С дарителска кампания възстановяват църквата в село Ловец

Кметът на Стара Загора дава пример в благородната кауза

Дарителската инициатива за възстановяването на църквата в старозагорското село Ловец ще стартира следващия месец чрез откриване на специална сметка. Храмът, носеща името „Св. Рождество Богородично“, е изградена през 1912 година.

Само за ремонта на покрива за 2024 година са били необходими около 30 хиляди лева, а към момента нужните средства са значително повече. Спешна е и реставрация на иконите, върху всяка от които са изписани имената на дарителите. Любопитно е, че преди време в църквата се засели бяла сова и отгледа поколението си там, разказват местни хора.

Кметът на Община Стара Загора Живко Тодоров обяви, че ще дарява половината от месечното си възнаграждение за каузата. Това стана след гласуваните през април промени в основните месечни възнаграждения на кмета, председателя на Общинския съвет и общинските съветници. Тогава заплатата на кмета беше определена в размер на 3500 евро.

„Не бях съгласен с това решение, защото бях наясно каква ще бъде обществената реакция“, коментира Живко Тодоров и допълва, че възстановяването на църквата в Ловец за него е лична кауза.

Източник: Община Стара Загора

Related Articles

Избират най-добрия проект за споделено пространство в Студентски град – София

Конкурс за бъдещи архитекти, дизайнери, урбанисти и инженери за създаване на споделено пространство в столичния Студентски град обявява фондация Visionary. Организаторите търсят иновативни идейни...

Министър Шишков: Без ремонти по магистралите в отпускарските месеци

През най-отпускарските месеци юли и август няма да има ремонти по магистралите и ще се пътува нормално, обяви регионалният министър арх. Иван Шишков. Той...

ПОСЛЕДНИ

НАЙ-ЧЕТЕНИ