Home Блог Страница 228

Соларна система на покрива на сградата на Община Монтана

Ще бъде подобрена и уличната осветителна мрежа

Община Монтана изгражда соларна система на покрива на сградата си. Проектът е на стойност около 130 хиляди лева и включва хибридна соларна система от 100 киловата с батерия за съхранение 150 кВтч.

Целта на Общината е да бъде максимално независима от електроснабдителната мрежа. Това означава, че системата дава възможност за надграждане, което би позволило цялостна енергийна независимост. Очаква се тя да покрие енергията на сградата, фонтана и част от уличното осветление в централната градска част.

Ще бъдат монтирани и близо 2000 нови енергоспестяващи осветители и пет фотоволтаични панели, които ще подобрят уличната осветителна мрежа,каза кметът Златко Живков. Инвестицията е по проект за въвеждане на енергийноефективни системи по Национален план за възстановяване и устойчивост. Общата стойност на проекта е 926 503 лева, като 901 100 лева от тях са безвъзмездна финансова помощ, останалите са местно съфинансиране.

Ще бъде въведена нова интелигентна система за контрол, наблюдение и управление на уличното осветление в града. Срокът за изпълнение на проекта е до 18 февруари 2025 година.

Пясъчни мандали правят тибетски монаси в Бургас

Бургас домакинства през уикенда и днес на поредица от събития, свързани с културата, духовността и традициите на Изтока.

В морския град има демонстрации на древното изкуство на Тибетската пясъчна мандала. Тя представлява енергийна рисунка, която е съчетание на графична композиция, медитация и молитва и се реализира на открито.

Специално обучени в това изкуство монаси правят мандали и придружаващите ги ритуали в реално време пред жители и гости на Бургас. Красивите пясъчни творения ще бъдат ритуално разрушени на финала на празниците, символизирайки преходността на всичко във вселената.

До края не седмицата ще бъде облекчен трафика на АМ „Струма“ при Симитли

До неделя ще бъде облекчено движението за прибиращите се от Банско и от Гърция в района на Симитли по АМ „Струма“. В последните няколко месеца работим за разтоварване на трафика на пътния възел при Симитли, който е много голям заради събирането на потоците от Кулата и от Банско и Разлог към София. Асфалтирането на 600-метровата отсечка за разширяването на пътя ще улесни трафика. Това стана ясно по време на посещението на министърът на регионалното развитие и благоустройството инж. Виолета Коритарова в община Симитли.

До неделя това ще стане факт, в това увери и председателят на УС на АПИ инж. Йордан Вълчев. „След като минаха обжалванията, започваме с проектирането на трасето на АМ „Струма“ през Кресненското дефиле, което ще отнеме една година“, посочи той. Това е един от най-тежките участъци – високо в планината с много съоръжения и тунели. Реалното строителство може да започне догодина. Има одобрен идеен проект за едното трасе, а в момента тече търг за второ трасе, допълни той.

Студенти по архитектура ще стажуват в ДНСК

Студенти от Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ) ще провеждат преддипломни стажове и практики в Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК). По този начин ще бъде повишена практическата квалификация на бъдещите архитекти, инженери, геодезисти, строители и други специалисти.

Това вече е възможно след като началникът на ДНСК инж. Лиляна Петрова – Илиева и заместник-ректорът на УАСГ проф. д-р Жулиета Манчева подписаха Споразумение за сътрудничество между двете институции, информира БТА. Чрез него те ще си сътрудничат при подготовката на висококвалифицирани специалисти в областта на всяка една от изучаваните в Университета специалности.

По време на подписването инж. Петрова отбеляза, че ДНСК има готовност да приема студенти, както в Централното си управление, така и във всяка една от 28-те си регионални дирекции, разположени в областните градове в цялата страна.

Променят Условията за кандидатстване за улици, енергийна ефективност и ВиК по ПРСР

В ИСУН 2020 са публикувани за обществено обсъждане проекти на заповеди за допълнение и изменение на Условията за кандидатстване по 4 процедури по подмярка 7.2. „Инвестиции в създаването, подобряването или разширяването на всички видове малка по мащаби инфраструктура“. Те са от мярка 7 „Основни услуги и обновяване на селата в селските райони“ от Програмата за развитие на селските райони за периода 2014 – 2020 г. (ПРСР). Измененията касаят процедурите по строителство, реконструкция и/или рехабилитация на общински пътища, нови и съществуващи улици и тротоари и съоръженията и принадлежностите към тях, подобряване на енергийната ефективност на общински сгради, както и рехабилитация на водоснабдителни системи и съоръжения в агломерации с под 2000 е.ж. в селските райони.  

Със заповедите се предлага допълване на категориите допустими разходи, което е свързано с въвеждането на изискване непредвидените разходи за СМР да са до 5 на сто от стойността на одобрените разходи на етап административен договор или последен анекс.

Писмени предложения и коментари по предложенията за измененията на условията за кандидатстване могат да се депозират до 10 юли 2024 г. (включително) на електронна поща rdd@mzh.government.bg  или в ИСУН 2020.

