват новия зимен сезон

0

Банско открива новия зимен туристически сезон на 13 декември. Между 9.30 и 14.00 часа празничната програма ще се проведе на Бъндеришка поляна. Там ще стартират двете традиционни игри – „Влез в отбора на шампиона“ и „Ловци на съкровища“.

Малките таланти от ски клубовете в Банско ще направят масово спускане, а планинската сцена ще завладеят Dj Alexandros Traw & Anstasis Voukis Percussion Show, които ще внесат ритъм и настроение сред снежните склонове. След обяд празникът се пренася в центъра на Банско. От 17.30 ч. на площад „Никола Вапцаров“ гостите ще се насладят на кулинарно представяне с дегустации на прочути местни ястия.

В 18.00 ч. ще бъде даден официалният старт на сезона в присъствието на ски легендите Джорджо Рока и Марк Жирардели, които ще бъдат част от тържественото откриване. След това настроението ще бъде поддържано от фолклорен спектакъл.

Старт на новия ски сезон в Боровец пък ще бъде даден на 27 декември на плаца пред хотел „Рила“. Тогава се откриват и юбилейните празненства, които ще се проведат през 2026 г., по повод 130-годишнината от създаването на Боровец.

Празненствата са под мотото „130 години Боровец. Легендарно минало. Безпределно бъдеще“. За гостите на курорта са предвидени различни преживявания – лов на съкровища, снежна арена с детски ски-слалом и сноуборд с Пепи Попангелов и Сани Жекова.

Ще има фрийстайл демоскокове от местни отбори, безплатни групови уроци по ски и сноуборд през целия ден с предварително записване. Ще има още снежно иглу и AI фото кът, детски работилници с местни занаятчии и художници, снежен бар, селфи зона с „омнибуса на бае Славе“ и пухкава кабинка за Инстаграм спомени.

Подготвени са също лазерно шоу, факелно и LED шоу на ски инструктори, томбола с награди – сезонна лифт карта, 130 дневни лифт карти, уикенди за двама в четиризвездни хотели, ваучери за ресторанти, напитки, ски уроци, спа терапии, детски комплекти и др. Ще има още много танци и настроение с DJ Dopamine, а кулминацията е концерт на група „Молец“.

Специално за празника лифт картите за деца от 7 до 13 години ще са 1 лев, а лифт картите за всички останали ще са на половин цена.

МРРБ ще приема искания за плащане в лева по европрограмите до 19 декември

0

От 1 януари всички договори ще се превалутират автоматично в евро

До 19 декември бенефициентите на Програма „Развитие на регионите“ 2021 – 2027 г. (ПРР 2021–2027) и крайните получатели на средства по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) могат да подават заявки за плащане, финансово-технически отчети и отчетени разходи в лева. Изискването е публикувано в специални указания от страна на Министерството на регионалното развитие и благоустройството като управляващ орган на програмите. Мярката е част от адаптирането на процесите по изпълнение и отчитане на изпълняваните проекти във връзка с въвеждането на еврото като официална валута в Република България.

Превалутирането в евро на сключените административни договори за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ ще се извърши от страна на управляващия орган след 01.01.2026 г. За целта всеки бенефициент следва да провери и да изтрие, ако има създадени в чернова, искания за изменение/промяна на договора, процедури за избор на изпълнител и сключени договори, искания за плащане и др. Това е изключително важно условие, за да може управляващият орган да създаде нова версия на административния договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ.

Разходооправдателните документи, отчетени във финансовите отчети към пакета отчетни документи в ИСУН, следва да се въвеждат в лева. Поисканите за плащане суми в системата също се въвеждат в лева. Подадените искания за плащане, които не са одобрени от управляващия орган до края на 2025 г., ще бъдат върнати за извършване на корекции на пакета отчетни документи в ИСУН от страна на бенефициента за превалутиране на отчетените разходи от лева в евро. При връщането на пакета отчетни документи управляващият орган ще даде конкретни указания на бенефициента относно необходимите от негова страна действия, свързани с преобразуване на валутата.

След 01.01.2026 г. бенефициентите могат да подават искания за плащане само след като съответният административен договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ бъде превалутиран от управляващия орган в евро. Разходооправдателните документи, отчитани с финансовия отчет към пакета отчетни документи в ИСУН, се въвеждат в евро. Отчетените стойности на разходооправдателните документи, издадени в лева, се превалутират по курс 1,95583 със закръгление до втория знак след десетичната запетая.

Пълните указания и изисквания могат да бъдат намерени на официалните интернет страници на МРРБ и Програма „Развитие на регионите“ 2021–2027 г.

