Home Блог Страница 229

Над 459 млн. лв. са приходите от пътни такси до края на юни

От началото на годината до 30 юни са продадени 3 088 633 броя е-винетки за 154 856 580 лв. Най-предпочитана от шофьорите е годишната винетка. До момента са купени 1 493 008 броя. Те са и най-изгодни за шофьорите, тъй като за ден ползване на цялата републиканска инфраструктура пътната такса е около 24 стотинки. След годишните винетки най-купувани са седмичните – 1 008 534 бр., следвани от уикенд винетки – 278 279 бр., месечните – 260 645 бр. и тримесечни – 48 167 бр.

За втора поредна година цените на е-винетките за леки автомобили остават непроменени. Годишната е 87 лв., тримесечната – 48 лв., месечната – 27 лв., седмичната – 13 лв., а уикенд винетката е 9 лв.

Приходите от тол от 1 януари до 30 юни са 290 413 082,7 лв. От тях 26 881 672,72 лв. са от маршрутни карти, а 263 531 410,08 лв. от тол декларации. От контролната дейност – наложени компенсаторни такси и актове за установяване на административни нарушения, са събрани над 14 млн. лв. С това общите приходи от пътни такси – е-винетка, тол и контролни дейности, през първата половина 2024 г. са над 459 млн. лв.

Предвид активния летен сезон, когато много хора тръгват на път, Националното тол управление напомня, че на интернет страницата www.bgtoll.bg от бутона „Проверка на винетка“, след въвеждане на регистрационния номер на автомобила и държавата, в която е регистриран, всеки шофьор може да провери крайния срок на електронната винетка, независимо откъде е купена. Статусът може да е „активен“, „с изтекъл срок“ или „неизползван“ в случаите, когато винетката се взима с отложен старт до 30 дни от началната дата на валидност.

В Стражица стартира проект за разделно събиране на отпадъци

Община Стражица започва изпълнение на пилотен проект за стимулиране на гражданите да събират разделно отпадъци от опаковки (хартия, картон, пластмаса и метал). Проектът ще обхване само еднофамилните и многофамилните жилища в югозападната част на града. Целта е намаляване на количеството смесен битов отпадък за извозване до регионалното депо в с. Шереметя и намаляване на растящите разходи за предоставяне на услугите по сметосъбиране, транспортиране и депониране.

Кметът Йордан Цонев заяви, че местната администрация остава на разположение за сътрудничество с всички заинтересовани лица и за други инициативи за подобряване условията по сметосъбиране и третиране на отпадъците и управлението на градската среда. Той призова живущите в пилотната проектна зона да започнат да разделят своите отпадъци от опаковки, да не ги смесват с потока отпадъци от битов характер, а да ги изхвърлят в обозначените със стикери нови съдове.

В центъра на Пловдив: Откриха нов паркинг със 139 места

Нов обществен паркинг със 139 места функционира от днес в карето между бул. „Шести септември“, бул. „Източен“ и ул. „Райно Попович“. Паркингът разполага и с 8 места за инвалиди. Той е с 3350 кв. м. настилка от паваж, изградени са нови тротоари в зоната, обособени са зелени площи, поставено е и осветление.

Теренът от 4 200 кв.м. дълго време е бил превърнат в сметище. Благоустроен е след множество жалби на граждани в район „Централен“. При почистването са изнесени 8000 тона битови и строителни отпадъци. После е направено цялостно отводняване на терена и изградено пътно легло.

„Задължително условие за район „Централен“ бе съоръжението да има повече зеленина. Именно затова е монтирана и специална напоителна система“, посочва районният кмет Георги Стаменов.

Паркингът може да се ползва и като буферен, заради близостта си с идеалния център на Пловдив, коментират от администрацията. В Община Пловдив се обсъждат предложения за създаването на буферни паркинги и в други райони на града, за да намалее автомобилният трафик в центъра.

Нови 10 мрежи от градове по Програма УРБАКТ

Комитетът за наблюдение на Програма УРБАКТ IV одобри нови 10 мрежи за трансфер на иновации. Партньорите в тях ще работят по адаптирането и повторното използване на резултатите от завършени проекти за градски иновативни действия (UIA). Мрежите ще стартират дейността си на 1 септември 2024 г. и ще приключат процеса на трансфер на 31 август 2026 г. В тях участват 61 партньори от 19 държави, като 39 от тях се включват за първи път в УРБАКТ. Най-големият брой партньори са от Испания (8), следвана от Португалия и Гърция (по 7) и Италия (6).

