Home Блог Страница 53

Нови мерки за чистота на питейната вода влязоха в сила в ЕС

Защитните мерки в целия ЕС срещу вечните химикали (PFAS) в питейната вода официално влязоха в сила, но експертите твърдят, че са необходими повече действия, съобщи esgnews.bg. Това означава, че всички държави от ЕС вече са задължени да тестват нивата на замърсяване, за да гарантират спазването на новите гранични стойности, определени в преработената Директива за питейната вода.

PFAS са група от над 10 000 синтетични химикала, които са открити почти навсякъде по Земята. Те обикновено се наричат вечни химикали, тъй като може да отнеме повече от 1000 години, за да се разградят естествено. PFAS се използват предимно за изработка на водо- и мазниноустойчиви предмети, като например незалепващи съдове за готвене, дрехи и опаковки за храни.

Системният досег с тези химикали според учените е свързано с развитието на някои видове рак, намалена плодовитост и проблеми с имунната система. Учените вече са предупреждавали, че тези произведени от човека химикали могат да бъдат вдишани или погълнати и дори могат да бъдат абсорбирани през кожата. В Европа около 12,5 милиона души живеят в общности с питейна вода, замърсена с PFAS.

Съгласно новите правила, страните от ЕС трябва да следят нивата на PFAS в питейната вода и да информират Европейската комисия за резултатите си. Ако граничните стойности бъдат превишени, държавите членки трябва да предприемат действия, за да намалят нивата и да защитят общественото здраве, като същевременно информират населението. Тези мерки могат да включват затваряне на замърсени кладенци, добавяне на пречиствателни стъпки за отстраняване на PFAS или ограничаване на използването на питейна вода, докато продължава превишението.

Отваря се граничният преход „Рудозем – Ксанти“

На 20 януари се открива пътната отсечка от гръцкото село Димарио до границата, съобщиха от Областната администрация в Смолян. Събитието се организира от гръцките партньори от периферия (област) Източна Македония и Тракия. Очаква се след пускането в експлоатация на последния участък на гръцка територия от трансграничното трасе още на 20 януари да се отвори за движение граничният преход „Рудозем – Ксанти“.

Изграждането на граничния пункт при Рудозем бе договорено с българо-гръцко споразумение през 90-те години на миналия век. Отварянето на пътя бе отлагано в продължение на десетилетия, а последните спънки за откриването на трасето бяха свързани със забавяне на строителството на трасето на гръцка територия. Завършването на участъка от Димарио до границата отстранява и последната пречка, за да се пусне в действие пътят.

След влизането ни в Шенгенското пространство през 2025 г. изграденият с европейско финансиране ГКПП „Рудозем – Ксанти“ стана излишен, преди още да бъде въведен в експлоатация. Свободното преминаване без граничен контрол през прехода Рудозем – Ксанти става възможно едва след предстоящото откриване на участъка от Димарио до границата. Предвижда се на този етап разрешеният трафик да бъде за коли до 3,5 тона.

Отварянето на пътя Рудозем – Ксанти ще стимулира икономическото развитие на област Смолян, активизирайки туризма и бизнеса от двете страни на границата, коментират представители на областната и общински администрации в региона.
Източник: БТА

Още 6 месеца без метро между „Сливница“ и „Обеля“

Движението на столичното метро между станциите „Сливница“ и „Обеля“ ще бъде спряно за още шест месеца.

Новият период, заявен от общината, е от 19 януари до 18 юли. Спирането е необходимо за строителството на нова спирка в квартал „Обеля“.

За това време станция „Сливница“ остава крайна за линии 1 и 4, а „Обеля“ за линия 2. Автобусите с номера 31 и 81 ще обслужват наземното движение между станциите.

Сливен с ултрамодерен софтуер за видеонаблюдение

Софтуер за видеонаблюдение от ново поколение бе представен в Сливен. С ултра модерната система вече работи общинският Център за видеонаблюдение, който бе открит през 2019 г.

„Нашата задача като Община е да подпомагаме в случая правоохранителните органи, да създаваме среда за сигурност и да предоставяме записи от тази система, посочи кметът Стефан Радев. Софтуерът може да бъде надграждан с функции, които са както за охрана на определени параметри от територията, така и за сигнализиране при инциденти, при струпване на хора в даден район или при паднал човек, който е в безпомощно състояние или дим от пожар, който е засечен от системата“, заяви Радев.

На този етап Община Сливен е монтирала около хиляда камери за видеонаблюдение, като тече непрекъснат процес по тяхната модернизация. Новият софтуер е за определен брой лицензи – за сто камери, но той може да бъде надграждан и разширяван. Общината заедно с ОД на МВР – Сливен ще анализират невралгичните точки в града и с най-много пътно-транспортни произшествия и инциденти. Предстои изготвянето на Наредба, с която да се определи редът кои камери да бъдат включени приоритетно към новия софтуер.

