Home Блог Страница 318

Евростат: България е на второ място в ЕС по скок на цените на жилищата

0

България е на второ място в ЕС по скок на цените на жилищата, сочат новите данни на европейската статистическа агенция Евростат. Цените на жилищата в Европейския съюз са се увеличили с 0,3 на сто през тримесечието април-юни, отнесено към предходното, първо тримесечие на 2023 г. В България, според предварителни оценки на Евростат, жилищните цени са скочили с 4,3 на сто през второто тримесечие на 2023 г. спрямо първото тримесечие, когато нараснаха с 1,6 на сто. Това отрежда на страната ни второто място сред страните от ЕС по най-голям тримесечен ръст на жилищните цени, като с повече те са поскъпнали само в Латвия (+5,1 на сто).

През предходното, първо тримесечие, отново на тримесечна основа, страната ни делеше със Словения петото място сред членките на ЕС с най-голямо повишаване на жилищните цени.

На годишна база през тримесечието април-юни 2023 г. родните жилища са поскъпнали с 10,7 на сто. Сред членките на ЕС по-значителен ценови ръст за този период е отчела само Хърватия (13,7 на сто).

IX-а Националнаа конференция „INSPIRE TO HIGHER“

0

Национално сдружение Недвижими имоти организира деветото поредно издание на Националната конференция „INSPIRE TO HIGHER“ по случай професионалния празник на гилдията.

Събитието ще се проведе на 3 ноември 2023 г. под надслов „Новият план за действие на пазара на недвижими имоти – Тhe new action plan for the real estate market“ в зала „Черноморие“ на Конгресен център Бургас от 9,30 часа.

ПРОГРАМА – конферентна част

I-ви панел: ИКОНОМИЧЕСКО РАЗМЕСТВАНЕ, ПОЛИТИЧЕСКИ ПРОМЕНИ И НОВИЯТ МОДЕЛ НА МИСЛЕНЕ И ДЕЙСТВИЕ ЗА НЕДВИЖИМИТЕ ИМОТИ

Кризи, климат, демография, лихви, еврозона – последствия и очаквания.

II-ри панел: МОЯТ ГРАД, МОЯТ ДОМ, МОЯТ БИЗНЕС

Как всичко се променя – от тенденциите до пазарните стойности.

ПРОГРАМА – семинарна част

♦Играта на INSPIRE TO HIGHER – ВСИЧКИ В ЕДИН РИТЪМ с Мартин Иванов и Институт LIBERA

♦ Правилата на играта – как да успяваме, когато е трудно и твърде конкурентно – семинар на проф. д-р Евгени Станимиров

♦Настоящото бъдеще и добрият гост AI (изкуствен интелект) в живота и бизнеса – семинар на Александър Иванов

♦ Как да създаваме успешни видео презентации на имоти в youtube – семинар на Антоанета Пепе

Повече информация за панелистите и лекторите тук.

Започва строеж на нова станция на метрото в Обеля

Бъдещата спирка ще има връзка с железопътния и автобусен транспорт

Започва строителството на новата станция на метрото в ж.к. „Обеля“, която е част от интермодален транспортен хъб, включващ метро, железопътен и автобусен транспорт.

Обектът ще се изгражда от компанията „Геострой“, която спечели обществената поръчка с максималните 100 точки. Техническата им оферта получи най-висока оценка, като в същото време дадоха и най-ниска цена от 43.7 млн. лв. без ДДС при прогнозна цена от 47 милиона лева без ДДС.

Това е и първият обект, чието изпълнение започва с финансиране по програма „Транспортна свързаност“ 2021 – 2027 г.

Идеята за новата станция на метрото е да осигури бърз и лесен достъп на пътуващите от съседните общини хора на работа в София. Тя ще има директен достъп до новата жп гара „Обеля“ и бъдещата автогара, която е заложено да се изгради.

По проекта новата метростанция ще е с три изхода. Два от тях ще имат връзка с железопътната спирка, която обслужва направленията до Драгоман, Кюстендил, Божурище и Банкя.

Заложено е изпълнение на централен перон, за да се улесни прекачването на пътниците, тъй като тази станция е начална за първа и втора линия на метрото. Централният перон ще е с ширина от 9.5 м, дължина 100 м и светла височина 3.5 м.