От българска страна община Поморие участва в мрежата EPIU ITN (Energy Poverty Intelligence Unit). В основата й е проектът на град Хетафе (Испания), който създава звено за проучване на енергийната бедност в двата най-уязвими квартала на града: Las Margaritas и La Alhóndiga. Иновативният инструмент на проекта се основава на система за анализ на данни, която събира информация за потреблението на енергия, доходите и други фактори, определящи енергийната бедност. Групира уязвимите от енергийна бедност групи по социално-демографски и пространствени характеристики на три нива: дом, сграда и квартал. След идентифицирането на енергийно уязвими случаи, екип на градските власти на Хетафе прави оценка на обектите и прилага индивидуални решения за избраните домове, сгради и квартали.

Трите приоритетни за новите мрежи теми са градска бедност, градска сигурност и култура и културно наследство. Ще се работи и в посока интеграция на мигранти и бежанци, дигитален преход и работни места, както и умения в местната икономика. Всяка от тях е представена от едно партньорство.

Заводът за бронирани коли и дронове в Бургас се открива на 1 октомври

Първоначалната инвестиция надхвърля 20 милиона лева

Световният производител на бронирани автомобили „International Armored Group“ (IAG), собственост на българския предприемач д-р Антон Стефов, ще открие у нас най-новия си завод в Бургас на 1 октомври 2024 г.

В него ще се произвежда българска отбранителна техника по стандартите на НАТО, с български специалисти, се казва в съобщение на компанията до медиите.

Производствената база е разположена на площ от 150 000 кв.м в промишлената зона на Бургас. Изпълнител на проекта, който започна строеж през септември 2023 г., е „Главболгарстрой – Пловдив“.

През 2023 г. IAG беше сертифицирана като първокласен инвеститор клас „А“. Държавата и общинската администрация на Бургас се ангажираха с изграждането на техническата и довеждащата инфраструктура.

Най-новата производствена база на IAG ще произвежда за световните пазари различни видове бронирани автомобили, както и дронове за спасителни, разузнавателни и аварийни отряди в съдружие с български партньори на IAG.

В серийно производство, както в останалите заводи на IAG по света, ще бъдат и военни кранове за евакуация и леки патрулни автомобили. В проект е разработката на колесни и верижни роботи. Първоначалната инвестиция надхвърля 20 милиона лева

Разширяват Националната гимназия „Тревненска школа“ с нов корпус

Националната гимназия за приложни изкуства „Тревненска школа“ към Министерството на културата съхранява дава професионална подготовка на ученици от цялата страна в три специалности: „Художествена дърворезба”, „Интериорен дизайн” и „Иконопис”.

Материалната база на гимназията отдавна е недостатъчна, затова на мястото на стар склад в имота откъм улица „Ангел Кънчев“ е предвидено изграждането на нов корпус. Проект е изработен от „Арк Проект“ ООД след обществена поръчка, а за изпълнител е избрано „Масив Трявна“ ЕООД. Ще бъде изграден нов учебен корпус със зали за демонстрации, експозиции, мултимедия, учебни помещения, творчески ателиета и общежитие. Според директора на гимназията Орфей Миндов една от залите ще бъде с големи витрини към улицата, за да може да се виждат произведенията на учениците, а в бъдеще се планира да има и демонстрации на творческия процес. Идеята е част от мебелите и обзавеждането да бъдат изработени от учениците, което е традиция за гимназията, каза Миндов за „Дарик“.

Новият учебен корпус ще е двуетажен, със скатен покрив и ползваемо подпокривно пространство. В приземния етаж на теренното ниво ще са двете основни зали с капацитет 120 души – зала за демонстрация на творчески дейности и изложби.

Експозиционната зала ще е остъклена откъм улицата и откъм училищния двор, а актовата зала ще е остъклена само към двора. Мултифункционалните пространства са проектирани с възможност за отваряне за широк обществен достъп и същевременно със зони за индивидуална и екипна работа.

