От 16 до 18 април: Експерти от десет държави дискутират бъдещето на културното наследство

Четвъртото издание на международен форум за недвижимо културно наследство ще се проведе от 16 до 18 април. Форумът „Дигитализация и иновации за културно наследство“ ще събере водещи експерти от над 10 държави в София в концертна зала „БИАД“ на ФНТС, ул. „Георги С. Раковски“ 108.

Ще се обмени практически опит, знания и идеи за опазването и развитието на недвижимото културно наследство. Идеята е да има диалог между институции, граждански организации, бизнеса и общностите. Български и чуждестранни експерти ще представят успешни модели и иновативни решения от страната и Европа. Сред международните делегати на събитието са експерти от Европа Ностра – водещата европейска федерация за културно наследство, Болонския университет, EUROM – Европейската обсерватория на паметта, ATRIUM – Асоциация и европейски културен маршрут и EuroClio – Европейската асоциация на преподавателите по история.

Тазгодишното издание е с фокус върху дигитализацията не само като метод за документиране, а и за активно въвличане на публиката. Акцент в програмата е премиерното представяне на дигиталния двойник на монумент Бузлуджа. Интерактивното 3D преживяване ще даде възможност на участниците да разгледат актуалното състояние на сградата, да „прескочат“ в миналото и да видят как сградата е изглеждала преди, да научат повече за нея и да изберат бъдещето, което искат за нея. Иновативно за България е, че това преживяване ще бъде напълно достъпно за широката публика от всяко мобилно устройство.

Форумът се провежда по повод Световния ден на културното наследство (18 април), утвърден от ЮНЕСКО.

Related Articles

Нови карти с достъпни туристически маршрути на Варна за хора с двигателни затруднения

От 1 юли в Туристическия информационен център на Община Варна ще бъдат на разположение безплатни карти на маршрута „Варна за всички“ - специализиран туристически...

Нова обществена минерална баня отвори врати в разложкото село Баня

Новоизградена обществена минерална баня отвори врати в разложкото село Баня. Тя е изградена със средства от държавния бюджет чрез Министерството на регионалното развитие и...

ПОСЛЕДНИ

НАЙ-ЧЕТЕНИ