Home Блог Страница 193

Отпускат още 107 млн. лв. за улично осветление на общините

82 общини сключиха договор с Министерството на енергетиката за улично осветление, съобщиха от пресцентъра ведомството. Администрациите са спечелили проекти за енергийно ефективни системи за улично осветление, които ще се финансират от Механизма за възстановяване и устойчивост. Общата стойност на средствата е над 107 млн. лв. .

В проектите се предвижда внедряване на системи за мониторинг на енергопотреблението и за автоматично управление на осветлението. Голяма част от тях планират и въвеждане на възобновяем енергиен източник, като част от техническите решения включват изграждане на собствена фотоволтаична централа с батерия за нуждите на системата за външно изкуствено осветление.

Това е втора покана по инвестицията за подкрепа за енергийно ефективни системи за улично осветление, която се изпълнява по линия на Националния план за възстановяване и устойчивост. Тя беше обявена през януари 2024 г., а решението за финансиране на одобрените проекти е от 11 септември 2024 г.

Всеки от кандидатите бе обект на обстойна проверка преди окончателното сключване на договорите.

Пловдив: Жалба на КАБ бави изграждането на нова сграда на СУ „Св. Патриарх Евтимий“

Нова жалба на КАБ до Комисията за защита на конкуренцията може да забави процедурата по обществената поръчка за новата сграда на СУ „Св. Патриарх Евтимий“ в Пловдив. Общината обяви обществена поръчка за над 22 млн. лева без ДДС за инженеринг, строителство и надзор на нова сграда на училището.

Архитектите са на мнение, че е редно първо да се обяви обществена поръчка за проектиране, или конкурс за визията на школото. На базата на тях да се пусне и поръчка за СМР-та. КЗК отхвърли искането за спирането на процедурата, но все още не се е произнесла по същество.

Идеята е СУ „Св. Патриарх Евтимий“ да има нова сграда на в район „Западен“, като това ще се случи след като Община Пловдив избере изпълнител. Средствата са осигурени по програма на Министерството на образованието и науката, като към момента има финансиране за проектиране и надзор. За строителството на сградата има отпуснати 6 милиона лева от министерството и 4,5 милиона лева от бюджета на община Пловдив.

Проектирането ще струва 441 хиляди лева, а минималният срок за него е 220 календарни дни. Изграждането на училището пък трябва да е за най-много 700 календарни дни. Предвижда се в новата сграда да се обучават само гимназиални класове.

Площта на имота е 9525 кв.м, като е заложено 40% застрояване и минимум 20% зеленина, с условия за спорт в двора на училището. Учебната зона ще заема 3854,40 кв.м, като в нея ще бъдат разположени помещения за администрация, лекарски кабинети, сектор за извънкласни дейности, столова, библиотечно-информационен център и физкултурен салон. Сградата трябва да отговаря на енергиен клас „А”, с ниско потребление на ток.

Според предложената цена и сроковете за проучване, проектиране и строителство трябва тръжната комисия да определи изпълнител по формула на база икономически най-изгодната оферта.

Фотографска изложба представя „Архитектурни истории от Стара София“

Обновените Централни хали в столицата са домакини на фотографската изложба „Архитектурни истории от Стара София“. Експозицията е организирана от Софийска фотографска школа и фондация „Глобална инициатива в психиатрията“.

Снимките са резултат от обучение по фотография, проведено от школата с над 20 участници с психични разстройства. Обективите им са запечатали уникални гледни точка към архитектурното наследство. Изложбата може да бъде посетена до 13 ноември.

Старт на 3 етап от ВиК проекта край Двете кули във Варна

Платното в посока центъра ще бъде затворено

От 6 ноември започва същинската работа по изпълнението на третия етап от изграждането на канализационен колектор с голям диаметър и две канализационни шахти по проекта за изграждане на ВиК инфраструктура във Варна.

Вече се асфалтират преходните трасета между северното и южното платно на булевард „Владислав Варненчик“, с което приключва дейността по втория от общо четирите етапа на обекта.

Строителните работи ще продължат в кръстовището при Двете кули. Платното в посока центъра към изхода ще бъде затворено, а движението ще се извършва в съседното платно. Определени са обходни маршрути, има създадена временна организация на движението.

От ВиК – Варна уточниха, че третият етап ще продължи един месец, след което започва четвъртият. Финалът му се очаква в началото на следващата година.

Изграждат нов Екологичен парк в Балчик

В Балчик ще бъде изграден нов Екологичен парк. Проектът ще се изпълнява по програмата Interreg VI-A RO-BG в партньорство с румънската община Меджидия. Общата му стойност е 3 302 627 евро, разпределени между партньорите.

Проектът “Let’s make nature smile again! – SMILE – Hard” или „Да накараме природата да се усмихне отново – УСМИВКА!“ предвижда изграждане на парк в квартал “Хоризонт“. Общата му площ е 117.4 декара, които са в района между Късноантичната крепост и бившия стадион. Целта не е създаването на стандартна зелена площ, а парк, който да съхрани, възстанови, обогати и представи естественото биологично разнообразие и екосистема, характерни за конкретните местни условия, като същевременно даде възможност за тяхното устойчиво използване от жителите, информират от пресцентъра на общината.

За постигане на поставените цели и задачи, проектът предвижда премахване на замърсяванията и предотвратяване на бъдещи такива, опазване, възстановяване и обогатяване на растителното биологично разнообразие. Благоустройството и достъпната среда ще бъде също една от целите на проекта. Ще бъдат монтирани паркови съоръжения, ще има площадки за деца и младежи. Работата по изграждането трябва да приключи в рамките на 36 месеца.

