От 1 февруари: Край на плащанията с лилавите 20 лева

Банкноти с номинална стойност 20 лева с емисия 2005 г., излизат от обращение от 1 февруари 2023 година, напомнят от БНБ. От тази дата те престават да бъдат законно платежно средство. Остава възможността да бъдат обменени на касите на Българска народна банка Парите ще се обменят по номинална стойност, без ограничение на количеството, без такса и без краен срок на обмяна. Друга възможност е купюри да бъдат запазени като колекционерски екземпляри.

Основна характеристика на банкнотите е бледолилавият цвят. На лицевата страна на парите е изобразена символиката на БНБ – част от сградата и емблемата на Централната банка. На обратната страна пък е поместена реплика на първата българска банкнота с номинал 20 лева от 1885 година.

Към края на октомври 2022 г. общият брой на всички банкноти с номинал 20 лв. в обращение е над 123 милиона. Това включва въпросните лилави банкноти, емисия 2005 г., и тези с лика на Стефан Стамболов.

Related Articles

За 1,600 хиляди евро: Обновиха пожарната в Пловдив

Официално откриват днес обновените сгради на пловдивската пожарна на улица „Преслав“ и на „Кукленско шосе“. Общата стойност на ремонтните дейности е близо 1 милион...

Община Кюстендил се сдоби с два електромобила

Община Кюстендил се сдоби с два електромобила, тип пикап, за подобряване на социалните услуги. Проектът е финансиран по Националния план за възстановяване и устойчивост. Електромобилите...

ПОСЛЕДНИ

НАЙ-ЧЕТЕНИ