Home Блог Страница 88

Край Златоград започва строителство на първата геотермална централа у нас

В района на Златоград започва строителството на първата геотермална централа у нас. Това стана ясно по време на конференцията „Големите енергийни проекти на България – през призмата на геополитиката, националната сигурност и дипломацията“, организирана от Института за стратегии и анализи.

„Това е голяма възможност за производство на енергия и топлина. София лежи върху гореща вода! Рано или късно това ще стане хит“, изказа мнение на форума проф. Николай Вълканов.

Според експерти цяла Европа работи за производство на енергия от геотермални води.Законодателно проблемите са решени и вече може да се строят такива централи за електричество и отопление.

В съседна Турция например оранжерийното производство разчита почти изцяло на геотермални източници.

Проф. Вълканов припомни, че още през 1986 г. от „Тошиба“ са дошли в България с предложение да изградим обща геотермална централа. Сега това е на път да се случи в района на Златоград, коментира той.

Проектът за тунел „Железница“ сред 5-те номинирани в конкурс на ЕК

Гласуването е до 15 октомври

До 15 октомври е гласуването в конкурса за най-добри проекти на Европейската комисия – REGIOSTARS 2025. Проектът за изграждането на тунел „Железница“ на АМ „Струма“ е сред 5-те номинации, достигнали до последна фаза на надпреварата в категория „Свързана Европа“.

Припомняме, че гласуването за финалистите, което ще определи Наградата на публиката, започна в началото на септември и продължава до 15 октомври. Всички желаещи да подкрепят проекта за тунел „Железница“, могат да го направят на следния линк: https://ec.europa.eu/regional_policy/projects/regio-stars-awards_en#inline-nav-3. Публичният вот е достъпен и във всички социални платформи, на страниците на инициативата- REGIOSTARS Awards public voting.

Агенция „Пътна инфраструктура“ ще представи проекта по време на Европейската седмица на регионите и градовете, която ще се проведе в средата на октомври т.г. в Брюксел. На база оценките на журито, победителите в съответната категория ще бъдат обявени на официалната церемония, която ще се проведе на 15 октомври.

Общият брой на проектите в конкурса е 266 от всички държави-членки на ЕС. Определените за последна фаза проекти са оценени от жури, назначено от Европейската комисия.

Тунел „Железница“ е с дължина около 2 км и е с две отделни тръби за движение. Съоръжението е с всички системи за безопасност, енергоефективно осветление, вентилация, видеонаблюдение, пожароизвестяване, интелигентна система за управление на трафика, аварийни SOS кабини, електронна система за контрол на достъпа и т. н. Между тръбите има четири напречни връзки за пешеходци и още две за автомобили, по които могат да минават линейки, пожарни и други специализирани машини. В случай на пътен инцидент или затваряне на една от тръбите те ще се използват за безопасно извеждане на пътниците.

В обхвата на проекта е изградена и площадка за хеликоптери, която може да се използва както за медицински хеликоптери, така и при масови инциденти, планински спасителни операции и др. Проектът е реализиран със средства по Оперативна програма „Транспорт и транспортна инфраструктура“ 2014-2020 г.

Евробанкнотите вече пристигат, пазят се в трезорите на БНБ

Българската народна банка вече е в пълна подготовка за въвеждане на еврото от 1 януари 2026 г., като първите доставки на евробанкноти вече пристигат и се съхраняват в трезорите на БНБ, съобщи управителят на БНБ Димитър Радев за изданието на БСК Noblesse Oblige. Сеченето на българските евромонети също е в активна фаза.

„БНБ вече разполага с необходимите количества евробанкноти и работим с Български пощи, за да стигнем до най-отдалечените райони. Няма да има проблеми с ликвидността, а търговските банки ще са заредени от първия ден, за да обслужват гражданите и бизнеса“, увери гуверньорът.

Управителят на БНБ опроверга опасенията, че въвеждането на еврото ще намали паричния суверенитет на страната:

„Не става дума за загуба, а за трансформация. При валутния борд следвахме политиката на ЕЦБ без право на глас. С еврото ще седим на масата, където се вземат решенията.“ И допълни, че доверието е най-важното – хората трябва да знаят, че процесът е контролиран и прозрачен.

На Конференция: Дискутират предизвикателствата в областта на градската мобилност

0

Казанлък ще бъде домакин на Втората национална конференция на Българската асоциация за паркиране и устойчива градска мобилност (БАПУГМ). Тя ще се проведе от 28 до 30 октомври 2025 г. в Културен дом „Арсенал“. Целта на събитието е да събере представители на общините, експерти и партньори за обсъждане на предизвикателствата и иновативните решения в областта на паркирането и градската мобилност.

  • Основните теми на форума включват:
  • Предизвикателства пред общините в областта на паркирането и градската мобилност;
  • Внедряване на устойчиви и иновативни политики и решения;
  • Възможности за финансиране за общините;
  • Паркиране и електромобилност.

Конференцията ще стартира на 28 октомври с регистрация на участниците, последвана от официално откриване и първи конферентен панел. Организаторите се надяват, че дискусиите ще дадат нови възможности за сътрудничество и устойчиво развитие на градската мобилност в България.