На втория етаж е общежитието със стаи със самостоятелен санитарен възел. На последния таванския етаж в подпокривно пространство (с осветление през покривни прозорци) ще са разположени две ателиета за индивидуална и групова творческа работа, санитарен възел, технически и обслужващи помещения. Върху покрива е предвидено разполагане на фотоволтаична система. Застроената площ на новата сграда e 553 кв. м.

Проектът предлага обособяването на спортна зона, писта за лека атлетика и фитнес площадка върху тревна площ. Обособява се и кът за отдих северно от новия корпус с трибуна на две нива.

Започва международната инициатива „Юли без пластмаса“

За поредна година в България стартира инициативата „Юли без пластмаса“. Тя е част от глобалното движение Plastic Free July и призовава милиони хора от цял свят да не използват еднократни опаковки от найлон и пластмаса в продължение на цял месец.

В тази връзка на 6 юли на плажа в Приморско се организира тематично еко събитие със забавления за децата, писане на послания, прожекция на филм и др.

Идеята за провеждането на еко инициативата е на организация Plastic Free Foundation и се заражда през 2011 г. в Западна Австралия. През годините се разпространява по целия свят и се превръща в значимо глобално събитие. Ребека Принс-Руиз, основателката на фондацията, е основният двигател, който стои зад кампанията. Нейната цел е да вдъхнови хората да намалят използването на пластмаса в ежедневието си.

Днес „Юли без пластмаса“ е покана към всички да направят крачка напред към по-добро качество на живот. Споделянето на съвети и примери от ежедневието биха били безценна подкрепа за тези, които започват сега.

Изграждат тренажорен комплекс за самолетите на летище Граф Игнатиево

Стартира изграждането на тренажорен комплекс за самолетите F-16 на летище Граф Игнатиево, съобщиха от министерството на отбраната. Страната ни ще получи оборудването за тренажора по международен договор (BU-D-SAB), сключен през 2019 г. с правителството на САЩ.

В сградата ще се помещава основният тренажор за F-16 – Full Mission Trainer, който представлява пълномащабна пилотска кабина на самолет F-16 Block 70, обградена от 360-градусов купол, на който се прожектира средата, заобикаляща пилота. С тренажора може да се отработват различни видове задачи.

Всички български пилоти, които ще летят на самолет F-16 Block 70, ще тренират на съоръжението, поясняват от МО. Освен това то е и от особена важност за подготовката и постоянното повишаване на уменията на летателния състав.

Съгласно сключения договор, изпълнението на обекта следва да бъде завършено през третото тримесечие на 2025 г.

Ремонтираха уникалния летен кинотеатър „Гъбите“ сред Белоградчишките скали

След повече от 35 години разруха и забрава летният кинотеатър „Гъбите“ в Белоградчик отново посреща публика. Емблематичното за града място е ремонтирано основно и е достойна сцена на театрални постановки, кинопрожекции, фестивали и концерти. Реставрационните строителни дейности стартираха през 2020 година. Ремонтирани са сградата с гримьорните и санитарните възли, откритата сцена и прилежащото пространство.

Летният кинотеатър е построен през 1965 г. и има 1000 седящи места. Той е разположен в центъра на града и в същото време е между скали с формата на гъби, които придават естествена акустика. До 1990 година е бил център на летния културен живот в скалния град. Най-мащабната културна проява датира от 1967 г., когато в Белоградчик започва да се провежда фолклорният фестивал „От Тимок до Искър“. Именно с него беше открит официално и обновеният театър.

Снимки: Община Белоградчик

Разполагат 3 зарядни станции за електромобили на ключови места в Габрово

Нови зарядни станции за електромобили ще са на разположение на ключови места в Габрово от това лято, предаде БНР. Договорът между Общината и фирмата, която ги монтира, е за срок от 10 години.

Новите публични зарядни станции в града са три и са с мощност 50 kW. Те ще бъдат позиционирани в близост до спортната зала, зад съдебната палата и в района на спортен комплекс „Христо Ботев“. Монтажът на съоръженията приключва, предстои да бъдат присъединени към електроразпределителната мрежа.

Заплащането за зареждане на електрическите превозни средства ще се осъществява чрез мобилно приложение и с карта.

Фирмата, изпълнител на проекта, трябва да поддържа в изправност зарядните колонки за срок от 10 години, за колкото е сключен договорът с Общината. Според условията в него, поне на две от публичните станции трябва да е осигурена възможност за зареждане на велосипеди.