Центърът за видеонаблюдение в Общината е сред най-модерните в страната, като обединява данните от монтираните съоръжения в града, които могат да бъдат проследявани в реално време. Системата се използва за опазване на общинската собственост и общата инфраструктура, както и като превенция срещу нарушения и престъпления. Благодарение на видеонаблюдението са установени извършители на множество кражби, вандалски прояви и др. нарушения. По данни на Центъра през 2025 г. на органите на реда и на Прокуратурата са предоставени 62 записа с констатирани деяния и нарушения.

Белослав инвестира в по-зелена и приветлива градска среда

Започнаха дейностиje по изграждане и облагородяване на зони за обществен отдих в гр. Белослав. Проектът се реализира по две обособени позиции:

„Изграждане и облагородяване на източна крайезерна паркова зона за обществен отдих в ПИ 03719.502.3153 по КККР на гр. Белослав“, и „Изграждане на еко кът и градска алея в ПИ 03719.502.3154 по КККР на гр. Белослав“.

Инвестицията е разположена в близост до фериботния пристан в южната част на града – район с изключително атрактивно местоположение и панорамна гледка към Варненско–Белославското езеро. Мястото е предпочитано от жителите и гостите на Белослав заради своята природна красота и спокойна атмосфера.

В рамките на проекта се предвижда изграждане и монтаж на разнообразни съоръжения и елементи, които ще допринесат за по-приятна, функционална и естетически издържана среда. Ще бъдат поставени кашпи с вечнозелени, студо- и влагоустойчиви иглолистни растения, както и архитектурно-озеленителни елементи за аранжиране на цветя. За удобство на посетителите са планирани нови пейки и кошчета за отпадъци, а безопасността ще бъде осигурена чрез метален предпазен парапет.

Проектът включва още доставка и монтаж на дървени перголи с пейки, шестоъгълна дървена беседка върху зелените площи, както и соларно осветление с автономно захранване за енергийно ефективно и екологично осветяване на зоната. Предвиден е и монтаж на система за видеонаблюдение. Цялата територия ще бъде проектирана и изпълнена с осигурен достъп за хора с намалена подвижност.

С реализацията на проекта ще се създадат условия за пълноценен отдих, разходки и социални контакти, ще се подобри достъпът чрез нова градска алея и ще се открият нови панорамни гледки към езерото. Инвестицията е важна стъпка към устойчиво развитие, по-добро качество на живот и по-привлекателна градска среда в гр. Белослав.

Думите на 2025 година: Евро, безобразие и протест

Евро с 42,5 процента, безобразие – с 32,8, и протест – с 25,1 на сто от гласовете са знаковите думи за 2025 г., за България. Класирането е според вота на хората в традиционното проучване „Думи на годината с „Как се пише?“.

На четвърта позиция, на половин процент от протест, е волейбол, а на следващите места се нареждат мършляк, джен зи, когато па-, главно Д, бюджет и локали. Някои от думите са части от по-големи изрази, които лесно се подразбират – „Кой разпореди това безобразие?“, „държава с главно Д“ и др.

Инициативата за пета поредна година откроява най-важните теми за изминалите 12 месеца през употребата на думите както сред хората, така и в медиите. Във финалната анкета всеки можеше да гласува за три думи и изрази, които са белязали 2025 г., а медийният анализ отново е предоставен от системата за глобален медиен мониторинг Sensika.

Неизненадващо думата, която е отбелязана и в двете класации, е евро, коментират инициаторите на проекта. За трети път се представя и класация на най-споменаваните личности в медиите.

На първо място е Доналд Тръмп, следван от Владимир Путин, Володимир Зеленски, Бойко Борисов и Делян Пеевски. В класацията тази година влиза и варненският кмет Благомир Коцев“, коментират от „Как се пише?“.

Липсата на бюджет блокира инфраструктурни проекти за милиарди

0

Липсата на редовен държавен бюджет за 2026 г. блокира изпълнението на важни инфраструктурни проекти за милиарди евро. Това поставя под риск изпълнението на мерките по Плана за възстановяване и устойчивост, както и на проектите с европейско финансиране, предупреди вицепремиерът и министър на транспорта Гроздан Караджов

Причината – настоящият удължителен бюджет покрива само текущите разходи и не осигурява достатъчно средства за инвестиции и за разплащане с бизнеса по големите инфраструктурни проекти, посочи той.

„В момента няма пари за инвестиции….Всяка сутрин се боря с това къде и кои фирми са казали, че повече няма да работят“, каза Гроздан Караджов. Около 1 млрд. евро неразплатени към строителния бранш. На между 600 милиона евро и 1 милиард евро се оценяват неразплатените задължения към строителния бранш, по данни на браншови организации, показа допитване на Mediapool до членове на строителната и пътната камари.

