Home Блог Страница 80

София ускорява изпълнението на обекти с 40 млн. лева

Близо 40 млн. лв. от Капиталовата програма на София ще бъдат пренасочени към най-важните за града проекти – в областта на образованието, водоснабдяването, здравеопазването и културата.

Приетата актуализация на бюджета предвижда ускоряване на строителството и разширението на 28 детски градини и 11 училища, в изпълнение на визията на Столична община да се справи с недостига на места в детските градини и осигуряване на едносменен режим на обучение.

Значителна част от средствата ще бъдат вложени в седем ключови ВиК проекта, включително изграждането на реверсивна връзка между довеждащата система „Бели Искър“ посредством Малобучинския водопровод. Това ще бъде важна стъпка към по-сигурното водоснабдяване на София и предотвратяване на бъдещи рискове от воден режим.

Сред проектите, които ще бъдат финансирани, е и неотложен ремонт на Първа градска болница, който ще осигури безопасни условия за пациенти и медицински персонал. Ще се довършат и строителните дейности по минералната баня в „Овча купел“ – обект от стратегическо значение за културния и обществен живот на града.

Актуализацията подсигурява и пълния годишен обем за ремонт и текуща поддръжка на уличната мрежа, така че София да бъде подготвена за зимния сезон и да се намали нуждата от аварийни ремонти напролет.

По време на заседанието на СОС общинският съветник Андрей Зографски внесе предложение и за пренасочване на 1,5 млн. лв. от средствата за текущи ремонти към Общинското дружество „Център за градска мобилност“ за изграждане на буферен паркинг при метростанция „Сливница“.

Чрез актуализацията на бюджета от забавени проекти към такива с висока готовност общината се надява да увеличи общото изпълнение от около 60 до над 70% до края на годината.

Ремонтират центровете за настаняване на деца с увреждания в Благоевград

Община Благоевград обяви обществена поръчка за избор на изпълнители на основен ремонт на двата Центъра за настаняване от семеен тип за деца и младежи с увреждания. Сградите се намират в ж.к. „Ален мак“.

Сред дейностите, които ще бъдат извършени, са изграждане на спортни площадки с уреди, предназначени за хора в неравностойно положение, кътове за отдих с беседки, алеи с достъпна настилка за придвижване с помощни средства и ново парково осветление.

Ще бъдат изградени поливни системи и системи за видеонаблюдение.

Зелените площи ще заемат до 35% от терените, като ще се запази съществуващата растителност и ще се засади нова.

С реализиране на дейностите Община Благоевград ще осигури по-добри условия за живот и отдих на децата и младежите с увреждания, като им предостави сигурна и достъпна среда за физическа активност.

Крайният срок за подаване на оферти по обществената поръчка от кандидатите е 10 ноември, а прогнозната стойност, заложена от възложителя, е 386 666,66 лева без ДДС.

Кръгла маса за нов веломаршрут от Студентски град към центъра на София

Предстои обсъждане на нов веломаршрут от Студентски град към центъра на столицата, информират организаторите от Фондация „Екологичен манифест – МанЕко“. В кръглата маса на 30 октомври от 16:00 в сградата на Район „Студентски“ в жк. Студентски град 5 ще се включат представители на Столична община, Българската асоциация за електромобилност, други институции и неправителствени организации.

Свързването на Студентски град и други квартали, намиращи се в близост с центъра, е от важно значение за развитието на града, неговата велосипедна инфраструктура, намаляването на автомобилния трафик, както и превръщането на столицата ни в един по-зелен и устойчив град. Подобен проект ще има позитивно значение не само за районите, през които преминава, но и защото ще спомогне за транзитното свързване на редица други квартали с централните части на София, считат организаторите.

Събитието е по проект „Образование и гражданска ангажираност за устойчивост“, с финансовата подкрепа на Столична община – Програма Европа 2025 от ManEco Foundation, в партньорство със 119 СУ „Акад. Михаил Арнаудов“, „Горичка“ и Сдружение „Безопасни детски площадки“.




