Глад за работници в строителството и туризма

Наетите в тези сектори намаляват и най бързо сочи статистиката

Наетите на трудов договор през миналата година намаляват във всички икономически дейности у нас, освен здравеопазването и социалните дейности и държавното управление. Това сочат изнесени данни на НСИ. Най-голям спад има в секторите строителство, хотели и ресторанти. В тези отрасли работодателите декларират и много голям недостиг на кадри. Това създава съмнения за негативно влияние на средата и особено на ръста на минималната заплата, тласкащ работници и бизнеси към сивия сектор, коментират експерти пред kmeta.bg.

Няма особени размествания в секторното разпределение на наетите и през 2024 г. Най-големият работодател остава преработващата промишленост с 442 хил. наети, следван от търговията, здравеопазването и образованието. Публичният сектор създава малко над 558 хил. работни места, частният – 1,673 млн.

При туризма, строителството и транспорта обаче спадът на работници на пръв поглед изглежда по-трудно обясним. Това е особено в контекста на декларирания от работодателите в тези дейности недостиг на кадри и все по-честите новини за внос на работна сила от трети страни извън ЕС. Част от причината вероятно се крие в ниското заплащане, както и в значителния дял на недекларирана заетост и доходи в тези браншове.

Related Articles

Нови обучения в сектор „Строителство“ до края на юни

Европейски Цифров Иновационен Хъб в сектор строителство (ЕЦИХ) обяви обученията, които провежда за специалисти до края на месец юни 2026г. Присъствено обучение на тема “Възможности...

Министър Шишков: Без ремонти по магистралите в отпускарските месеци

През най-отпускарските месеци юли и август няма да има ремонти по магистралите и ще се пътува нормално, обяви регионалният министър арх. Иван Шишков. Той...

ПОСЛЕДНИ

НАЙ-ЧЕТЕНИ