За удобство на пътуващите ще има асансьори, ескалатори и стълбища.

Новата станция на метрото ще обслужва и кварталите „Обеля 1“ и „Модерно предградие“. Очаква се след пускането в експлоатация на станцията пътуващите с метрото да се увеличат с 12 000 души, от които 8600 ще дойдат от линиите на западното и югозападното жп направление.

Реализацията на проекта ще отнеме три години. През това време ще бъде въведена временна организация на движението в района, но улици няма да се затварят, обещават от Столична община.

При строителството на новата линия на метрото няма да се спира и работата на първа и втора линии.

Премиерът Денков: Търсим начин да улесним индексирането на цените за строителство

Правителството търси начин да улесни индексирането на цените по договорите за строителство, възложени по Закона за обществени поръчки. За целта е необходимо да се подобрят правилата за това, стана ясно след среща на министър-председателя акад. Николай Денков с представители на Камарата на строителите в България.

Ще се търси възможност финансовите средства за индексацията да бъдат заложени в централния бюджет за 2024 г., като се разпределят по отделните министерства – възложители на конкретните поръчки за строителство.

Премиерът очаква конкретни предложения в тази посока, изготвени съвместно от Камарата и МРРБ. Той се ангажира въз основа на тях Министерският съвет да промени методиката за индексиране на вече договорените цени. Правителството е готово също да предложи промени в ЗОП, ако това е необходимо.

Важно за Пловдив: Общинските съветници против затварянето на Бетонния мост

С пълно единодушие от 42 гласа „за“ Общинският съвет на Пловдив прие предложението за казуса с Бетонния мост. Съоръжението е ключово за трафика на целия район „Южен“ и на града като цяло. Съветниците гласуваха кметът на Пловдив да упражни правомощията си за преустановяване на временното затваряне на моста за реконструкция, докато не се реализира пробивът под Централна гара.

Мотивите са, че за ремонта няма никаква яснота. „От НКЖИ първо казаха, че ще направят реконструкцията през лятото и за три месеца, после станаха шест месеца. Вече сме в активния трафик и живот на Пловдив. Затварянето на Бетонния мост ще затрудни още повече движението. Притеснени сме заради изборите. Знаем, че НКЖИ също гони срок“, коментира общинският съветник Стефан Послийски. По думите му с решението си ОбС ще задължи кмета да предприеме всички административния действия, за да не се окаже Пловдив в тотална тапа и транспортен колапс.

Габрово иска средства за ремонт на покрива на Палаузовото училище

Община Габрово кандидатства пред Министерството на културата (МК) за средства за авариен ремонт в бившето помощно училище „Николай Палаузов“ в квартал „Шести участък“.

Покривът на сградата, която е паметник на културата, има нужда от спешна реконструкция и укрепване.

Проектът е на стойност близо 180 000 лева и се подава по процедурата за предоставяне на целева финансова подкрепа в областта на консервацията и реставрацията на недвижимите културни ценности за 2023 година.

Искането за финансиране е мотивирано от състоянието на покрива към момента, което експерти определят като незадоволително. Основната задача на аварийния ремонт е да се отстранят течовете. Заради влагата таванът е с множество пропадания, липсва хидроизолация, деформирано е подовото дюшеме и е увредена фасадата.

С предвидените възстановителни дейности ще се подобри състоянието на конструкцията и ще се предотвратят бъдещи щети.

От 2021 г. сградата е предоставена за безвъзмездно ползване на Народно читалище „Будителите 2017“, а сега там репетира и оркестър „Габрово“ заради ремонтите в Дома на културата.

Старт на кампанията „Заедно за опазване на горите“

С пресконференция в София стартира кампанията „Заедно за опазване на горите“. Тя има за цел да информира публично за необходимостта от спешни мерки за правилното управление на горите и нуждата от промени в сектора. Ще бъдат изнесени актуални данни за наличните горски запаси, годишния прираст и добива на дървесина, информират организаторите. Форумът ще се проведе на 11 октомври от 11:00 ч. в Литературен клуб „Перото“.

