Държавата върна о. „Св. св. Кирик и Юлита“ на Министерството на културата

След последователна позиция и официално настояване от страна на Камарата на архитектите в България, държавата върна остров „Св. св. Кирик и Юлита“ на Министерството на културата, информират от браншовата организация. От там считат, че решението на Министерския съвет е важна победа за професионалната общност, за опазването на културното наследство и за обществената кауза островът да бъде развиван като място за култура, образование и наука, а не единствено като инфраструктурен обект.

Още при прехвърлянето на част от острова към ДП „Пристанищна инфраструктура“ Камарата на архитектите в България реагира остро и предупреди, че подобен подход поставя под риск цялостната концепция за развитие на острова като културно-исторически комплекс с национално и международно значение.

КАБ излезе с категорична позиция, че остров „Св. св. Кирик и Юлита“ е изключителна територия – място, в което се срещат археология, архитектура, история и памет, и което трябва да бъде управлявано именно от Министерството на културата.

Днес това вече е факт. Решението е важен сигнал и към обществото, че съдбата на знакови места като остров „Св. св. Кирик и Юлита“ не е безразлична, а тяхното бъдеще може да бъде определяно чрез професионален дебат, обществен натиск и ясна държавна политика в полза на културата, уточняват от КАБ.

Related Articles

Анализ на БСК: Индустриалните сектори са в криза с работната ръка

Индустриалните сектори са в криза с работна ръка, като заварчиците, кранистите и огнярите са сред най-дефицитните длъжности, сочат данни от анализ на Българската стопанска...

Пускат новите камери с изкуствен интелект на ключови кръстовища в София

На 35 ключови кръстовища в София ще заработят новите камери с изкуствен интелект, които ще ловят нарушители. Общо 200 от умните устройства ще бъдат...

ПОСЛЕДНИ

НАЙ-ЧЕТЕНИ