Архитекти могат да кандидатстват по европрограма за индивидуална мобилност

„Културата движи Европа — покана за индивидуална мобилност за периода 2025—2026 г.“, подкрепена по програма „Творческа Европа“, вече е отворена, информират от КАБ. Крайният срок за подаване на кандидатури е 30 април 2026 г.

„Културата движи Европа“ насърчава културната и художествената мобилност чрез финансиране на индивидуални проекти за мобилност и пребиваване във всички държави по програма „Творческа Европа“. Програмата подкрепя хората на изкуството и специалистите в областта на културата, включително архитектите, като предоставя финансова помощ за пътуване и изпълнение на проект в друга държава по програма „Творческа Европа“.

Специалистите в областта на културата могат да кандидатстват индивидуално. Допустимите проекти следва като цяло да съответстват на една или повече от следните цели: Проучете, създайте, научете и се свържете.

Кой може да кандидатства?

Архитекти, художници и културни дейци, които са:

– законно пребиваващи в една от държавите по програма „Творческа Европа“, включително отвъдморските страни и територии и най-отдалечените региони

– 18 годишни или по-възрастни

– извършват дейност в един от следните сектори: архитектура, културно наследство, дизайн и моден дизайн, литература, музика, сценични изкуства и визуални изкуства

– Не се изисква специфично ниво на опит

Поканата за индивидуална мобилност дава възможност за подаване на заявления от лица и групи до 5 души.

Повече подробности тук: https://culture.ec.europa.eu/culture-moves-europe/call-for-individual-mobility-2025-2026

Тревожна тенденция: Само една трета от пътната мрежа в България е в добро състояние

Едва 36% от пътната настилка в България е в добро състояние, като през 2024 г. се наблюдава значително влошаване на качеството на пътищата. Делът на пътищата в добро състояние намалява с 4.4 процентни пункта до най-ниското ниво за последните 10 години. Това сочат данните от изследване на икономическото и социалното развитие на областите в България, направено от Института за пазарна икономика за 2025 г. в рамките на проекта „Регионални профили: показатели за развитие“.

В някои области състоянието на пътищата е драматично. Едва 5% от пътищата в областите Добрич и Перник са в добро състояние. В други области пък се наблюдава драстичен спад. В Сливен делът на оценените като доброкачествени пътища е намалял с 37 процентни пункта в рамките на година, в Стара Загора – с 32 пункта. Областите с най-голям дял пътища в добро състояние са Благоевград (63.9%), Пазарджик (58.6%) и Смолян (58.5%), пише в. „Сега“.

Гъстотата на пътната мрежа на областите остава практически без промяна през 2024 г., като варира между 11,3 км/100 кв. км от територията в Благоевград до 25.6 км в Габрово. Факторите, които играят най-важна роля, са теренът и близостта на магистралните пътища. Без промени е и гъстотата на железопътната мрежа, където лидер остава столицата с 12,1 км/100 кв. км от територията си, а повечето области разполагат с 2 до 5 км железопътен път на 100 кв. км. Смолян е единствената област без железопътна мрежа, заради релефа си.

В категория „Инфраструктура“ за 2025 г. само една област получава слаба оценка – Монтана, а много добра – Варна и София-град. Останалите области са равномерно разпределени в средните категории.

Прогрес се наблюдава в дела на населението, свързано с обществена канализация, който вече надхвърля три четвърти от жителите. Този дял е отчетливо по-висок в областите с преобладаващо градско население – София (96%), Варна (87%), Габрово (83%), а най-нисък е там, където повече хора живеят в труднодостъпни села – Кърджали (44%) и Разград (43%).

Достъпът до интернет също се подобрява, 92% от всички домакинства в страната са свързани към него. В столицата вече покритието е практически пълно с 99% от домакинствата. Най-ниски са нивата в Ямбол (71%) и София-област (81%).

Статистика: 402-ма нови милионери за година у нас

0

Повече българи с над 1 милион на влог в банката, отчете БНБ. Милионерите у нас са нараснали с 402-ма за една година, сочат данните в налото на последното тримесечие на годината, като броят им вече е 2061, а в сметките си имат над 4,9 млрд. лева.

С 858 за година повече са и депозитите, в които има от 500 000 до 1 млн. лева. Сериозно нарастват и влоговете със суми от 200 000 до 500 000 лева, като достигат 31 638, като за година броят им се е увеличил с над 25%.

Нарастват почти всички влогове, с изключение на най-малките – до 1000 лева и от 1000 до 2500 лева, отчита статистиката.

