Правят брикети от левовите банкноти

Каква е съдбата на излезлите като разплащателно средство български левове? Оказва се, че имат втори живот, но вече не като пари. След връщането им в БНБ банкнотите преминават проверка за автентичност. След това те се нарязват на ситни части и се брикетират чрез пресоване.

Официална информация за последващата употреба на брикетите за момента няма. Неофициално се обсъждат варианти като използване за енергия, отопление или изгаряне в инсенератори. В някои страни част от унищожените банкноти се съхраняват за музейни цели – например подобни брикети могат да се видят в Музея на парите в Загреб.

Според централната ни банка до края на годината ще бъдат изтеглени над 60% от металните левове и стотинките, които ще бъдат преработени. След проверка за автентичност ще започне претопяване на металните пари. Още през миналата година централната банка обяви търг за продажба на скрап – над 7700 тона мед, цинк, никел и стомана.

Related Articles

АПИ с ремонти на третокласни пътища и участъци от АМ“Тракия“

Агенция „Пътна инфраструктура“ започва основен ремонт на близо 29 километра третокласни пътища в област Добрич. Паралелно с това се въвеждат временни промени в организацията...

Еврото е привлякло 7 пъти повече чужди инвестиции до април

Преките чуждестранни инвестиции в страната убедително бележат ръст от началото на годината, когато България влезе в еврозоната и единната европейска валута замени лева. По данни...

ПОСЛЕДНИ

НАЙ-ЧЕТЕНИ