Скоро: Община Шумен ще придобие собствеността на Сунтур баня

Подготвя обществена поръчка за проектиране, ремонт, консервация и реставрация на обекта

Сунтур баня – сграда недвижимата културна ценност с местно значение, скоро ще бъде придобита от Община Шумен, информират от администрацията там. Към момента обектът все още е собственост на „Мадара Интертур“ АД, като предстои да бъде приключена процедурата по прехвърляне на имота към Общината Решението за това е на Общинския съвет от 31 октомври 2024 г. и се реализира чрез съгласуване с НИНКН.

Администрацията уточнява, че Сунтур баня е построена на два етажа, със застроена площ от 315 кв. м. и е част от списъка на недвижимите културни ценности на територията на гр. Шумен под името „Сунтур-хамам“. За да бъде опазен обектът от последващо разрушаване, след приключване на придобиването ще се възложи обществена поръчка за проектиране и изпълнение на основен ремонт, консервация и реставрация на обекта със съответното финансиране. Към това може да се пристъпи след съгласуване с Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН).

Related Articles

Габрово се включва в международен проект за чисто отопление и охлаждане

Община Габрово ще бъде партньор в нов международен проект по програмата на Европейския съюз за околната среда и климата „Лайф“. Той е насочен към...

На 24 и 25 юни: „Кметовете говорят“ в Габрово

За пета поредна година Габрово е домакин на дискусионния форум „Кметовете говорят“, който се провежда на 24 и 25 юни 2026 г. Събитието е...

ПОСЛЕДНИ

НАЙ-ЧЕТЕНИ