Home Блог Страница 194

Нов понтон на кея в Русе става сцена за арт и обществени събития

Проектът разширява културните пространствата в дунавския град

Нова артистична локация ще има скоро в Русе. Концесионерът „Порт Пристис“ е изградил специално оборудван понтон на кея, който ще бъде използван за извършване на пристанищни услуги. С подходяща визия той ще се превърне и в сцена за творчески прояви. Идеята е да се изрисуват бордовете на съоръжението, като за целта се търсят креативни художници, които да го превърнат в сцена за културни и обществени събития

Понтонът е монтиран на кея на корабно място №8 и е оборудван с електрическо захранване, водоснабдяване и осветление. Съоръжението е разположено навътре в реката благодарение на специално проектиран преходен мост и система, осигуряващ стабилност на платформата .

Снимки: Община Русе

В Кюстендил правят площадка за тротинетки

В Кюстендил ще се изгражда площадка за каране на тротинетки. Искането е поставено от възпитаници на училищата в града, след поредица от обучителни срещи за рисковете и правилата при управлението на тази тип индивидуални средства за придвижване. Теренът за бъдещата площадка вече е избран. Тя ще бъде изградена при бившето лятно кино „Фестивал“.

КАТ-Пътна полиция и Община Кюстендил осъществяват ежедневен контрол за спазване на правилата за управление на тротинетки. Досега са съставени над 70 акта за различни нарушения. Това наложи започването на разяснителна кампания по училищата и идеята да се направи специална площадка, където да се карат този вид средства за придвижване.

Припомняме, че преди 4 месеца, заради зачестилите инциденти с тротинетки, Общината въведе строги мерки за употребата им. Децата вече нямат право да ги карат на обществени места, а за всички останали са въведени нови по-строги правила.

МРРБ актуализира проекта за водоснабдителна система „Черни Осъм“

Министерството на регионалното развитие и благоустройството предприе действия за изготвяне на документи за възлагане на обществена поръчка за нови, актуални проучвания и изследвания на водосборния басейн и разработване на икономически и екологично целесъобразен инвестиционен проект за водоснабдителна система „Черни Осъм“. Тя включва магистрални водопроводи на територията на областите Плевен и Ловеч, пречиствателна станция за питейни води и др. Системата е основен водоизточник за градовете Ловеч, Троян, Плевен и 35 села от общините Априлци, Троян, Ловеч и Плевен. Към момента 107 225 човека в тези области са засегнати от въведените режими на водоподаване.

Актуализацията се налага поради изтеклия период на предишни проучвания и проекти за водоснабдителната система, която е публична държавна собственост и се обслужва от ВиК операторите на територията на тези области. Това е една от мерките, предложени в рамките на работната група за справяне с безводието в страната. За изпълнението ѝ в прогнозния бюджет на МРРБ за периода 2025-2028 г. са предложени конкретни дейности и обекти за подобряване на водоснабдяването в двете области.

С оглед критичната ситуация по отношение на водоснабдяването в област Плевен и с цел търсене на начини за нейното преодоляване „Български ВиК холдинг“ ЕАД и „Водоснабдяване и канализация“ ЕООД – гр. Плевен разработиха план с мерки за осигуряване на допълнителни водни количества за изкуствено повишаване на капацитета на шахтови кладенци от водоснабдителна група „Биволаре“ на територията на община Долна Митрополия. За целта, по възлагане от ВиК дружеството от месец август тази година, са изготвени техническо решение и техническа спецификация за проект „Изграждане на водопровод за подхранване на шахтови кладенци от водоснабдителна група „Биволаре“ през инфилтрационни ровове“. Изготвен е проект за подробен устройствен план – парцеларен план за проекта, който е внесен за разглеждане в Община Долна Митрополия. С договор от 21.08.2024 г. ВиК операторът е възложил изготвянето и на хидрогеоложки доклад за проекта, който предстои да бъде финализиран.

Велинград: СПА столицата на Балканите минава на воден режим

Велинград преминава на воден режим . Ограничението е от днес 4 ноември и ще продължи две седмици. Причината за безводието в града, наричан „СПА столицата на Балканите“ е планиран от НЕК ремонт на трасето, което захранва с вода централната част на курорта. Режимът ще засегне не само частните домове, но и хотелите. За да не остане градът напълно на сухо, местната власт започна включване на алтернативни водопроводи.