БКДМП и компаниите от бранша ще коментират има ли горска мафия у нас, какви са позициите на природозащитниците, дървообработващите и мебелни фирми по отношение на горите и други.

Участници в пресконференцията:

Проф.д-р Васил Живков, председател на БКДМП,

Инж. Мирослав Маринов, заместник-министър, Министерство на земеделието и храните,

Инж. Стоян Тошев, изпълнителен директор, Изпълнителна агенция по горите

Доц. д-р Георги Костов, ръководител катедра „Лесовъдство“, ЛТУ

Компании от сектора.

В Шишковци искат да реставрират сградата на гарата, предвидена за събаряне

Местно сдружение „Възход на Шишковци“ започна инициативи за спасяването на жп гарата в селото, където над 30 години е живял и рисувал художникът Владимир Димитров – Майстора, предаде БНР. От компанията „Железопътна инфраструктура“ са бракували гарата и тя трябва да се събори, но са дали съгласие да я предадат на Общината в Кюстендил, а след това – сдружението да я ремонтира, възстанови и да я превърне в място за културни изяви.

Гарата е дарена през 1935 год. от тогавашния депутат и приятел на Майстора Андон Виячев. В чакалнята ѝ е била организирана и изложба на художника. В последните години тя почти не се използва. Няма персонал по обслужване на движението на влаковете и в двете посоки по направлението Кюстендил-София. Така се стигнало да бракуването ѝ. Кирил Иванов, уредник в къщата музей „Майстора“ и един от създателите на сдружението „Възход на Шишковци“ сподели, че много жители на селото и представители на НПО са изявили желание да спонсорират възстановяването ѝ.

Обновяват общежитието на ЕГ „Иван Вазов“ в Пловдив

Нужните близо 6 млн.лв. са осигурени от Националния план за възстановяване и устойчивост

Започва цялостен ремонт на общежитието на Езикова гимназия „Иван Вазов“ в Пловдив. Той ще бъде финансиран от Националния план за възстановяване и устойчивост. Стойността на проекта е 5 821 559.12 лв., като всички средства ще бъдат предоставени като безвъзмездна финансова помощ. Продължителността ще бъде 31 месеца.

Предвидено е в сградата да бъдат въведени мерки за енергийна ефективност – саниране, подмяна на дограма, изграждане на системи за отопление и охлаждане, ремонт на покрива и др. Ще бъде осигурена и достъпна среда за лица с увреждания. Освен ремонтни дейности, проектът ще финансира изцяло ново обзавеждане и оборудване, включително закупуване на нова техника за нуждите на учениците.

Проектът е и поредна фаза от цялостното обновяване на кампуса на двете емблематични езикови гимназии- Английската и Руската в Пловдив. Тази година бяха построени две нови спортни площадки, в момента се строи физкултурен салон и спортен комплекс за двете училища, финансирани от бюджета на община Пловдив.

Обновяват спортен комплекс „Локомотив“ във Варна


Мерки за енергийна ефективност ще бъдат изпълнени в сградите на спортен комплекс „Локомотив“ във Варна, съобщиха от дирекция „Европейски и национални оперативни програми“ към Общината. Предложението е в процес на оценка по процедура „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на публичен сграден фонд за административно обслужване, култура и спорт”, с финансиране по Националния план за възстановяване и устойчивост.

Обновена ще бъде сградата на закритата лекоатлетическата писта с площ около 2700 квадратни метра. Саниране ще бъде изпълнено и на спортната зала „Димитър Нушев“ с долепената до нея сграда за модерен петобой. Двете помещения са с площ около 950 квадратни метра. Планираните мерки включват поставяне на изолация на външните стени, изолиране на таванските и покривни конструкции и на пода. Ще се извърши подмяна на старите осветителни тела с нови LED осветители. На покривите е предвиден монтаж на фотоволтаична централа за собствено потребление. След реализираните енергоспестяващи мерки, сградите ще достигнат енергиен клас „А“ и ще имат енергопотребление от възобновяеми източници 65% – 70%, посочват още от ресорната дирекция.

В процес на оценка за въвеждане на мерки за енергийна ефективност са още два обекта – административна сграда на район „Владислав Варненчик“ и сградата на НЧ „Христо Ботев 1928“.