Отваря се граничният преход „Рудозем – Ксанти“

На 20 януари се открива пътната отсечка от гръцкото село Димарио до границата, съобщиха от Областната администрация в Смолян. Събитието се организира от гръцките партньори от периферия (област) Източна Македония и Тракия. Очаква се след пускането в експлоатация на последния участък на гръцка територия от трансграничното трасе още на 20 януари да се отвори за движение граничният преход „Рудозем – Ксанти“.

Изграждането на граничния пункт при Рудозем бе договорено с българо-гръцко споразумение през 90-те години на миналия век. Отварянето на пътя бе отлагано в продължение на десетилетия, а последните спънки за откриването на трасето бяха свързани със забавяне на строителството на трасето на гръцка територия. Завършването на участъка от Димарио до границата отстранява и последната пречка, за да се пусне в действие пътят.

След влизането ни в Шенгенското пространство през 2025 г. изграденият с европейско финансиране ГКПП „Рудозем – Ксанти“ стана излишен, преди още да бъде въведен в експлоатация. Свободното преминаване без граничен контрол през прехода Рудозем – Ксанти става възможно едва след предстоящото откриване на участъка от Димарио до границата. Предвижда се на този етап разрешеният трафик да бъде за коли до 3,5 тона.

Отварянето на пътя Рудозем – Ксанти ще стимулира икономическото развитие на област Смолян, активизирайки туризма и бизнеса от двете страни на границата, коментират представители на областната и общински администрации в региона.
Източник: БТА

Related Articles

100 годишната сграда на театъра в Хасково грее след основен ремонт

Емблематичната 100 годишна сграда на театъра в Хасково грейна в пълния си блясък след основен ремонт. Проектът „Енергийно обновяване на сградата на ДКТ „Иван...

Полети по 3 нови маршрута пуска бюджетна авиокомпания това лято

Wizz Air отбеляза старта на три нови директни маршрута от България. Стартираха директните полети от София до Корфу (Гърция) и от Бургас и Варна...

ПОСЛЕДНИ

НАЙ-ЧЕТЕНИ