„Ремонтът на НЕК е неотложен. Една част от гражданите ще имат вода. В сайта на общината сме качили информация кои улици няма да бъдат засегнати. Липсата на питейна вода най-вероятно ще продължи две седмици. Обследвахме проблема и мисля, че общината и ВиК дружеството намерихме решение. Направихме алтернативно временно трасе. Ще се стремим колкото се може по-малко часове Велинград да е без вода”, коментира пред Нова телевизия кметът Костадин Коев.

По сериозно засегнати ще са високите зони на града.

Край Силистра: Изграждат голям соларен парк

Край Силистра започна строителството на голям соларен парк „Свети Георги“, който ще се намира на мястото на бившето изведено от експлоатация летище до с. Полковник Ламбриново.

Централата ще е една от най-големите в България с площ от 165 хектара и с мощност от 225 мегавата. Щe бъдaт инcтaлиpaни около 400 000 cлънчeви пaнeлa. Средното годишно производство на електроенергия ще бъде еквивалентна на 13% от произвежданата в момента слънчева енергия в България.

Oчaĸвa ce проектът да cъздaдe гoлям бpoй paбoтни мecтa, както във фaзaтa нa cтpoитeлcтвo на обекта, така и в пo-дългocpoчeн плaн.

„Отделно от това фирмата – инвеститор провежда обучения на кадри. Това е от голяма полза, тъй като виждаме, че възобновяемите енергийни източници са бъдещето на Европа“, каза пред БТА кметът на община Силистра Александър Сабанов.

Строително-монтажните работи в соларния парк трябва да приключат до края на следващата година.

София: Превърнаха над 7 000 изтекли банкови карти в градски мебели

Дизайнерските кресла със зелено послание са в градинката зад Национална библиотека “Св. Св. Кирил и Методий”

Повече от 7 000 излезли от употреба дебитни и кредитни карти заживяха нов живот като бяха вложени в производството на градски мебели. Иновативните кресла могат да се видят и ползват от жителите и гостите на София в градинката зад Националната библиотека “Св. Св. Кирил и Методий”. Мебелите са резултат от инициативата “Град като хората” на Банка ДСК за облагородяване на градски пространства.

Ежедневно в клоновете на банката се събират десетки излезли от употреба кредитни и дебитни карти и Банка ДСК включва редица партньори в търсенето на решение за тяхното преизползване. Авторите от Агенция Imp-Act и творческо ателие Woood залагат на удобен, съвременен и изчистен дизайн, който предлага разнообразна функция и стои естествено в градската и паркова среда на София. Дизайнът на мебелите е вдъхновен от най-посещаваните и модерни градски пространства в Европа, но и от нещо близко до нас и природата на града, а именно морените на Витоша, коментират инициаторите.

Точната локация е определена с Район “Оборище” на Столична община и Национална библиотека “Св. Св. Кирил и Методий”, тъй като в пространството зад библиотеката от години няма места за сядане.

Дизайнът на мебелите е обсъден с експерти по градска среда и урбанизъм и преподаватели от Националната художествена академия, както и активните ползватели на пространството от Българската федерация по петанк и Район „Оборище“. На всяка мебел е поставена информационна табела с QR код, който отвежда към видео с информация за процеса на създаване и зеленото послание на проекта.

„Банковите карти са неизменно удобство за всеки съвременен човек, но имат сравнително кратък живот. Ние искахме да продължим живота им като нещо полезно и удобно и намерихме начин да ги преизползваме с ново приложение”, коментира зелената инициатива Димитър Дилов, член на УС и изпълнителен директор на Банка ДСК .

Стара Загора: Претвориха народна приказка в мозаечно пано

Мозаечно пано с мотиви от народна приказка краси подлеза пред Регионална библиотека „Захарий Княжески“ в Стара Загора. Идеята на творците е да популяризират мозайката и да покажат красотата й в различна градска среда.

Инсталацията е изработена от „Арт мозайка“ ЕООД и участници от Втората национална изложба „Мозайка“ с подкрепата на Община Стара Загора. Идейният проект е на Стойка Матева, а илюстрацията е на младите стенописци Мария Матовска и Иван Монев.