Нов храм и Архиерейско наместничество строят в Павликени

0

Нов храм и сграда за архиерейско наместничество ще има близо до общинската болница и спортната зала в Павликени. Възложител на строителството и собственик на имота е Великотърновската света митрополия. Проектът предвижда две постройки – храм „Св. Св. Апостоли Петър и Павел“ и обслужваща сграда на Християнската религия (Архиерейско наместничество) Вече е направен изкопът и се наливат основите на храма в южната част на имота. Проектът е на великотърновското студио „Визарх НГ“.

В сградата на архиерейското наместничество са предвидени църковен магазин, библиотека, конферентна зала, четири кабинета за административни нужди, снек бар с всички необходими обслужващи помещения и кухня. В сградата ще има едно студио и три апартамента, както и асансьор и достъпна среда за хора с увреждания.

В рамките на имота ще се изградят две зони за паркиране – паркинг за пет автомобила, който ще обслужва сградата на архиерейското наместничество, и паркинг за четири автомобила до църквата.

Очакваната продължителност на строителство е 24 месеца.

сн.RegNews.NET

В Ямболско изграждат площадки за противоградова защита

В Ямболска област започва изграждането на противоградова защита чрез използването на генератори със сребърен йодид. Предстои да бъдат уточнени местата за разполагането на 47 -те генератора, които се очаква да влязат в действие през 2027 година.

Генераторният способ предполага шахматно разположени площадки на разстояние около 8-10 км една от друга. През октомври предстоят срещи със заинтересованите страни и местните власти, за да се определят локациите.

Генератори ще бъдат поставени в общините Болярово, Елхово, Стралджа и Тунджа. Към момента земеделските площи в тези райони нямат защита срещу градушки, тъй като не могат да бъдат изстрелвани противоградни ракети заради използването на въздушното пространство. Генераторите ще се управляват дистанционно от Команден център и няма да има необходимост от присъствието на персонал.

Първата община у нас: Враца с виртуален асистент за граждани

Враца е първата община у нас с базиран на изкуствен интелект виртуален асистент за граждани.

Проектът е част от инициативата „Бъдещето започва сега“ и е реализиран в партньорство с Lead Vision.

Виртуалният асистент е ключов елемент от стратегическата визия на Община Враца за дигитализация и модернизация на административните услуги. Той предоставя на гражданите лесен достъп до информация за електронните услуги на общината, справки и директна комуникация с администрацията. Това иновативно решение поставя основите на по-прозрачна, достъпна и ефективна електронна община.

Кметът на община Враца Калин Каменов посочи, че внедряването на виртуалния асистент е важна стъпка към модернизиране на администрацията, която ще позволи на гражданите да получават по-бързи и точни отговори, а общината да бъде по-достъпна и ефективна.

Преобразяват изцяло двора на 138. СУЗИЕ „Проф. В. Златарски“ в „Слатина“

Дворът на 138. СУЗИЕ „Проф. Васил Златарски“ в район „Слатина“ ще бъде изцяло преобразен. Това е първият проект от инициативата на кмета на София Васил Терзиев „Училището – сърцето на квартала“, съобщиха от Столичната община.

Целта е да бъдат преобразени дворните пространства на училищните сгради със зеленина, място за спорт, изкуство и срещи на общността. Едновременно с това, проектът изпълнява и изискванията за преминаване към едносменен режим на обучение, като предвижда изграждането на допълнителни класни стаи, както и модерна спортна зала.

Пилотният проект за обновяване на училището бе представен от столичния кмет Васил Терзиев, кметът на район „Слатина“ Георги Илиев и директорът на училището Александър Евтимов.

Почистват река Банщица в Кюстендил

По предписание на Регионалната инспекция по околната среда и водите в Кюстендил започна почистването по двата бряга на река Банщица при най-замърсения и участък, в района на кв. „Изток“ в града.

Чистенето ще се извършва с техника и екипи на общината. Ще се работи и на ръка.

След изземването на десетките тонове от боклука, на около два километра ще се постави оградна мрежа, за да се предотврати ново изхвърляне на всевъзможни отпадъци по брега на реката или направо в нея.

Обмисля се и поставяне на видеокамери за наблюдение, а нарушителите ще се наказват.

Дейностите ще се извършват при подходящи метеорологични условия.

Плевен: Продължава монтажът на хидрофорни системи в училища и детски градини

Върви по график монтажът на хидрофорни системи в детски градини, училища и социални заведения в Плевен. Дейностите се извършват съвместно с „Водоснабдяване и Канализация“ и Общината.

Продължава работата на сондажите в селата Брестовец и Тодорово, за максимално бързо преодоляване на водната криза в района.

По обявената от Община Плевен обществена поръчка за ремонт на вътрешната ВиК мрежа по ул. „Сан Стефано“ и ул. „Шипка“ събирането на офертите приключи на 30 септември, а отварянето им е на 1 октомври. Крайният срок за завършване на ремонтите по обекта е края на септември 2026 г., съобщи заместник-кметът Калоян Къдрийски.

Той подчерта, че въпреки обявено бедствено положение и предвидените възможности в Закона за защита при бедствия при тази ситуация за пряко договаряне с фирми, Общината няма да се възползва от такова пряко договаряне.