Благоевград: Представиха проект за изграждане на нов храм

Търсят се дарители за финансирането на градежа на църковната обител

Представиха проект за изграждане на нов храм в Благоевград. С решение на Общинския съвет от ноември 2022 г. имотът за изграждане на храма е дарен на Българската православна църква в лицето на Неврокопската света митрополия. Теренът е в непосредствена близост до открития пазар в Благоевград.

Идеята за изграждане на църква, посветена на св. вмчк Мина, има дълга история, като през последните 25 години за нейната реализация са обединили усилия църковната общност, местна и общинска власт, както и граждани. Проектът за храм „Св. вмчк Мина” вече има разрешение за строителство. Той е дело на арх. Георги Витанов и следва каноните на православната църковна архитектура. Сградата е организирана на няколко функционални нива, които включват параклис, помещения за социални дейности и технически зони. На партера е разположен основният кораб на храма, на второ ниво е оформен балкон с визуална връзка към централното пространство, а в камбанарията – галерия.

От Община Благоевград призовават гражданите да подкрепят финансово каузата за изграждане на храма.

Related Articles

С 5 млн. евро разширяват канализационната мрежа в кв. „Горубляне“

Над 460 домакинства ще се възползват от модернизацията на инженерната инфраструктура Стартира изпълнението на инвестиционния проект „ВиК мрежи в кв. „Горубляне“ от „Софийска вода“, който...

След южните квартали: Къде ще се строи в София през следващото десетилетие

Южна София беше големият победител на жилищния бум през последните две десетилетия. Квартали като „Кръстова вада“, „Манастирски ливади“, „Малинова долина“, „Витоша“ и районите около...

ПОСЛЕДНИ

НАЙ-ЧЕТЕНИ