Мозаечната инсталация е изработена с техника на модернизма „тренкадис“ (използване на начупени керамични плочки), чийто „баща“ е известният Антонио Гауди.

Снимка: Община Стара Загора

Графити майстори преобразяват железопътния прелез на бул. „Ботевградско шосе“

0

На 9 и 10 ноември в София ще се проведе последният за годината фестивал на легалните графити. Рисунките ще преобразят железопътния прелез на бул. „Ботевградско шосе“. Събитието ще събере на едно място едни от най-талантливите графити и стрийт арт артисти, които ще вдъхнат нов живот на градската среда в София.

Творците ще могат свободно да изразят изкуството си на нови 1400 кв. м, посветени на стрийт арт и графити.

26 артисти ще рисуват на живо и ще се състезават в графити конкурс. Жури от четирима известни артисти също ще се включи, като изрисува четири специални мюръла на тема „Спортни легенди“. Ще бъдат изобразени известни български спортисти като Георги Аспарухов – Гунди, Никола Котков, Ивет Горанова, Карлос Насар и Боряна Калейн.

Столичната община е ангажирана с подготовката на пространството. Ще бъдат почистени стените и тротоарите, и ще бъдат добавени обезопасителна ограда и осветление.

Завършени са всички фази на проектиране на стадион „Българска армия“, следва строителството

Напредва по план реконструкцията на стадион „Българска армия“ в столицата. Проектът стартира официално през октомври и се очаква да продължи около 18 месеца. Според представител на фирмата изпълнител „Главболгарстрой“ АД до момента няма отклонения от графика или рискове, които биха могли да забавят завършването на обекта.

„В момента тече изкопът на Сектор „А“. В дъното изпълняваме подложен бетон и започваме фундиране. Дълбочината е минус 10 метра, а теренът е обезопасен с ограда. Продължаваме с хидроизолации и наливане на фундамента. В сектор „В“ се извършва монолитно строителство, като скоро ще започне монтаж на сглобяемите стоманобетонови елементи, както и в сектори „Б“ и „Г“, с оглед запазване на околната среда“, пояснява инж. Каламов от фирмата.

Работата напредва и в секторите „Б“, „В“ и „Г“, за които ще се използват сглобяеми стоманобетонови конструкции, произведени в специален завод. Тази техника е избрана, за да се минимизират шумовото и праховото замърсяване в Борисовата градина, където е разположен стадионът.

„В нашия завод в Пазарджик ще бъдат произведени 2830 сглобяеми елемента, които ще бъдат безопасно транспортирани и монтирани. Основните колони са с височина 23 метра и тегло над 60 тона. Носещите конструкции на секторите „Б“, „В“ и „Г“ ще бъдат изпълнени като настъпални греди, формиращи наклона“, каза инж. Георги Диков – изпълнителен директор на завода за готови стоманобетонови конструкции на ГБС.

Арх. Александър Хаджиев от архитектурно бюро „ИПА“, автор на проекта за реконструкцията, добави: „Всички фази на проектиране са завършени. Следва частта, която носи най-голямо удовлетворение – изграждането“.

Община Варна подготвя паспортизация на всички подлези в града

Средства за изготвяне на технически паспорти на всички 55 подлеза в града ще бъдат заложени в бюджета на Община Варна за 2025 г. Това ще даде ясна представа за състоянието им и ще може да се планира качествено ремонтите и поддръжката на всеки от тях. Това заяви директорът на дирекция „Инженерна инфраструктура и благоустрояване“ Тихомир Тимов на редовната среща с фирмите, ангажирани със сметопочистването и с поддръжката на подлезите и шахтите в морската столица.

Паспортизацията включва геодезическо заснемане, визуално и инструментално обследване на съоръженията. Целта е то да послужи като база за последващото проектиране, а чрез обследванията да се изведат параметрите на намеса в конструкциите при провеждане на ремонтните работи.

Резултатите от измерванията ще дадат на предварителен етап количествата на необходимите групи възстановителни дейности по отделните елементи на конструкцията на подлезите, които по късно ще се прецизират. Въз основа на обследването може да се изготви и експертно становище за сеизмичната осигуреност на всяко от съоръженията.