Създават инициативен комитет за изграждане на яз. „Ракочевица“

Кметовете на Благоевград Методи Байкушев и на Симитли Апостол Апостолов създават инициативен комитет за изграждане на язовир „Ракочевица“. Водното съоръжение ще бъде над село Горно Осеново и ще трябва да осигури питейна вода на всички общини по поречието на река Струма.

Идеята за строителството на нов язовир е още от началото на 80-те години на миналия век, но проектът така и не е реализиран. В периода 2002-2007 година са направени част от съоръженията – първи тунел и част от втория, както и деривациите. Поради липса на средства проектът остава недовършен. С оглед сериозното засушаване и острия дефицит на вода в страната – кметът на Симитли Апостол Апостолов инициира създаването на комитет и рестарт на проекта за изграждане на язовир „Ракочевица“.

Първата среща беше проведена в Благоевград, а на нея освен кметовете, участваха хидроинженери, ВиК експерти и проектанти, работили по различни фази на проучването, проектирането и изграждането на тунелите за съоръжението.

По предварителни данни стойността на проекта ще надхвърли 100 милиона лева.

Related Articles

Нови карти с достъпни туристически маршрути на Варна за хора с двигателни затруднения

От 1 юли в Туристическия информационен център на Община Варна ще бъдат на разположение безплатни карти на маршрута „Варна за всички“ - специализиран туристически...

Фотоизложба разказва историята на изчезналата улица „Търговска“ в София

В подлеза до Президентството може да бъде видяна историята на изчезналата улица "Търговска" в столицата. Експонирани са интересни снимки от стара София, предоставени от...

ДНСК с нов началник

ПОСЛЕДНИ

НАЙ-ЧЕТЕНИ