Габрово приключва проект за умно управление на отпадъците

Община Габрово приключва работа по екологичния проект, свързан с умното управление на отпадъците. Той се осъществи съвместно със „Скейл Лабс“ ЕООД и над 200 габровски домакинства. В града по проекта бяха разположени иновативни съдове за отпадъци, разработени от местна технологична фирма. Специални боксове бяха поставени върху стандартни 1,1-кубикови контейнери за отпадъци, намиращи се на сметосъбиращите площадки на ул. „Петър Падалски“ № 1, 4 и 6. Съоръженията са оборудвани със специализирани приставки, които измерват обема на изхвърления боклук чрез приемни отвори с обем 5 и 20 литра. Създаден е и софтуер, който обработва и анализира данните с цел идентифициране на най-справедлив модел за определяне на такса „битови отпадъци“.

Проектът „Изпълнение на демонстрационни проекти в областта на управлението на отпадъците“ се изпълни с финансовата подкрепа на ОП „Околна среда“ 2014 – 2020 г.

За финалното събитие, което ще се проведе на 3 октомври, Община Габрово е предвидила богата програма с концерти, занимания за деца и еко работилници.

Related Articles

България получава близо 1 млрд. евро по Плана за възстановяване и устойчивост

ЕК одобри четвъртото ни искане за плащане „Европейската комисия даде положителна оценка на четвъртото искане за плащане на България по Националния план за възстановяване и...

Задължително: Сменяме старите водомери и топломери с умни. Ще отчитат дистанционно

Нова мярка за отчитане на консумираната топла вода и топлоенергия на абонатите на ТЕЦ влза в сила от края на годината. Тези, които пропуснат...

ПОСЛЕДНИ

НАЙ-ЧЕТЕНИ