Home Блог Страница 227

Започва рехабилитацията на тротоарите около спирките на „Златни пясъци“

Община Варна започва рехабилитация на тротоарните настилки около спирките на градския транспорт, които обслужват КК „Златни пясъци“, информират от администрацията. Очаква се ремонтните екипи да реновират тротоарите на поне на две спирки дневно и така да приключат работа в най-кратки срокове. През месец юни заслоните бяха почистени и там, където имаше необходимост, бяха подменени различни модули от съоръженията.

Вече е приключило разчистването и на градинката с археологическите разкопки на ул. „Цар Симеон“ в близост до ЖП-гарата в града, в добро състояние са настилките в района.

Транспорт: МРРБ и АПИ работят за свързаност между север и юг в страната

До началото на септември ще бъдат обявени обществени поръчки за инженеринг и строителен надзор за участъка Бяла – Велико Търново, който е третата част от автомагистрала „Русе – Велико Търново“. Това съобщи министърът на регионалното развитие и благоустройството инж. Виолета Коритарова.

Работи се усилено и до края на есента да има хоризонт за по голямата част от 133-километровото трасе на автомагистрала „Русе – Велико Търново“. Строителството е разделено на три участъка – „Русе – Бяла“ с дължина 40,24 км; „Обход на гр. Бяла“ с дължина 35,4 км и „Бяла – Велико Търново“ с дължина 57,2 км, допълни още министър Коритарова.

Проектът за изграждане на автомагистрала „Русе – Велико Търново“ е включен в Програма „Транспортна свързаност“ 2021-2027, като се изготвя формуляр за кандидатстване за финансиране на първите два участъка. „Европейските средства няма да са достатъчни за финализиране изграждането им, затова ще бъде необходим допълнителен ресурс от държавния бюджет или друг източник на финансиране за тяхното завършване“, посочи инж. Коритарова. Тя увери, че са заделени средства в бюджета за настоящата година, които ще се ползват за обхода на Бяла. Посочен е и прогнозен размер на капиталовите разходи/трансфери за периода 2024-2027 г. Извършените разходи по проекта ще бъдат предложени за верификация от страна на европейската програма.

В момента в строителство са близо 8 км от обхода на гр. Бяла, между км 61-и до км 69-и, за които има технически проект и разрешение за строеж. Изпълняват се изкопни дейности за премахване на хумусния слой, включително връзки за п.в. „Гара Бяла“ и п.в. „Ценово“. За останалите 27,5 км от участъка – от км 40-и до км 61-и и от км 69-и до км 76-и, е представен технически проект, който предстои да се разгледа от експерти в АПИ за изразяване на становища. За участъка Русе – Бяла в момента се изготвя технически проект.

Министър Коритарова увери, че МРРБ и АПИ работят с приоритет по всички вертикални транспортни коридори, за да се осигури свързаността между север и юг в страната.

Община Калояново с проект за подмяна на уличното осветление

Енергийно-ефективна реконструкция на уличното осветление във всички населени места на територията й започва Община Калояново. Дейностите са по проект “Подкрепа за енергийно ефективни системи за улично осветление”, финансиран от Механизма за възстановяване и устойчивост, съобщи кметът Младен Кичев. Обща стойност на инвестицията е 1 872 193 лв.

Местната власт започва подмяна на осветлението с ново енергоефективно. Предвижда се рехабилитация и модернизация на системата за външно изкуствено осветление на населените места – с. Ръжево Конаре, с. Черноземен, с. Житница, с. Дуванлии, с. Дълго поле, с. Ръжево, с. Горна махала, с. Бегово, с. Главатар, с. Иван Вазово, с. Песнопой, с. Отец Паисиево, с. Песнопой и с. Сухозем и с. Калояново. Ще бъде внедрена и автоматизирана система за управление и мониторинг на уличното осветление в населените места.

Покана за дискусия за бъдещия Мемориал на загиналите войници в парка на НДК

Дискусия за бъдещия Мемориал на загиналите войници от Първи пехотен софийски полк и Шести пехотен търновски полк ще се проведе днес 9 юли от 18:00 часа в Галерия Топлоцентрала – Куб с вход свободен. Организатори са клуб „Смисъл“ и Съюзът на архитектите в България – една от организациите, която настоява сегашният конкурс за мемориала да бъде прекратен и да бъде обявен нов.

„Възстановяването на „Мемориала на загиналите войници от Първи пехотен софийски и Шести пехотен търновски полк“ в парка на НДК провокира много въпроси. Ще се обсъжда какво се случва с инициативата към момента, какви са резултатите, идеи за третиране на пространството в парка на НДК, потенциални пречки и ефективни решения. Ще се дискутира как могат емблематичните пространства на София да бъдат обживени по ефективен начин, как се генерират качествени решения за обществената памет и как те се отразяват новите намеси на съществуващата среда.

