Home Блог Страница 189

До края на годината: Тръгва нова кадастрално-административна и информационна система

Заради миграция на данни между 11 и 15 декември няма да се предоставят услуги чрез КАИС и АГКК

До края на годината ще заработи новата кадастрално-административна и информационна система на Агенцията по геодезия, картография и кадастър (АГКК). В нея са заложени всички нови параметри и изисквания съгласно действащата нормативната уредба и иновациите в дигиталните технологии, така че да отговаря на съвременните изисквания за мрежова и информационна сигурност, както и на очакваните натоварвания при предоставяне на данни и услуги. Автоматизирани са всички възможни процеси по изготвяне на справки и документи, което значително ще намали срока за изпълнение на услуги на гражданите, бизнеса, държавните и общински администрации. Надградени са процесите по предоставяне на вътрешни електронно-административни услуги с цел да се обезпечи служебния обмен на информация между различните държавни и общински ведомства.По този начин ще се намали административната и финансова тежест за гражданите и бизнеса.

Новата система е изградена от „Информационно обслужване“ АД в рамките на проект „Развитие на специализираните информационни системи за пространствени данни на АГКК“. Според разработения от агенцията график миграцията на данните към нея ще бъде направена в рамките на 5 дни, от 11.12.2024 г. (сряда) до 15.12.2024 г. (неделя). В този период информационните системи и порталът за електронни услуги КАИС няма да бъдат достъпни, а АГКК няма да изпълнява услуги от кадастралната карта и кадастралните регистри, тъй като е необходимо да се извърши цялостно спиране на текущите системи и прехвърляне на всички данни.

Старата информационна система на кадастъра е разработена в периода 2006 – 2008 г. по проект на Световната банка. Въпреки множеството корекции и обновявания, развитието на системата бе ограничено поради заложената първоначално физическа и логическа архитектура, която не позволява промяна без съществена преработка на системите. През последните години потреблението на онлайн кадастрални услуги също е нараснало многократно, което от своя страна водеше до свръхнатовареност на старата система.

Процесите по изграждане и внедряване на новата информационна система се осъществяват от екип от експерти с доказан дългогодишен опит по реализиране и поддръжка на информационни системи на множество ключови за държавата институции. Към момента са извършени няколко тестови миграции преди извършване на финалната. Предвидени са изискуемите от законодателството мерки за сигурност и гарантиране на качеството при прехвърлянето на данните. Изготвени са планове за действие при възникване на непредвидени обстоятелства.

19 села в община Троян ще имат обновено улично осветление

0

Община Троян започва обновление на уличното осветление в още 16 села. Средствата са осигурени от Националния план за възстановяване и устойчивост и са в размер на почти 1,1 милиона лева.

Предвижда се съществуващите осветителни тела да бъдат сменени с нови енергоикономични, а осветителите – с високоефективни соларни, осигуряващи възобновяема енергия. Ще бъде изградена нова автоматизирана система за контрол, управление и мониторинг, ще се подновят съществуващите касети и табла, ще бъде въведен полунощен режим на улиците, които го позволяват.

С реализацията на проекта селата с модернизирано осветление в общината ще станат 19 от общо 21. Във всички тях ще се подобри качеството на уличното осветление и ще се намалят годишните разходи за електроенергия.

Пловдив се включва в Европейската седмица за намаляване на отпадъците

Община Пловдив се включва в Европейската седмица за намаляване на отпадъците. Инициативата цели да насърчи устойчивото използване на ресурсите и управление на отпадъците.

С грижа за опазване на околната среда, екологичното и отговорното поведение на институциите и гражданите общината и „Ойл рециклейшън“ ЕООД, организират кампания за събиране на отработени масла. В продължение на три дни, от 19 до 21 ноември, желаещите да се включат могат да предадат своите отпадъци безвъзмездно на посочените места в града:

– 19.11.2024 г. от 09:00 ч. до 12:00 ч., р-н „Източен“ – кръстовището на ул. „Стою Шишков“ и ул. „Месемврия“; от 13:00 ч. до 16:00 ч., р-н „Тракия“ – паркингът на гара „Тракия“;

– 20.11.2024 г. от 09:00 ч. до 12:00 ч., р-н „Северен“ – пред автогара „Север“ ; от 13:00 ч. до 16:00 ч., район „Централен“ – бул. „Шести септември“, паркингът зад м-н

„Т Маркет“;

– 21.11.2024 г. от 09:00 ч. до 12:00 ч., р-н „Южен“ – бул. „Македония срещу магазин „Лидъл“; от 13:00 ч. до 16:00 ч., р-н „Западен“ – паркингът на ул. „Ранни лист“ до параклис „Св. Троица“.

