Създават инициативен комитет за изграждане на яз. „Ракочевица“

Кметовете на Благоевград Методи Байкушев и на Симитли Апостол Апостолов създават инициативен комитет за изграждане на язовир „Ракочевица“. Водното съоръжение ще бъде над село Горно Осеново и ще трябва да осигури питейна вода на всички общини по поречието на река Струма.

Идеята за строителството на нов язовир е още от началото на 80-те години на миналия век, но проектът така и не е реализиран. В периода 2002-2007 година са направени част от съоръженията – първи тунел и част от втория, както и деривациите. Поради липса на средства проектът остава недовършен. С оглед сериозното засушаване и острия дефицит на вода в страната – кметът на Симитли Апостол Апостолов инициира създаването на комитет и рестарт на проекта за изграждане на язовир „Ракочевица“.

Първата среща беше проведена в Благоевград, а на нея освен кметовете, участваха хидроинженери, ВиК експерти и проектанти, работили по различни фази на проучването, проектирането и изграждането на тунелите за съоръжението.

По предварителни данни стойността на проекта ще надхвърли 100 милиона лева.

Related Articles

България представи в Анкара възможностите си за СПА и здравен туризъм

Зам.-министърът на туризма проф. Мариела Модева представи България като водеща СПА и здравна дестинация на форум в Анкара, посветен на инициативата „БГ ЛЯТО" и...

Арт: „Музика и рози“ посрещат на входа на Казанлък

Зелена арт инсталация "Музика и рози" посреща жители и гости на новото кръгово кръстовище на западния вход на Казанлък. Проектът е на Лора Гидимаркова...

ПОСЛЕДНИ

НАЙ-ЧЕТЕНИ