Започва ремонт на галерия „Владимир Димитров – Майстора“ в Кюстендил

Ремонтът на градската художествена галерия „Владимир Димитров – Майстора“ в Кюстендил ще започне до края на този месец, съобщи пред БНР кметът инж. Огнян Атанасов. Представители на Общината и Министерството на културата обсъждат създаването на организация, която ще позволи на галерията да продължи да работи въпреки ремонтните дейности. Целта е да не се затварят експозициите, а да се работи на етапи, първо в едното крило, после в другото.

Средствата за реконструкцията се отпускат по Плана за устойчивост и развитие и са в размер на около 22 милиона лева. Вече има сключен договор с фирма изпълнител.

Предвижда се след ремонта галерията да се преобрази в съвременен център за различни видове изобразително изкуство. Ще има нови депа за съхранение на картини, пространства за визуални спектакли, за инсталации, аудиозона, книжарница, ателие и помещение за работа с деца. Ще бъде изградена нова част, в която ще бъде оформен централен вътрешен двор. Планира се да бъдат изложени и откритите при строителството и разширението останки от Северната крепостна стена на Пауталия.

Художествената галерия “Владимир Димитров – Майстора” е една от забележителностите на Кюстендил. Тя е с около 245 квадратни метра експозиционна площ и хранилище за около 2500 картини и творби. Открита е през 1972 г., като през 80-те години започва разширението ѝ, което не е завършено и до днес.

Нова VR зала откриват в Драматичен театър Пловдив

Посрещат първите посетители в Европейската нощ на театрите

Драмата в Пловдив ще отвори вратите на новата си VR зала в Европейската нощ на театрите на 16 ноември. Тя се намира в Музея на театъра и за първи път в България ще предлага виртуална разходка назад във времето. Посетителите ще могат да се „връщат“ сред интериора на сградата на първата професионална трупа у нас.

Пловдивският театър ще бъде домакин и на един от важните акценти в програмата „Live Cam: Културна дипломация” на 15 ноември от 14 часа. Разговорът ще бъде на тема „Как се постига синергия между културата, бизнеса и местната власт”. Събитието ще се излъчва онлайн.

В Европейската нощ на театрите в града ще има и редица спектакли на професионални, куклени и любители артисти.

Още един пловдивски клуб ще е с реновиран стадион

Модерен стадион ще има още един от пловдивските футболни клубове. Община Пловдив пусна обществена поръчка за препроектирането на стадиона на ФК „Марица“. Стойността на заданието е 150 000 лева, а крайният срок за получаване на оферти – 25 ноември 2024 година. То включва изработване на технически проект и авторски надзор по време на строителството. Предвижда се разрушаване на съществуваща трибуна и обслужващи сгради, изграждане на нова трибуна с обслужващи и спомагателни помещения.

Централната трибуна ще бъде с капацитет от 2500 зрители, ще има обособени места за лица в неравностойно положение. Ще бъдат изградени отделни входове за феновете на домакините, на гостите, както и подход за VIP зоната.

Ще се строят нови съблекални, помещения за съдиите, стая за делегата, лекарски кабинет, станция за допингов контрол и командна зала. Предвидени са нови зони за паркиране за отборите и публиката.

След ремонта стадионът трябва да отговаря на изискванията на БФС за провеждане на мачове от Първа лига.

Изграждат подземен паркинг в двора на общежитие в Несебър

Започна изграждането на подземно паркинг съоръжение в двора на общежитието на СУ „Любен Каравелов“, информират от общината в Несебър. Нуждата от паркинг инфраструктура в курортния град е належаща. „Българските, а напоследък и много чуждестранни туристи, предпочитат да пътуват със собствен транспорт. Стремим се да отговорим на приоритетите, които гражданите и бизнеса диктуват“, коментира кметът Николай Димитров.

Вече са обособени близо 400 нови паркоместа в новата част на Несебър. Предстоящото благоустрояване на кв. „Възела“ в Слънчев бряг ще добави нови 350 паркоместа, като броят им надвишава броя на регистрираните по постоянен адрес в квартала собственици на автомобили, пресмятат от администрацията.

Снимка: Община Несебър

В началото на 2027 г.: Започва строителството на магистрала „Черно море“

До края на 2025 година се очаква Министерството на околната среда и водите да изготви доклада по оценка за въздействието върху околната среда за автомагистрала „Черно море“, която свързва Варна и Бургас. Това съобщи председателят на Агенция пътна инфраструктура Йордан Вълчев. Той уточни, че проектите са внесени в Министерството на околната среда и водите през 2023 година, но процедурата е много тежка. При единия вариант трябва да се минат 9 защитени зони, а при другия – 10. Може да се наложат и компенсаторни мерки, което не е правено досега в България.

Положително становище по ОВОС се очаква около средата на 2026 година, а след това до началото на 2027 година започва и строителството.

„Това е дълъг хоризонт напред. Предложихме първоначално да се изгради участък, който е от „Хемус“ до Белослав, да се премине Белославското езеро. Така ще се получи западен обход на Варна, тоест този участък няма да минава през зони. Очакваме оценката за въздействие върху околната среда да бъде готова в рамките на 6 месеца. Това ще позволи да бъде решен основният проблем на Варна – така нареченият обход, чрез който да не се минава през града. Магистрала „Черно море“ не е панацея, защото тя ще свърже Варна и Бургас, но няма връзка с границата, коментира Йордан Вълчев.

По тази причина е планирано да бъде направен търг за проектиране на участъка от Бургас до Малко Търново за разширение на пътя в 4 ленти. Разглеждат се варианти и за удвояване на трасето на пътя от Варна до Добрич, както и на пътя Добрич Кардам.