Home Блог Страница 76

Залесителна акция организираха в Карлово

0

“Засаждаме дърво – отглеждаме бъдеще“ е мотото на тазгодишната залесителна кампания в Карлово. Екипът на общинската администрация, деца и родители са участвали в зелената акция в няколко парка.

Организатори на залесяването са ДГ „Първи юни“ и ДГ „Гина Кунчева“, които през тази година отбелязват 50 години от създаването си. По този повод общо 50 дръвчета бяха засадени в парка под СУ “Христо Проданов“ и парк „Здраве“. Благодарствени грамоти са получили всички семейства, участвали в инициативата.

По сигнал: ДНСК проверява 25 землища за застроени речни корита

ДНСК започва проверка в 25 землища по сигнал на Зелено движение за застроени речни корита. През октомври от там са изпратили сигнал, придружен от картен материал, до МРРБ и МОСВ за нарушения в 48 речни корита, върху които са построени 214 сгради.

В резултат на сигнала е изпратено разпореждане до началниците на РДНСК Бургас, РДНСК Варна, РДНСК Смолян, РДНСК Добрич, РДНСК Велико Търново, РДНСК Софийска област, РДНСК София, РДНСК Благоевград, РДНСК Кърджали, РДНСК Хасково, РДНСК Стара Загора и РДНСК Сливен за извършването на съвместни проверки по документи от служители на РДНСК и съответните Басейнови дирекции, които да установят наличието на:

– Строителни книжа на строежите, посочени в сигнала на Зелено движение;

– Съответните съгласувателни становища от Басейновите дирекции, РИОСВ за горецитираните строежи и данни за уведомяване на съответните Областни управители.

В отговора си началникът на ДНСК също така се ангажира да предостави пълната информация от проверките след нейното обобщаване.

Обновиха две училища в Пещера

Две училища в община Пещера са напълно обновени. Това са Обединеното училище „Любен Каравелов“ и Средното училище „Св. Климент Охридски“, в което учат общо над 560 деца.

И двете сгради са модернизирани, въведени са енергоспестяващи мерки и е осигурена достъпна среда. Сменени са дограмата, настилките, вратите и осветлението, ремонтирани са санитарните възли. И за двете училища на покривите са инсталирани фотоволтаични централи, положени са и чилъри.

В реконструкцията са вложени 4 491 000 лв. Това са европейски средства по Плана за възстановяване и устойчивост, като част от парите са за оборудване и за физкултурните салони.

Шумен: Изграждат жилищна сграда за медици от други населени места

За да се преодолее кризата с недостига на медицински специалисти, лекари, сестри и лаборанти община Шумен подобрява сградния фонд.

Ще строи нова сграда за жилищните нужди на медиците от други населени места. Там ще бъдат настанявани, както утвърдени, така и млади специалисти.

Изграждането на жилищата е заложено в Концепциите за интегрирани териториални инвестиции, чието финансиране за община Шумен е вече потвърдено, уточниха от администрацията в града.

Район „Красна поляна“ е готов с документацията за разширението на Околовръстния път

„Красна поляна“ е един от първите столични райони, които са готови с документацията за разширението на Околовръстния път. Казус с имотите вече няма, каза пред Радио София кметът на района Димитър Петров.

„На предходното заседание на Общинския съвет беше разгледан нашия доклад, с който прехвърлихме на държавата 25 имота, попадащи в Околовръстния път. Ние сме готови, очакваме колегите и те да ги прехвърлят, за да знаем, че районните администрации са приключили този процес“, обясни Петров.

По отношение на почистването в „Красна поляна“, кметът посочи, че на моменти се наблюдава струпване на боклук на определени точки, но няма значителен проблем в района.

„За щастие, на този етап район „Красна поляна“ не е атрактивен за почистване от частни фирми, поради което традиционно се почиства от общинското дружество „Софекострой“. Не е атрактивен заради района на „Факултета“ и струпването на огромни маси боклуци“, каза Димитър Петров.

Той добави, че периодично се почистват улиците в района, но по ул. „Произведствена“ и по ул. „Суходолска“ жителите редовно изхвърлят строителни материали.

Вече е пуснато видеонаблюдение на всички входове и изходи на кв. „Западен парк“, каза Димитър Петров.

План на ЕК предвижда: С влак от София до Атина за 6 часа

Идеята е до 2040 г. повече европейски столици да бъдат свързани с мрежа от влакове

Пътуването с влак от София до Атина ще отнема 6 часа според обявения от Комисията план за високоскоростна жп революция в Европа. Сега жп придвижването между двете столици е около 14 часа.