Той посочи, че към момента само осчетоводените разходи на фирмите за индексациите по договорите в жп строителството от третото тримесечие на 2024 г. до края на 2025 г. възлизат на около 204 млн. евро. Те обаче няма как да се платят сега заради ограниченията в удължителния закон за бюджета. За последно в края на декември е имало плащания към фирмите, сочи проверка на Mediapool.

Председателят на КСБ инж. Качамаков с екип от петима заместници

Инж. Илиян Терзиев бе избран за почетен председател

Председателят на КСБ инж. Любомир Качамаков ще работи с екип от петима заместници, реши на първото си заседание новият Управителен съвет на браншовата организация. Това са инж. Камен Пешов, инж. Благой Козарев, инж. Живко Недев, инж. Николай Николов и Любомир Пейновски. Освен председателят и заместниците му, в новото Изпълнително бюро бяха избрани инж. Венцислав Дончев, инж. Тони Петров и инж. Цветослав Петков.

Всички бяха предложени от инж. Качамаков и единодушно одобрени.

„Това са хората, на които ще разчитам в оперативната работа при отстояване интересите на бранша. Всички са с огромен авторитет и опит и им благодаря, че приеха поканата ми“, каза след гласуването инж. Качамаков.

Управителният съвет избра за почетен председател инж. Илиян Терзиев, който ръководи КСБ осем години. Другият почетен председател на камарата е инж. Светослав Глосов.

Изграждат пешеходни подлези и ограждения на жп линията във Враца

Започва проектирането на два нови пешеходни подлеза и изграждането на трайни ограждения на железопътната линия в района на бул. „Васил Кънчов“ във Враца. Подлезите ще осигуряват преминаване както под жп линията, така и под булеварда.

Мерките се предприемат след тежкия инцидент през декември миналата година, при който при нерегламентирано пресичане на жп линията загина 16-годишно дете, а друго беше ранено.

НК „Железопътна инфраструктура“ /НКЖИ/ веднага започна възобновяването на огражденията в трите най-рискови участъка по жп линията. Целта е да се ограничи преминаването през железопътните линии извън определените за това места. Очакванията са до две седмици обезопасяването да бъде завършено.

За осигуряване на допълнителни пресичания НКЖИ ще изгради два нови пешеходни подлеза, като проектирането им започва незабавно. По искане на общината единият подлез ще бъде разположен на мястото на инцидента, а другият – в района на ж.к. „Металург“.

Финансирането на съоръженията ще бъде осигурено от държавния бюджет, а стопанисването и поддръжката им ще се поемат от Община Враца.

Обявиха обществена поръчка за новата сграда на Математическата гимназия във Варна

Община Варна обяви обществена поръчка за изпълнение на инженеринг (проектиране, строително-монтажни работи и авторски надзор) за изграждане на нова учебна база на Математическата гимназия „Д-р Петър Берон“. Изготвен е идеен проект, по който е издадено разрешение за строеж от декември 2024 година. Съгласно него предстои строителството на образователен кампус с пет сгради с обща разгърната застроена площ от 32 561 кв. м, паркови пространства и пространства за извънкласни дейности, спортни игрища, лаборатории и др.

Отделните корпуси ще са свързани помежду си чрез общо подземно пространство. Предвидена е и многофункционална зона на училището, с училищен форум, аудитории и сектор за извънкласни дейности Ще има още сектори за хранене, спорт и изкуства, голяма зала за компютърни обучения, STEM пространства. Всяко ниво има достъп до открити пространства под формата на лоджии или балкони, които позволяват ученици и преподаватели да почиват на чист въздух или да провеждат уроци, занимания на открито. Предвидено е в базата да се обучават 1 350 ученици, а учителският и обслужващият персонал да бъде 150 души.

Припомняме, че идейният проект за МГ „Д-р Петър Берон“ е на австрийското архитектурно студио Riegler Riewe Architekten. Концепцията за новия кампус беше дарена на Община Варна от Фондация “МГ д-р Петър Берон – Варна”. Проектът включва и интериорна концепция.

Общата стойност на поръчката е в размер до 45 903 951 евро без вкл. ДДС, от които: за проектиране – до 255 645 евро, за изпълнение на СМР – до 45 609 958 евро и за упражняване на авторски надзор – до 38 346 евро. Към настоящия момент не е осигурено финансиране на поръчката и същата се обявява на основание чл.114 от ЗОП. Изпълнението ще започне след потвърждение от страна на възложителя за осигурени средства. Крайният срок за подаване на оферти за обществената поръчка е 19 февруари.