София кръщава 20 улици на забележителни българки

София ще почете приноса на 20 от най-успешните български жени. 20 улици в столичния квартал “Левски Г-Зона В” ще носят имената на видни жени учени, спортисти, общественици. Предложението се внася от кмета на район “Подуяне” Кристиян Христов и съветници. Улиците, които се предлагат за преименуване, сега са цифрови, което се допуска само по изключение.

Списъкът с имената, които ще бъдат дадени на тези улици, е респектиращ. В него попада първата българка, обиколила света – Анка Ламбрева, Ана Хранова, първата жена учен в областта на зоологията, Жулиета Шишманова – легендарен треньор по художествена гимнастика, Леда Милева, редакторката Теодора Пейкова и още редица имена със заслуги за развитието на обществото. В пакета с предложения е и улица, която ще бъде наименована на император Константин и неговата майка Елена.

Очаква се да бъде преименувана и метростанция „Витиня“, като новото име стане „Бесарабия“. Причината за тази промяна е недоволството на редица граждани, които са се обърнали към своите представители в градски парламент за подредбата на имената на станциите по третата линия на метрото. С решение на съвета те са определени така – „Стадион „Георги Аспарухов“ и непосредствено след нея следва метростанция „Витиня“, заради името на пресечната улица. Последователността и близостта на името на легенда на българския футбол и името на лобното му място предизвиква остро обществено недоволство.

Related Articles

Обновяват градската водопроводна мрежа в Плевен

Община Плевен започна работа по пореден ВиК проект, свързан с обновяването на градската водопроводна мрежа. След приключване на задължителните процедури е открита строителната площадка...

Нови обучения в сектор „Строителство“ до края на юни

Европейски Цифров Иновационен Хъб в сектор строителство (ЕЦИХ) обяви обученията, които провежда за специалисти до края на месец юни 2026г. Присъствено обучение на тема “Възможности...

ПОСЛЕДНИ

НАЙ-ЧЕТЕНИ