До 2040 г. пътуванията по новата TEN-T мрежа ще са с влакове със скорост над 200 км/ч.

Ще бъде намалено времето за пътуване и по други трасета. Например пътят Берлин – Копенхаген ще бъде 4 часа вместо 7, а нови трансгранични линии ще свържат Париж с Лисабон през Мадрид, както и столиците на балтийските държави.

Успоредно с жп плана, Комисията прие и План за устойчиви инвестиции в транспорта, насочен към горивата в авиационния и морския сектор.

За да постигне целите по механизмите RefuelEU Aviation и FuelEU Maritime, ЕС ще се нуждае от 20 милиона тона устойчиви горива до 2035 г., което изисква инвестиции за над 100 милиарда евро.

Пампорово: Пускат нов четириседалков лифт по трасето „Малина – Студенец“

Общинският съвет в Смолян даде разрешение да се изработи Подробен устройствен план за реконструкция и рехабилитация на съществуващия лифт „Малина – Студенец“ в Пампорово. Изработването на ПУП се отнася за намеренията на „Пампорово“ АД да заменят досегашния лифт от „Малина“ до „Студенец“ с нов четириседалков. В обсега на подробния план попада подмяна на 11 от общо 23-те стълба на лифта.

Общинският съвет одобри внесеното от „Пампорово“ АД задание за изработване на Подробен устройствен план. Сегашният лифт „Малина – Студенец“ е сред последните останали пътнически въжени линии, наследени в курорта от миналия век.

Откриха възстановеното северно крило в Кремиковския манастир

0

Към него са изпълнени информационен център „Софийска света гора“, музейна експозиция, магерница, параклис и камбанария

С освещаване откриха възстановеното северно крило в Кремиковския манастир „Св. Георги“ и параклиса в него, съобщиха от Светата обител.

Възстановяването е дело предимно на отец Серафим Янев, който като игумен връща живота в манастира. Дейностите за реконструкция и обновяване са по ОП „Региони в растеж“ 2014 – 2020. Общата стойност на проекта е 12 млн. лв., от които 8,9 млн. лв. са безвъзмездна финансова помощ, финансов инструмент в размер на 300 000 лв. и собствено финансиране, осигурено от бенефициента, в размер на 2,8 млн. лв. Новият параклис в северното крило е вторият на територията на манастира. В светата обител има действаща църква „Покров Богородичен“ и стар храм „Св. Георги“, който е паметник на културата.

С възстановяването на крилото се отварят възможности за различни дейности в манастира, включително и провеждането на детските летни лагери, за които сега ще има по-добри условия за настаняване на участниците, за приготвянето на храната и провеждането на занятията.

Източник: Кремиковски манастир

Плевен получава 4 млн. лв. за техническа инфраструктура

4 милиона лева предоставя държавата на Плевен за изграждане на техническа инфраструктура. Министерският съвет одобри финансирането на публична общинска инфраструктура по реда на Закона за насърчаване на инвестициите .

От бюджета на Министерството на иновациите и растежа ще се предоставят на Община Плевен средства в размер до 3 852 321 лв. с ДДС за елементи на общинска инфраструктура. Тази дейност е във връзка с изпълнението на сертифицирания по ЗНИ проект за изграждане на завод за производство на малц, който ще се реализира в Плевен. Инвестицията на компанията е в размер на над 85 млн. лв.

Изграждането на нова и продължаването на съществуващата техническа инфраструктура ще подобри икономическото развитие на района и ще има благоприятно влияние за привличане на нови инвестиции. Ползватели на инфраструктурата ще са общо четири компании в района.

Бургас: Частно училище с меморандум за партньорство с КАБ и САБ

Идеята е обучението по архитектура за деца да стане част от образованието за средата

Камарата на архитектите в България подписа меморандум за партньорство с ЧОУ„Селестен Френе“ в Бургас. Целта е архитектурата да се утвърди като важна част от образованието и да се популяризира сред децата чрез различни инициативи и нови методи на обучение.Училището вече има иновативна архитектурна програма за деца от предучилищна възраст до 7-ми клас.

От страна на КАБ в срещата участваха председателят арх. Борислав Владимиров, зам-председателят арх. Мирослав Бойчев и председателят на РК Бургас арх. Събин Попов. Меморандумът беше подписан и от председателя на Съюза на архитектите в България (САБ) арх. Петър Диков. Подписването на меморандума беше част от поредица срещи на ръководството на КАБ с местната власт и образователните институции, насочени към развитието на архитектурната среда в Община Бургас. Срещите бяха инициирани от председателя на РК Бургас арх. Събин Попов по повод Общото събрание на регионалната колегия, което се проведе на 30 октомври.