Отварят за движение обновеното пътно платно на моста над р. Въртопо

​​​От 26.01.2026 г., понеделник, се отваря за движение обновеното пътно платно на моста над р. Въртопо по ул. „Проф. Марко Семов“, като се въвежда временно двупосочно движение. Това съобщиха от „Метрополитен“ ЕАД.

Строително-ремонтните дейности продължават в северното платно на мостовото съоръжение – откъм кв. „Мусагеница“. Възстановява се двупосочното движение по ул. „Пловдивско поле“, като се ограничава пешеходното преминаване по северната страна на моста.

Ремонтът започна през август 2025 г. и благодарение на въведената организация на движение и добрата координация между участниците работата по първия етап беше завършена предсрочно. Извършено е цялостно обновяване на конструкцията, положена е антикорозионна защита, подменени са дилатационните фуги, обновено е осветлението с енергоефективно, положена е нова пътна настилка и са монтирани нови мантинели.

Мостът има ключово значение за пътно-транспортната свързаност на града между районите „Младост“ и „Студентски“, както и за преминаващото по него основно трасе на метрото – линии 1 и 4.

Мостовото съоръжение е изградено през 90-те години на миналия век, като дълго време остава недовършено и е въведено в експлоатация едва с пускането на метрото през 2009 г. Обновяването се изпълнява по проект на „Метрополитен“ и включва възстановяване на инфраструктурата, подмяна на тротоарите и модернизация на осветлението с цел по-добра видимост и по-високо ниво на безопасност.

След приключването и на втория етап мостът ще бъде изцяло обновен, което ще осигури по-надеждна инфраструктура и по-сигурни условия за пътуване.

Ремонтът на съоръжението е на стойност 4,4 млн. лв. с ДДС. Срокът за изпълнение по договора е 18 месеца.

Related Articles

Фотоизложба разказва историята на изчезналата улица „Търговска“ в София

В подлеза до Президентството може да бъде видяна историята на изчезналата улица "Търговска" в столицата. Експонирани са интересни снимки от стара София, предоставени от...

На 24 и 25 юни: „Кметовете говорят“ в Габрово

За пета поредна година Габрово е домакин на дискусионния форум „Кметовете говорят“, който се провежда на 24 и 25 юни 2026 г. Събитието е...

ДНСК с нов началник

ПОСЛЕДНИ

НАЙ-ЧЕТЕНИ