Пловдив: Ново общежитие към затвора открива правосъдният министър Павлова

Новото общежитие „Хеброс“, коeто се намира срещу Пловдивския затвор се открива официално днес от правосъдния министър Мария Павлова .

Според идейния проект е направена реконструкция на съществуващи сгради на територията на старото затворническо общежитие от открит тип. Целта е да се създадат съвременни условия за настаняване на осъдените лица при изтърпяване на наказанията лишаване от свобода. Капацитетът на новото общежитие е до 130 лица. Обектът е финансиран от Норвежкия финансов механизъм 2014-2021.

В Пловдив вече има изградено и ново преходно отделение за лишени от свобода, на които им предстои освобождаване от затвора.

На 16 юли: Започва разширението на столичната ул. „Опълченска“

На 16 юли 2024 г. стартира разширението на столичната ул. „Опълченска“. Това съобщи пред Радио София директорът на дирекция „Транспорт“ към Столичната община Иван Николов. Той обясни, че строежът включва трасето от бул. „Сливница“ до бул. „Тодор Александров“. По думите му цялостната реконструкция ще се извърши на етапи, като ще се започне от затваряне на кръстовището на бул. „Сливница“ и ул. „Опълченска“, както и надмоството съоръжение.

Той уточни, че по регулация, страничните терени са отредени за разширение на бул. „Опълченска“, като всяко платно за движение ще бъде с по три ленти, една от които ще бъде за градския транспорт.

Предстои работа и по бул. „Копенхаген“, който трябва да стигна до ж.к. „Младост“ 3. „Много важно е тази година да започнем и с реконструкцията на бул. „Мария Луиза“. От надлеза до ул. „Козлодуй“ трябва да бъде реновирано цялото трасе, да се сложи гумена подложка по трамвайното трасе“, каза още директорът на дирекция „Транспорт“ към Столичната община. И допълни, че от 15 юли тръгва и нова автобусна линия с № 61. Тя ще бъде с маршрут от НДК до Витоша, местността Златните мостове.

Одобрено: Изграждат четири паркинга в центъра на Благоевград

Общинският съвет в Благоевград гласува изработване на Подробен устройствен план /ПУП/ за изграждане на 4 паркинга в Централна градска част на Благоевград. След изготвянето ще бъдат проведени обществени обсъждания за всеки от обектите, а на по-късен етап – проектиране и възлагане на строителство.

Три от паркингите ще бъдат подземни и ще са ситуирани под площадното пространство между Американски университет и хотел „Ален мак“, под площад „Македония“ и в района между Административен и Окръжен съд. Очакванията са строителството им да бъде финансирано от държавния бюджет или по европейски проекти.

Паркингът под площад „Македония“ е част от проектна идея за реконструкция и обновяване на площадното пространство, с която Общината кандидатства пред МРРБ за финансиране по ОП „Развитие на регионите“.

Предвижда се четвъртият паркинг да е многоетажен и да бъде изграден в района на старата автогара (при „Кончето“). За проектирането му има одобрено финансиране от държавния бюджет в размер на 150 000 лева.

След изграждането на паркингите ще бъдат възстановени зелените и тротоарните площи, уверяват от администрацията.

Съдът отмени финансова санкция на Русе, наложена от МРРБ

Административният съд в Русе отмени финансова корекция на общината, наложена от министерството на регионалното развитие и благоустройството. Тя е заради проект “Интегрирана система за градски транспорт на Русе – 2 етап”, финансиран по ОП “Региони в растеж”. Санкцията e в размер на 240 863,90 лева с ДДС, представляваща 15% от безвъзмездната финансова помощ по договор с изпълнител.

МРРБ е наложило санкцията на общината след сигнал за нередности по проекта. Местната власт е оспорила както самите нарушения, така и размера на санкцията. В своето решение съдът е констатирал, че МРРБ не е спазило процедурните правила при налагането на финансовата корекция. Съдът е отхвърлил и част от констатираните нарушения поради липса на достатъчно доказателства.

Екипи на Община Варна набелязват училищни сгради за ремонт

Екипи на Община Варна започнаха огледи на материалната база на училища, в които от години не е правен основен ремонт. Целта е администрацията да има проектна готовност за финансиране по различни европейски и национални програми, които предстоят.

В първия ден от лятната ваканция е инспектирана базата на СУ„Неофит Бозвели“ в район „Младост“. То е открито през 1981 година и оттогава основен ремонт не е правен. Със средства от родители са освежени занималните на подготвителните групи. През зимата температурата е на ръба на минимума за провеждане на учебни занятия, отоплителната инсталация има нужда от ремонт, санитарните помещения в едното крило – също, както и покривът, на места – дограмата, а обзавеждането трябва да се подмени, констатира огледът. Физкултурният салон е също със сериозни течове по тавана, а столовата не може да се използва.

Общината мобилизира спешно ресурс за ремонт на сградата на училището . Ремонтът ще включва и мерки за енергийна ефективност и благоустрояване на дворното пространство.