Създават инициативен комитет за изграждане на яз. „Ракочевица“

Кметовете на Благоевград Методи Байкушев и на Симитли Апостол Апостолов създават инициативен комитет за изграждане на язовир „Ракочевица“. Водното съоръжение ще бъде над село Горно Осеново и ще трябва да осигури питейна вода на всички общини по поречието на река Струма.

Идеята за строителството на нов язовир е още от началото на 80-те години на миналия век, но проектът така и не е реализиран. В периода 2002-2007 година са направени част от съоръженията – първи тунел и част от втория, както и деривациите. Поради липса на средства проектът остава недовършен. С оглед сериозното засушаване и острия дефицит на вода в страната – кметът на Симитли Апостол Апостолов инициира създаването на комитет и рестарт на проекта за изграждане на язовир „Ракочевица“.

Първата среща беше проведена в Благоевград, а на нея освен кметовете, участваха хидроинженери, ВиК експерти и проектанти, работили по различни фази на проучването, проектирането и изграждането на тунелите за съоръжението.

По предварителни данни стойността на проекта ще надхвърли 100 милиона лева.

Related Articles

Габрово се включва в международен проект за чисто отопление и охлаждане

Община Габрово ще бъде партньор в нов международен проект по програмата на Европейския съюз за околната среда и климата „Лайф“. Той е насочен към...

Летище „Васил Левски“ – София с престижна награда

Летище "Васил Левски“ - София беше отличено с наградата HR Excellence Award 2026 на специална церемония по време на годишния конгрес на Европейския съвет...

ПОСЛЕДНИ

НАЙ-ЧЕТЕНИ