Експериментална система за събиране на отпадъци тества Община Кюстендил

Община Кюстендил въвежда експериментално сметосъбиране в един от кварталите в града, а целта е подготовка за преминаване към метода „замърсителят плаща“, съобщиха на пресконференция кметът Огнян Атанасов и Мария Георгиева – експерт от отдел „Екология“.

Контейнерите за битови отпадъци тип „Бобър“ в квартал „Могилата“, които се използвани до момента, са заменени с индивидуални кофи за битов отпадък с вместимост 120 литра, за всяко домакинство.

„Премахнали сме 30 бобъра и на тяхно място са поставени 200 индивидуални кофи, които са номерирани. Тези съдове трябва да се прибират в дворовете и ще се изкарват в определен ден от седмицата, за да бъде изхвърлена и извозена сметта. Правим опит пилотно за квартала, където жилищата са основно еднофамилни. Искаме да проверим как ще тръгне, да се видят минусите и плюсовете, за да имаме готовност след около две години и половина, за въвеждането на системата „замърсителят плаща“, каза кметът Атанасов. Това е пилотна стъпка, която не изисква никакви допълнителни средства и налагане на такси, допълни традоначалникът.

Сметоизвозването в района ще става всяка сряда, като жителите на района трябва да изнесат кофите до 8:30 часа, уточни Мария Георгиева. Тя призова жителите на квартала да използват и съдовете за разделно събиране и тези за текстил.

Related Articles

Инвеститор планира изграждането на модерен ритейл парк в Русе

В Община Русе е постъпило инвестиционно намерение за изграждане на модерен ритейл парк в кв. „Дружба“ 3. Проектът предвижда търговски комплекс с разнообразни обекти,...

100 годишната сграда на театъра в Хасково грее след основен ремонт

Емблематичната 100 годишна сграда на театъра в Хасково грейна в пълния си блясък след основен ремонт. Проектът „Енергийно обновяване на сградата на ДКТ „Иван...

ПОСЛЕДНИ

НАЙ-ЧЕТЕНИ