Източник: www.cyclistmag.com

Габрово е част от европейски проект за зелена трансформация на бизнеса

Община Габрово продължава целенасочените си усилия за постигане на въглеродна неутралност до 2030 година, като се включва в международния проект „Net Zero SMEs“ по програма Interreg Europe. Инициативата обединява партньори от седем европейски държави и цели да подпомогне малките и средни предприятия (МСП) в прехода към климатично неутрална икономика чрез иновации, дигитализация и зелени политики.

В проекта Габрово е единственият български партньор в консорциума. Общият бюджет за дейностите на общината е близо 200 000 евро, от които 80% са финансирани от Европейския фонд за регионално развитие.

В рамките на проекта ще бъдат реализирани редица дейности. Сред тях са: Анализ на нуждите и предизвикателствата пред местните МСП в прехода към зелени технологии; Организиране на регионални срещи с участието на бизнеса, публични институции и образователни организации; Провеждане на обучения по теми като цифрова трансформация, зелени обществени поръчки и преквалификация; Домакинстване на иновационни събития и др. Целта е да се покаже как иновационните хъбове могат да привличат инвестиции, да насърчават предприемачеството и да създават силни мрежи в подкрепа на МСП във въглеродно неутралната индустрия.

Участието в „Net Zero SMEs“ е част от по-широката визия на Габрово за устойчиво развитие и изпълнение на Европейския климатичен договор. Чрез активното включване на местния бизнес, общината цели да създаде благоприятна среда за внедряване на кръгови и нисковъглеродни модели, които да повишат конкурентоспособността и да намалят екологичния отпечатък на региона.

Първият в евро: Финансовото министерство представя Бюджет 2026

Бюджетът на държавата за 2026 година трябва да бъде представен официално от Министерството на финансите тази седмица. Законът задължава правителството да внесе в парламента план-сметката до 31 октомври. Финансовият министър Теменужка Петкова уточни, че този срок ще бъде спазен.

Това е първият бюджет на България в евро, затова финансовата рамка трябва да бъде прегледана и от Европейската комисия. Има инфрмация, че е предвидено увеличение на разходите за пенсии и заплати в публичния сектор. Някои от политическите партии, представени в парламента са против увеличението на възнагражденията без проведени реформи, а други вече обявиха, че няма да подкрепят Бюджет 2026.

Санират нови четири жилищни блока в Попово

0

Започва санирането на нови четири жилищни блока в Попово, съобщи кметът Людмил Веселинов. Проектът за подобряване на енергийната ефективност в многофамилните жилищни сгради обхваща блокове №6 и №17 в кв. „Младост“, блок №13 в ж.к. „Русаля“ и сградата на ул. „Димитър Благоев“ №47.

В санирането на посочените обекти ще бъдат вложени над 3,5 млн. лв. С изпълнението на дейностите ще се подобрят не само експлоатационните характеристики на сградите, но и качеството на живот на обитателите им, категорични са от ръководството на Община Попово.

Проектите са сред одобрените за финансиране по Плана за възстановяване и развитие.

Обявиха обществената поръчка за ремонт на конната база в кв. „Виница“

Община Варна обяви открита процедура за избор на изпълнител на обществена поръчка с предмет „Изпълнение на инженеринг – проектиране, изпълнение на строително-монтажни работи и авторски надзор на обект „Реконструкция и основен ремонт на сгради с идентификатори 10135.2029.32.1 и 10135.2029.32.2, част от комплекс „База за конен спорт – юг“, както и ново строителство на съпътстващи дейности“. Крайният срок за подаване на документи е 24 ноември 2025 г.

Общата прогнозна стойност на поръчката е до 2 975 000 лв. без ДДС, като средствата ще бъдат осигурени след подписване на споразумение с Министерството на регионалното развитие и благоустройството по Приложение №3 към чл. 113 от Закона за държавния бюджет за 2025 г.

Обектът на поръчката включва цялостно обновяване на съществуващите сгради, построени през 1959 г., които се намират в район „Приморски“, местност „Аязма“, североизточно от кв. „Виница“. Конната база е част от спортната инфраструктура на Варна и се използва активно от два клуба за тренировки и състезания. В обхвата на проекта попадат две едноетажни сгради – конюшни, с обща застроена площ над 880 кв. м, разположени в поземлен имот общинска собственост.

