Модернизират системата за сметосъбиране в Девин

Общинският съвет в Девин даде съгласие средства от отчисленията и обезпеченията по Закона за управление на отпадъците да бъдат разходвани за дейности, свързани с модернизиране на системата за сметосъбиране и подготовка за въвеждане на принципа „колкото изхвърляш, толкова плащаш“.

При представянето на докладната записка кметът на общината Здравко Иванов заяви, че се предвижда закупуването на софтуерна система и датчици, които да бъдат поставени на съдовете за отпадъци и на сметосъбиращите автомобили. Въвеждането на системата бе прието от Общинския съвет през месец декември миналата година.

„Намеренията ни са да проследим през следващата година какво е реалното количество отпадъци на едно домакинство, за да можем да се подготвим за 2027 г., когато трябва да се въведе методът – колкото хвърляш, толкова да плащаш“, посочи Иванов.

По думите му всеки съд за отпадъци ще има уникален код, чрез който ще се отчита колко пъти е изхвърлян и какво количество отпадък генерира всяко домакинство.

Съветниците одобриха 63 376,30 евро от отчисленията да бъдат разходвани за доставка на система за наблюдение и софтуер на стойност 30 297,72 евро, за съдове за разделно събиране на отпадъци за 15 000 евро и за закупуване на специализиран автомобил втора употреба на стойност 17 739 евро.

Кметът уточни, че автомобилът ще бъде 25-кубиков и ще се използва за транспортиране на отпадъците от Девин до депото в село Барутин.

„Тези средства няма да бъдат достатъчни, но са важна стъпка към модернизиране на системата“, каза още Иванов.

С решението си Общинският съвет възлага на кмета да извърши необходимите промени в план-сметката за разходите по сметосъбиране.

Източник: БТА

Related Articles

Жителите на Северна България определят кои обекти да получат европейско финансиране

Жителите на Северна България ще могат да посочат най-важните приоритети за развитие на населените места чрез специално допитване. То се провежда от Управляващия орган...

Нови обучения в сектор „Строителство“ до края на юни

Европейски Цифров Иновационен Хъб в сектор строителство (ЕЦИХ) обяви обученията, които провежда за специалисти до края на месец юни 2026г. Присъствено обучение на тема “Възможности...

ПОСЛЕДНИ

НАЙ-ЧЕТЕНИ