Скоро: 18 нови трамвая ще возят пътниците в София

Столичната община обяви търг за нови трамваи. Мотрисите ще обслужват линиите 20 и 22 и ще бъдат с всички удобства за пътниците – климатик, нисък под, безшумно придвижване и удобни салони.

Прогнозната стойност на поръчката е 98.1 млн. лв. без ДДС, като изрично е записано, че тя ще бъде изпълнена, ако има осигурено финансиране. За момента обаче такова няма. Срокът за подаване на оферти е до 27 август. Доставката трябва да бъде изпълнена за 36 месеца, като се предвижда тя да е поетапна според график на изпълнителя. Участник, предложил оферта, която превишава максималната допустима стойност на поръчката ще бъде отстраняван“, се посочва в документацията.

Линиите 20 и 22 свързват квартали като „Дружба“, „Гео Милев“, „Подуяне“ и „Красна поляна“ с центъра на града.

В техническите спецификации е записано, че трамваите трябва да са нископодови за междурелсие 1435 mm. Освен доставката на трамваите, поръчката включва обучение на работници и служители, както и доставка на диагностично оборудване и специализирани инструменти. Изрично е подчертано, че „договорът влиза в сила от датата на осигуряване на финансирането му.“ Също така се допълва, че в случай, че не бъде осигурено финансирането на договора с финансовата подкрепа на оперативната програма, същият няма да бъде изпълняван.“

Дупница реализира „зелен“ проект заедно с Крива паланка

Проект за подобряване на зелените зони и парковите пространства за над 800 000 лева стартира Община Дупница заедно с Крива паланка по Програмата за трансгранично сътрудничество. Договорът по реализацията вече е подписан, срокът за изпълнение на дейностите е 24 месеца.

Проектът предвижда озеленяване на площи в градска среда със засаждане на нови дървесни видове. Ще бъде внедрен “зелен“ електронен кадастър, който ще подпомага устойчивия растеж чрез проследяване на екологичните промени, предоставяне на данни за почвата и биоразнообразието. Той ще ръководи решенията за градско развитие, гарантирайки същността на зелените пространства и интегриране във всички бъдещи градски проекти.

Освен това екологични групи и неправителствени организации могат да използват този кадастър за кампании за застъпничество и осведоменост, гарантирайки опазване и подобряване на зелените площи.

Предвидено е изготвяне на триезичен наръчник за отглеждане на растения, който ще даде възможност на общностите да получат оптимални знания за грижа за растенията, моделите на растеж и защита срещу потенциални заплахи.

В Община Дупница и в Община Крива Паланка е включен зелен кадастър и табло за наблюдение на качеството на въздуха.

Реализирането на такъв проект е много навременно за Дупница, тъй като преди месеци, заради ново пространствено оформление на централната градска част, бяха отрязани близо 20 дървета. Случаят стигна и до прокуратурата.

Пловдив: Откриват алея на името на Милчо Левиев

На официално събитие на 11 юли, в 11 часа ще бъде открита алея на името на големия български и световен музикант Милчо Левиев. Именуването на алеята, която се намира на Сахат тепе – от ул. „Божидар Здравков“ до площадката с шадравана, беше подкрепено с единодушно решение на Общинския съвет в Пловдив през април 2023 година по повод 85-ата годишнина от рождението на твореца.

На откриването на алеята ще присъстват зам.-кметът по култура, археология и туризъм Пламен Панов, кметът на район „Централен“ Георги Стаменов, общественици и приятели на Милчо Левиев, сред които и президентът (мандат 1997 –2002) Петър Стоянов. Специално за събитието е поставена указателна табела с една от най-запомнящите се фрази на композитора, монтирани са табла с кратка история за житейския и творческия му път.

Спътницата му в живота, певицата Вики Алмазиду, е инициатор на поредица активности в памет на големия артист Милчо Левиев с пловдивски корени. След кончината му Алмазиду стартира през 2024 година и първото издание на национален музикален конкурс за млади таланти – пианисти на името на Левиев.

Организатори на конкурса, който се провежда в момента от 6 до 11 юли, са Сдружение за култура и образование „Милчо Левиев“ и Община Пловдив, със съдействието на НУМТИ „Добрин Петков“ Пловдив. Голямата награда на името на Милчо Левиев е една еднократна стипендия 2500 лв., статуетка и лауреатски диплом, осигурена от Сдружение за култура и образование „Милчо Левиев“. Две еднократни стипендии – всяка по 2500 лв., статуетка и лауреатски диплом, осигурява Община Пловдив. Една еднократна стипендия за едногодишно обучение в Нов български университет, Департамент „Музика“ осигурява НБУ – София. В двете възрастови групи са предвидени също така награди за 1-во, 2-ро и 3-то място, включващи парична премия, медал и лауреатски диплом

На 11 юли 2024 г., в деня на официалното откриване на „Алея Милчо Левиев“ от 19:00 часа в Дом на културата „Борис Христов“ ще се проведе заключителен гала–концерт и официално награждаване на лауреатите и носителите на награди. Входът е свободен!

