Кметът на Казанлък: Разширяваме града в периферията, за да спрем презастрояването в центъра

Води се диалог с инвеститори и проектанти

Нов подход към инвестиционните намерения в града обяви кметът на Казанлък Галина Стоянова пред радио ,,Вис Виталис”.Идеята е да се насочи бъдещото жилищно строителство извън централната градска част. По думите на Стоянова в последните години инвеститорите проявяват натиск да изграждат високи сгради с голям разгънат застроен обем върху малки парцели в сърцето на града. Това според нея води до проблеми с трафика, с инфраструктурата и е в разрез с обществения интерес.

„Инвеститорите имат своите финансови интереси, но ние сме длъжни да съблюдаваме обществения интерес. Законът за устройство на територията обаче не дава достатъчно инструменти на общините да ограничават прекомерното застрояване“, коментира кметът. Местната власт е избрала диалог с проектантите и инвеститорите и след проведени срещи е предложено разширяване на Общия устройствен план с нови зони за жилищно строителство в периферията на Казанлък. Насочването е към терени по пътя за Шипка, северно от кв. „Изток“, южно под фабриките „Ник Дим“ и между парк „Тюлбето“ и Художествената гимназия.

Related Articles

НСОРБ събира местната и централната власт за диалог по бъдещето на българските общини

На 18 юни 2026 г. Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ) ще събере в София кметовете на българските общини и представители на...

100 годишната сграда на театъра в Хасково грее след основен ремонт

Емблематичната 100 годишна сграда на театъра в Хасково грейна в пълния си блясък след основен ремонт. Проектът „Енергийно обновяване на сградата на ДКТ „Иван...

ПОСЛЕДНИ

НАЙ-ЧЕТЕНИ