Глад за работници в строителството и туризма

Наетите в тези сектори намаляват и най бързо сочи статистиката

Наетите на трудов договор през миналата година намаляват във всички икономически дейности у нас, освен здравеопазването и социалните дейности и държавното управление. Това сочат изнесени данни на НСИ. Най-голям спад има в секторите строителство, хотели и ресторанти. В тези отрасли работодателите декларират и много голям недостиг на кадри. Това създава съмнения за негативно влияние на средата и особено на ръста на минималната заплата, тласкащ работници и бизнеси към сивия сектор, коментират експерти пред kmeta.bg.

Няма особени размествания в секторното разпределение на наетите и през 2024 г. Най-големият работодател остава преработващата промишленост с 442 хил. наети, следван от търговията, здравеопазването и образованието. Публичният сектор създава малко над 558 хил. работни места, частният – 1,673 млн.

При туризма, строителството и транспорта обаче спадът на работници на пръв поглед изглежда по-трудно обясним. Това е особено в контекста на декларирания от работодателите в тези дейности недостиг на кадри и все по-честите новини за внос на работна сила от трети страни извън ЕС. Част от причината вероятно се крие в ниското заплащане, както и в значителния дял на недекларирана заетост и доходи в тези браншове.

Related Articles

Инвеститор планира изграждането на модерен ритейл парк в Русе

В Община Русе е постъпило инвестиционно намерение за изграждане на модерен ритейл парк в кв. „Дружба“ 3. Проектът предвижда търговски комплекс с разнообразни обекти,...

АПИ с ремонти на третокласни пътища и участъци от АМ“Тракия“

Агенция „Пътна инфраструктура“ започва основен ремонт на близо 29 километра третокласни пътища в област Добрич. Паралелно с това се въвеждат временни промени в организацията...

ПОСЛЕДНИ

НАЙ-ЧЕТЕНИ