Глад за работници в строителството и туризма

Наетите в тези сектори намаляват и най бързо сочи статистиката

Наетите на трудов договор през миналата година намаляват във всички икономически дейности у нас, освен здравеопазването и социалните дейности и държавното управление. Това сочат изнесени данни на НСИ. Най-голям спад има в секторите строителство, хотели и ресторанти. В тези отрасли работодателите декларират и много голям недостиг на кадри. Това създава съмнения за негативно влияние на средата и особено на ръста на минималната заплата, тласкащ работници и бизнеси към сивия сектор, коментират експерти пред kmeta.bg.

Няма особени размествания в секторното разпределение на наетите и през 2024 г. Най-големият работодател остава преработващата промишленост с 442 хил. наети, следван от търговията, здравеопазването и образованието. Публичният сектор създава малко над 558 хил. работни места, частният – 1,673 млн.

При туризма, строителството и транспорта обаче спадът на работници на пръв поглед изглежда по-трудно обясним. Това е особено в контекста на декларирания от работодателите в тези дейности недостиг на кадри и все по-честите новини за внос на работна сила от трети страни извън ЕС. Част от причината вероятно се крие в ниското заплащане, както и в значителния дял на недекларирана заетост и доходи в тези браншове.

Related Articles

За 1,600 хиляди евро: Обновиха пожарната в Пловдив

Официално откриват днес обновените сгради на пловдивската пожарна на улица „Преслав“ и на „Кукленско шосе“. Общата стойност на ремонтните дейности е близо 1 милион...

Фотоизложба разказва историята на изчезналата улица „Търговска“ в София

В подлеза до Президентството може да бъде видяна историята на изчезналата улица "Търговска" в столицата. Експонирани са интересни снимки от стара София, предоставени от...

ПОСЛЕДНИ

НАЙ-ЧЕТЕНИ