Създават инициативен комитет за изграждане на яз. „Ракочевица“

Кметовете на Благоевград Методи Байкушев и на Симитли Апостол Апостолов създават инициативен комитет за изграждане на язовир „Ракочевица“. Водното съоръжение ще бъде над село Горно Осеново и ще трябва да осигури питейна вода на всички общини по поречието на река Струма.

Идеята за строителството на нов язовир е още от началото на 80-те години на миналия век, но проектът така и не е реализиран. В периода 2002-2007 година са направени част от съоръженията – първи тунел и част от втория, както и деривациите. Поради липса на средства проектът остава недовършен. С оглед сериозното засушаване и острия дефицит на вода в страната – кметът на Симитли Апостол Апостолов инициира създаването на комитет и рестарт на проекта за изграждане на язовир „Ракочевица“.

Първата среща беше проведена в Благоевград, а на нея освен кметовете, участваха хидроинженери, ВиК експерти и проектанти, работили по различни фази на проучването, проектирането и изграждането на тунелите за съоръжението.

По предварителни данни стойността на проекта ще надхвърли 100 милиона лева.

Related Articles

Вече: Изкуствен интелект ще проектира пътищата в България

Пътищата и магистралите у нас вече ще се пректират с изкуствен интелект, обяви регионалният министър Иван Шишков. Изкуственият интелект (AI) навлиза и при строителството...

Фотоволтаици ще захранват сгради за социални услуги в Габрово

Инсталации за производство на електроенергия от възобновяеми източници са изградени в две от сградите за социални услуги в града. Фотоволтаичните електроцентрали са с мощност...

ПОСЛЕДНИ

НАЙ-ЧЕТЕНИ