Данните потвърждават тенденцията за внасяне на парите в брой в банките, за да бъдат обменени автоматично в евро на 1 януари догодина, когато страната ни официално ще приеме единната европейска валута.

Отчуждават имоти за улица към бъдещата Национална детска болница

Столичната община ще стартира през 2026 г. процедура по отчуждаване на частни имоти в район „Овча купел“, които са необходими за изграждането на довеждаща улица и техническа инфраструктура към бъдещата Национална многопрофилна детска болница. Тя ще бъде в кв. “Горна баня“.

Изграждането на улицата е ключов елемент от обезпечаването на достъпа до болницата и нейната връзка с „Околовръстен път“.

“Без тази връзка болницата не би могла да функционира пълноценно. Затова подхождаме с максимална отговорност и ясни ангажименти от страна на общината,” заяви столичният кмет Васил Терзиев.

Той подготвя и доклад за прехвърляне на общински имоти в район „Люлин“ към АПИ. „Люлин“ остана единственият район, в който тази необходима работа не беше извършена от районния кмет, затова ще я довършим на ниво Столична община, за да не забавяме важните процедури,” допълни Терзиев.

“Ще осигурим всички необходими проекти и изпълнението на довеждащата инженерна инфраструктура. Притеснени сме обаче от орязването на държавния бюджет за изграждане на участъка от „Околовръстния път“ на София. Надяваме се държавата да осигури нужното финансиране за тази част от градския ринг, без което болницата не би могла да функционира,” посочи зам.-кметът по обществено строителство Никола Лютов.

За изграждането на „Околовръстния път“ от ул. ”Никола Петков” до АМ “Струма” и довеждащата инфрастурктура Столичната община подписа на 29 октомври 2025 г. тристранно споразумение със „Здравна инвестиционна компания за детска болница“ ЕАД и Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ).

Документът регламентира сътрудничество между институциите за изграждане и координация на необходимата пътна и техническа инфраструктура към бъдещата болница. Споразумението предвижда изготвяне на общ план за проектиране и строителство на ключови пътни връзки, развитие на прилежащата улична мрежа и съобразено с график изпълнение на дейностите по строителство на болницата.

НАП напомня за срока за данъчни облекчения за деца чрез работодателя

0

Родителите, които планират да използват данъчните облекчения за деца или за деца с увреждания чрез работодателя си, трябва да подадат декларация до 31 декември 2025 г., напомнят от НАП. При спазване на срока работодателят може да възстанови дължимия данък до края на януари 2026 г.

Размерите на облекченията за доходите, придобити през 2025 г., остават без промяна. Родителите могат да получат до 600 лв. за едно непълнолетно дете, до 1200 лв. за две деца и до 1800 лв. за три и повече. За дете с увреждане облекчението е до 1200 лв. Сумите се възстановяват, ако не са използвани при авансовото облагане.

Едно от ключовите условия е родителите да нямат публични задължения, подлежащи на принудително изпълнение.

Облекченията могат да се ползват и чрез подаване на годишна данъчна декларация – от 10 януари до 30 април 2026 г., а за лицата, извършващи дейност като търговци, включително еднолични търговци и земеделски стопани – от 1 март до 30 юни.

В Бургас: Въвеждат заплащане чрез дебитни карти на пътуване в автобуса

0

От 8 декември, „Бургасбус” ЕООД въвежда нова възможност за пътниците – заплащане на пътуване чрез дебитни и кредитни банкови карти на борда на автобуса.

Всички превозни средства, обслужващи градската транспортна схема в Бургас, са оборудвани с четци, които валидират пътуването, ако към тях пътникът приближи своята безконтактна банкова карта. Това става по същия начин както се валидират в момента пътниците чрез пластик картите или QR код, генериран на екрана на смарт телефон. Пътникът може да ползва и друго умно устройство – телефон или часовник. Четците са разположени във валидаторите срещу втора врата на автобуса.

Валидирането с банкови карти е аналог на еднократния билет, който всеки пътник може да закупи на борда на автобуса. Цената на едно пътуване, платено с банкова карта, е 1,50 лв. / 0,77 EUR. Валидирането на пътуването на гражданина е автоматично, в момента на покупката. След 01.01.2026 г. цената на едно пътуване с банкова карта ще бъде 0,80 EUR / 1,56 лв.

Проверката на редовността на пътника се извършва с нововъведени контролни устройства на кондуктори и проверители. Системата за валидиране на пътници с банкови карти отговаря напълно на изискванията за защита на данните на притежателите им.