От 1 февруари: Край на плащанията с лилавите 20 лева

Банкноти с номинална стойност 20 лева с емисия 2005 г., излизат от обращение от 1 февруари 2023 година, напомнят от БНБ. От тази дата те престават да бъдат законно платежно средство. Остава възможността да бъдат обменени на касите на Българска народна банка Парите ще се обменят по номинална стойност, без ограничение на количеството, без такса и без краен срок на обмяна. Друга възможност е купюри да бъдат запазени като колекционерски екземпляри.

Основна характеристика на банкнотите е бледолилавият цвят. На лицевата страна на парите е изобразена символиката на БНБ – част от сградата и емблемата на Централната банка. На обратната страна пък е поместена реплика на първата българска банкнота с номинал 20 лева от 1885 година.

Към края на октомври 2022 г. общият брой на всички банкноти с номинал 20 лв. в обращение е над 123 милиона. Това включва въпросните лилави банкноти, емисия 2005 г., и тези с лика на Стефан Стамболов.

Related Articles

В Тополовград: Откриха ново място за отдих и срещи

Тополовград вече има ново любимо място за отдих и срещи. Това е новият градски парк, който бе открит преди дни. Той съчетава красиво оформена...

НАП: Има данъчно облекчение за ремонт на жилище

Има законов начин да си върнете малка сума от това, което сте вложили в ремнота на жилището си, напомнят финансови експерти. Законът позволява човек...

ПОСЛЕДНИ

НАЙ-ЧЕТЕНИ