Държавата върна о. „Св. св. Кирик и Юлита“ на Министерството на културата

След последователна позиция и официално настояване от страна на Камарата на архитектите в България, държавата върна остров „Св. св. Кирик и Юлита“ на Министерството на културата, информират от браншовата организация. От там считат, че решението на Министерския съвет е важна победа за професионалната общност, за опазването на културното наследство и за обществената кауза островът да бъде развиван като място за култура, образование и наука, а не единствено като инфраструктурен обект.

Още при прехвърлянето на част от острова към ДП „Пристанищна инфраструктура“ Камарата на архитектите в България реагира остро и предупреди, че подобен подход поставя под риск цялостната концепция за развитие на острова като културно-исторически комплекс с национално и международно значение.

КАБ излезе с категорична позиция, че остров „Св. св. Кирик и Юлита“ е изключителна територия – място, в което се срещат археология, архитектура, история и памет, и което трябва да бъде управлявано именно от Министерството на културата.

Днес това вече е факт. Решението е важен сигнал и към обществото, че съдбата на знакови места като остров „Св. св. Кирик и Юлита“ не е безразлична, а тяхното бъдеще може да бъде определяно чрез професионален дебат, обществен натиск и ясна държавна политика в полза на културата, уточняват от КАБ.

Related Articles

Габрово се включва в международен проект за чисто отопление и охлаждане

Община Габрово ще бъде партньор в нов международен проект по програмата на Европейския съюз за околната среда и климата „Лайф“. Той е насочен към...

Летище „Васил Левски“ – София с престижна награда

Летище "Васил Левски“ - София беше отличено с наградата HR Excellence Award 2026 на специална церемония по време на годишния конгрес на Европейския съвет...

ДНСК с нов началник

ПОСЛЕДНИ

НАЙ-ЧЕТЕНИ