София: Произвеждат компост и ток от преработка на зелени и хранителни отпадъци

5380 тона компост и 1437 МWh ток е произвела Столичната община от преработката на зелени и хранителни отпадъци от началото на годината. От януари досега софиянци са предали 5513.26 тона хранителни (от които се произвежда ток) и 9499.460 тона зелени отпадъци (от които се произвежда компост).

Произведеният ток се продава на енерго дружества, а с компоста се обогатява почвата в градските зелени площи.

През 2024 година Столичното предприятие за третиране на отпадъци отчита рекордно количество преработени хранителни отпадъци в инсталацията в Хан Богров – 8413 тона, почти 17% повече от 2023 година.

От началото на годината до края на август са съставени 455 фиша за нерегламентирано изхвърляне на хранителни отпадъци – с близо 20% повече от същия период за миналата година.

Столичната община напомня, че нерегламентираното изхвърляне на отпадъци се наказва с глоби от 300 до 1000 лв. за физически лица и от 1400 до 4000 лв. за юридически лица.

Related Articles

Министър Шишков: Без ремонти по магистралите в отпускарските месеци

През най-отпускарските месеци юли и август няма да има ремонти по магистралите и ще се пътува нормално, обяви регионалният министър арх. Иван Шишков. Той...

В Пазарджик: Пуснаха в експлоатация новите електробуси

В Пазарджик вече са пуснати в експлоатация новите електрически автобуси, които ще покрият 90 процента от линиите на градския транспорт. Возилата бяха закупени по проект...

ПОСЛЕДНИ

НАЙ-ЧЕТЕНИ