Скоро: Започват археологическите разкопки в района на бъдещата автогара в Созопол

През тази година започват археологически разкопки в района на бъдещата автогара в Созопол. Това съобщи пред БНР кметът Тихомир Янакиев. От около две години проектът на Общината се отлагаше, заради съгласувателната процедура с Националния институт за недвижимо културно наследство и Министерството.

Предвижда се автогарата да бъде разположена срещу сградата на общинската администрация в местността „Провлак“ между стария и новия град. По проекта бяха направени промени по искане на НИНКН. Те обхващаха височината на сградата, използваните фасадни материали и част от помещенията. Сега предстои да се извършат археологически разкопки на терена, обясни кметът.

По думите му вече са направени геоложки проучвания. Лошото е, че ние имахме готовност. Имахме пари, можехме да ги инвестираме. Стойността на този проект, който го отлагахме три години, скочи двойно заради инфлацията. Другото лошо нещо е, че ние изтървахме приходи. Всяка година между 200 000 лв. и 300 000 лв. ние губим от таксите на преминаващите автобуси и т.н. Отделно удобството, което бихме създали за жителите и гостите на града. Аз съм твърдо решен и убеден тази автогара да бъде завършена в този мандат“, допълни Янакиев.

Той посочи, че вече се работи по друг важен за Созопол проект – бъдещият медицински център. Очаква се той да бъде готов в края на тази година.

Related Articles

Габрово се включва в международен проект за чисто отопление и охлаждане

Община Габрово ще бъде партньор в нов международен проект по програмата на Европейския съюз за околната среда и климата „Лайф“. Той е насочен към...

Община Кюстендил се сдоби с два електромобила

Община Кюстендил се сдоби с два електромобила, тип пикап, за подобряване на социалните услуги. Проектът е финансиран по Националния план за възстановяване и устойчивост. Електромобилите...

ДНСК с нов началник

ПОСЛЕДНИ

НАЙ-ЧЕТЕНИ