Правят брикети от левовите банкноти

Каква е съдбата на излезлите като разплащателно средство български левове? Оказва се, че имат втори живот, но вече не като пари. След връщането им в БНБ банкнотите преминават проверка за автентичност. След това те се нарязват на ситни части и се брикетират чрез пресоване.

Официална информация за последващата употреба на брикетите за момента няма. Неофициално се обсъждат варианти като използване за енергия, отопление или изгаряне в инсенератори. В някои страни част от унищожените банкноти се съхраняват за музейни цели – например подобни брикети могат да се видят в Музея на парите в Загреб.

Според централната ни банка до края на годината ще бъдат изтеглени над 60% от металните левове и стотинките, които ще бъдат преработени. След проверка за автентичност ще започне претопяване на металните пари. Още през миналата година централната банка обяви търг за продажба на скрап – над 7700 тона мед, цинк, никел и стомана.

Related Articles

Нови карти с достъпни туристически маршрути на Варна за хора с двигателни затруднения

От 1 юли в Туристическия информационен център на Община Варна ще бъдат на разположение безплатни карти на маршрута „Варна за всички“ - специализиран туристически...

Община Пловдив обяви обществена поръчка за реставрация на сградата на БНБ

Община Пловдив обяви обществена поръчка за извършване на реставрация и консервация на фасадите на емблематичната сграда на Българската народна банка на ул. „Райко Даскалов“...

ПОСЛЕДНИ

НАЙ-ЧЕТЕНИ