Отработените масла съдържат редица токсични вещества, които при безразборно изхвърляне се просмукват в почвата и замърсяват водите. Използваните масла не са биологично разградими и затова са особено опасни за природата, ако не се събират и обработват по безопасен начин.

Отпускат средства за модернизация на сгради и инфраструктура в Казанлък

0

Община Казанлък е една от 40-те общини, в модернизацията на които, ще бъдат вложени над 1,5 млрд. лева. Финансирането е по Програма „Развитие на регионите“ 2021-2027 г. Средствата са осигурени от Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) по линия на Програмата в рамките на Приоритет 1 „Интегрирано градско развитие“ и Приоритет 2 „Интегрирано териториално развитие на регионите“.

Парите ще бъдат инвестирани в проекти за повишаване на енергийната ефективност на жилищни и обществени сгради, намаляване на крайното енергийно потребление и емисиите на парникови газове. Допустими са и дейности за благоустрояване на градската среда и междублоковите пространства в градовете, изграждане и модернизиране на инфраструктурата.

Подкрепят се и мерки за модернизиране на социална инфраструктура, включително изграждане на съвременни социални жилища за настаняване на уязвими и необлагодетелствани групи от населението.

Програмата ще инвестира и в обновяване и модернизиране на различна по вид образователна, културна и здравна инфраструктура.

Приоритет е и изграждането на по-ефективен, по-бърз и по-екологичен градски транспорт с по-малко потребление на енергия и възможности за алтернативни форми на транспорт.

Регионите могат да кандидатстват и за изграждане и ремонт на съществуващи пътища, както и развитие на туристически услуги и културното наследство.

Стартира проект за повишаване на енергийната ефективност на Художествената галерия в Смолян

0

Община Смолян стартира проект за повишаване на енергийната ефективност на Художествената галерия в града. Той се изпълнява по Националния план за възстановяване и устойчивост, по процедура „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на публичен сграден фонд за административно обслужване, култура и спорт”. Финансирането е по линия на Механизма за възстановяване и устойчивост.

Целта на проекта е енергийното обновяване на сградата, заедно с това намаление на потреблението на ел. енергия. Задачата е достигане на клас „В“ на енергопотребление, както и спестяване на 150,88 тона въглеродни емисии годишно. Очаква се подобряване на експлоатационните характеристики за удължаване на жизнения цикъл на сградата и намаляване на разходите за нейната поддръжка. Друга цел е подобряване на условията в помещенията за предоставяне на услуги и за работа.

Общата стойност на проекта е 1 629 323,59 лв. Размерът на безвъзмездната финансова помощ е 1 272 024,64 лв., националното съфинансиране е 254 398,95 лв., а съфинансирането от община Смолян е 102 900 лв. Продължителността на проекта е до 30 юни, 2026 г.

Художествената галерия в Смолян е създадена през 1964 г., а през 1984 г. се премества в настоящата специално проектирана сграда, където разполага с 1300 кв. м експозиционна площ, хранилища, работни помещения, ателие за реставрация и консервация. Художественият фонд на галерията притежава над 2200 произведения от български и чуждестранни автори, представени в различни жанрове на живописта, графиката, скулптурата, като подчертан е интересът към творци, трайно свързани с Родопите.

Обявиха конкурс за проекти на студенти по архитектура

Фокусът е екологичното и устойчиво строителство

На открита лекция в Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ) беше обявен интересен конкурс за студенти. Той е насочен към устойчиви и технологични решения в строителството и архитектурата. Организира се от УАСГ в партньорство с „Лозен Тех Парк“.

Конкурсът е в три категории:

1. Създаване на съвременни модели за работна и жилищна среда, близки до природата.

2. Разработване на материали и системи за екологично и устойчиво строителство.