„Всяка година аз и десетките приятели на Милчо ще добавяме по нещо ново, което да пази спомена за музиката и неуморния му дух. Предстоят ни концерти, разширяване на мащаба на конкурса и създаването на паметник“, споделя Вики Алмазиду и добавя, че в Пловдив, където беше разпръсната част от праха на Левиев завинаги ще звучи джаз музиката като символ на свободата.

Ремонтират Дом за възрастни във Варна с над 7 млн. лева

Местят обитателите на социалното заведение във временна сграда

Сградата на Дом за възрастни хора „Гергана“ във Варна не е ремонтирана от построяването преди 88 години и се нуждае от спешно обновяване. До началото на 2026 г. хората от Дом „Гергана“ ще бъдат преместени във временна сграда.

Община Варна набира оферти за временно ползване на сграда или част от сграда за предоставяне на социални услуги от Комплекс за стари хора „Гергана“. Комплексът функционира в сграда, която не е ремонтирана основно от 35 години. Временната сграда ще се наеме за периода от 1 октомври 2024 г. до 31 януари 2026 г. и трябва да е с поне 140 места. Толкова са необходими за двата вида услуги в комплекса: за Дома за стари хора „Гергана“ – 100 души и за Дома за пълнолетни лица с физически увреждания – 40 души.

Сградата на Дом „Гергана“ е построена през 1936 г. и се ползва за дом за възрастни хора от 1989 г. В нея ще се извърши основен ремонт за 7,68 млн. лв., ще се обнови хранителният комплекс с двора, стаите на потребителите и персонала, както и ще се приложат мерки за енергийна ефективност и газифициране на сградата. Реновирането трябва да приключи до началото на 2026 г. Дейностите се финансират с безвъзмездна помощ по Националния план за възстановяване и устойчивост, по който общината започва да изпълнява 12 проекта.

Възможност за участие в конкурса ,,Достъпен град“ за 2025 г.

0

Конкурсът за наградата „Достъпен град“ за 2025 г. вече е отворен за кандидатстване. С нея се отличават градове, които полагат резултатни усилия, за да станат по-достъпни за хората с увреждания.

Тази година се навършват 15 години от учредяването на наградата „Достъпен град“. Досега отличието са получавали 85 града, 14 от които с първа награда. Престижният приз последно бе присъден на Сан Кристобал де Ла Лагуна (Испания).

Наградата се организира от Европейската комисия в партньорство с Европейския форум на хората с увреждания. Победителят и подгласниците ще получат парична награда, като сумата за 1 място е 150 000 евро. По преценка на журито могат да бъдат присъдени до пет специални отличия, ако има кандидати, постигнали зебелжителни резултати в адаптацията на средата.

В чест на Олимпийските и Параолимпийските игри през 2024 г. Европейската комисия възнамерява да присъди и специално отличие „Достъпна спортна инфраструктура“ на град, който демонстрира как спортните инициативи могат да бъдат достъпни за всички.

Победителите в конкурса „Достъпен град“ 2024 ще бъдат обявени на церемония по време на конференцията за Европейския ден на хората с увреждания, която ще се проведе на 28 и 29 ноември 2024 г.

Градове от целия ЕС с над 50 000 жители имат право да кандидатстват. Ако в държавата-членка има по-малко от два града с население ок. 50 000 жители, два или повече по-малки градове могат да се обединят в една кандидатура. Кандидатстването става чрез попълване и подаване на онлайн заявление най-късно до 10 септември 2024 г.

Община Стара Загора готова да обезщети собствениците на земи в парк „Бедечка“

Желанието на администрацията е местността да бъде запазена като зелена територия за отдих и рекреация в града

Имаме готовност за обезщетяване на собствениците на земи в парк „Бедечка“, обяви кметът на Стара Загора на среща с представители на сдружение „Запазете Бедечка“. В близки срокове започват разговори със собствениците като един от вариантите за възмездяването им са нови общински жилищни терени. Междувременно се изчакват и изискваните от закона правни становища. В случай, че някои от собствениците не пожелаят да бъдат обезщетени с предлаганите поземлени терени, Община Стара Загора ще е поставена в по-затруднена ситуация.

Запазването на парк „Бедечка“ като зелена територия за отдих и рекреация е многогодишен и сложен именно поради наличието на частни терени в зоната. В края на юли се очакват резултати от срещите и разговорите със собствениците на земи в парка.