Състоянието на сградите е силно амортизирано. В конструктивно отношение ще бъдат извършени укрепване на носещите елементи, подмяна на покривната конструкция и настилките, както и рехабилитация на фасадите и вътрешните помещения. Проектът предвижда още изграждане на нова електроинсталация, ВиК мрежа и вентилационна система, както и нови санитарни помещения и обособени зони за обслужване на конете. Ще се осигури и ново пространствено оформление на базата с цел подобряване на достъпа и безопасността, включително изграждане на помощни съоръжения и инфраструктура за посетители и състезатели.

Изпълнението ще премине през три основни етапа – изготвяне на технически проект, строително-монтажни дейности и авторски надзор. Срокът за приключване на проекта е до 18 месеца от подписването на договора, но не по-късно от 31 май 2027 г.

Отпускат 830 000 лв. за ремонт на водохранилище „Робовица“

0

Правителството одобри финансиране в размер на 830 000 лв. за неотложен ремонт на водохранилище „Робовица“ на 1200 м надморска височина в Рила, което е единственият водоизточник за три населени места – Мурсалeво, Смочево и Слатино, съобщават от местната управа.

Водохващането „Робовица“ осигурява по 18л/сек. за трите села. То е изграждано преди 70 години и е силно амортизирано. През 2024 година спешно беше изграден байпас, за да не спре подаването на вода за Мурсалево, Слатино и Смочево изобщо.

Има изградени резервоари, всеки с обем 300 м³, вътрешната им водопроводна мрежа е подменена Това обаче е временно решение. Трите общини отпуснаха по 7 хил. лева за изготвяне на проект за цялостен ремонт, който е одобрен и се чака финансирането.

Областната управа в Кюстендил трябва да обяви търг за фирма изпълнител по Закона за обществените поръчки, което ще отнеме още време. Реално ремонтът ще може да започне напролет.

На 29.10.25: ЕнЕфект кани на форум „Повече комфорт за по-чист въздух 2.0: следващите стъпки за София“

Център за енергийна ефективност ЕнЕфект кани на кръгла маса на тема „Повече комфорт за по-чист въздух 2.0: следващите стъпки за София“. Форумът ще се състои на 29 октомври 2025 г. от 09:30 до 12:30 часа в 📍 книжарница Umberto & Co. на ул. „Славянска“ №14 в София.

Събитието ще събере представители на Столична община, експерти от гражданския сектор, изследователи и анализатори, за да представят нови данни за качеството на въздуха и обществените нагласи към прехода към отопление без замърсяващи горива. Специален акцент ще бъде поставен върху резултатите от национално изследване на „Алфа Рисърч“, което очертава нагласите и готовността на домакинствата за участие в програмите за подмяна на отоплителни уреди.

В кръглата маса ще се включи и Надежда Бобчева, зам.-кмет в Столична община, която ще представи актуалните мерки на общината и ще отговаря на въпроси относно нискоемисионните зони, програмите за подмяна на отоплителни уреди, сроковете и следващите стъпки.

Ето кои са другите участниците в събитието и предварителната програма:

Приключи ремонтът на средното училище в Болярово

0

Приключи основният ремонт на единственото в община Болярово средно училище. Проектът е на стойност близо 2 и половина милиона лева.

Модернизирани са всички учебни стаи и специализирани кабинети, обновен е физкултурният салон и дворното пространство. Монтирани са соларни панели, които ще повишат енергийната ефективност – от клас „С” в клас „А” за енергопотребление, уточни заместник-кметът на Болярово Нина Терзиева. По думите й фотоволтаиците ще покрият нуждите на училището, като по този начин се намалят консумацията на електричеството и разходите.

Още четири големи проекта по Плана за възстановяване и устойчивост се изпълняват в момента в боляровската община като два от тях са в село Воден, където ремонтират Дома за възрастни хора и читалището за близо 3 млн. и 300 хил. лева.

„Вече започваме да изпълняваме и проекта за извеждането на потребителите от Дома в село Малко Шарково – там са 90 души, които ще бъдат пренасочени в седем нови услуги в село Мамарчево. Предстои да бъде оценен и проектът за поставяне на фотоволтаици на сградите на социални институции на нашата територия, както и изграждане на електрозарядна станция и електромобил.“