3. Иновации в сградни и инфраструктурни инсталации за подобряване на жизнената среда.

Могат да участват екипи до четирима души (трима студенти и един преподавател от УАСГ). Всеки екип има право да представи до две предложения – по едно във всяка от категориите.

Срокът за регистрация на участниците в конкурса е до 31 януари 2025 г. Крайната дата за предаване на проектите е 31 май 2025 г. Финалистите ще представят своите проекти пред жури на 16 юни 2025 г., когато ще бъдат обявени и победителите. Предвидените награди са до 5000 лв.

Възстановен е мостът между селата Дъбене и Войнягово

Община Карлово възстанови моста над река Мъртвица, който се намира на общинския път между селата Дъбене и Войнягово. Пътното съоръжение беше разрушено при наводнението от 2 септември 2022 година. Мостът е изключително важен, защото съкращава пътя на жителите на с. Войнягово и с. Климент до общинския център Карлово, както и на жителите на с. Дъбене до главния път Карлово – Пловдив.

Общината изготви технически проект, проведе обществена поръчка за избор на изпълнител и след осигуреното финансиране от държавния бюджет, реализира изграждането на пътното съоръжение.

Сградата на Община Мизия с централна система за отопление и охлаждане

Община Мизия изгражда централна система за отопление и охлаждане в административната си сграда, съобщи пред БТА директорът на дирекция „Устройство на територията европейски програми и проекти, икономически и стопански дейности“ Владимир Младенов.

В момента се полагат нови тръби и се монтират конвектори. Целта е системата да се ползва за отопление и за охлаждане през лятото. „Проектът е голям и включва енергоефективни мерки в сградите на общината и на читалището в Софрониево. Финансирането е по Плана за възстановяване и устойчивост, а срокът му е до 2026 година. Общата стойност на всички дейности е 1,6 млн. лева“, допълни Младенов.

В двете сгради ще бъдат ремонтирани покривите и монтирани фотоволтаици. След приключване на всички дейности обектите могат да получат паспорти клас А за енергийна ефективност.

За сградата на общината е предвидено монтиране на фотоволтаична мрежа с 45 киловата. Произведената електроенергия ще се ползва за собствени нужди. Прогнозата е поне 1/3 от потреблението на новата централна система за отопление и охлаждане да бъде поета с тази инсталирана мощност.

Изграждат национален STEM център за 25 млн. лева

Проектът предвижда и зона със зелена класна стая, лаборатория и амфитеатър със сцена на открито

Национален STEM център за близо 25 млн. лева ще бъде изграден в София Тех Парк. В новия учебен комплекс ще има модерни лаборатории в различни направления – природни науки, математика и информатика, роботика и кибер-физични системи, зелени технологии и устойчиво развитие, дизайн и 3D прототипиране.

Идеята е новото пространство да насърчи обучението в инженерни професии, изкуствен интелект, предприемачество, архитектура, строителство и зелени технологии. Бъдещият център още подпомага и обученията на учители и университетски преподаватели в иновативни начини на преподаване.

Проектът предвижда и оборудване на външни пространства – зелена класна стая, лаборатория и амфитеатър със сцена на открито.

Многофункционалната сграда ще бъде изградена до 2026 г., а финансирането е осигурено от Националния план за възстановяване и устойчивост.

Екипи на БГТОЛ се включват в контрола на трафика на ГКПП „Дунав мост“

Нови допълнителни мерки въвежда държавата за облекчаване на трафика в района на ГКПП „Дунав мост“ при Русе. Това стана ясно от проведена среща при заместник областния управител Георги Георгиев. Тя е във връзка със сигнали от бизнеса, работещ в района и неудобствата, които изпитва поради спирането на камиони, блокиращи достъпа до производствените бази, административните сгради и търговските площи на предприятията.

Затова бе решено служители на БГТОЛ допълнително да контролират трафика и да не разрешават нерегламентирано спиране на товарните автомобили по бул. „Тутракан“. Техният екип ще следи за спазването на правилата за движение в района и недопускане на неправомерно спиране на неподходящи за целта места. От Автомобилна администрация и Областната дирекция на МВР ще оказват пълно съдействие на служителите на БГТОЛ при евентуални конфликтни ситуации.