Home Блог Страница 56

Училището в с. Ковачевци става Дом за стари хора

Напредват строително-ремонтните дейности на сградата на бившето училище в село Ковачевци, която се преобразява в нов Дом за стари хора.

Към настоящия момент е завършен ремонтът на покрива, подменена е дограмата на сградата и са инсталирани фотоволтаични системи като част от внедрените мерки за енергийна ефективност. Успоредно с това е изграден нов водопровод с отклонение от уличната водопроводна мрежа, който ще осигури надеждно и устойчиво водоснабдяване на бъдещата социална услуга.

В следващия етап предстои да започнат дейностите по вътрешния ремонт, които ще включват цялостно обновяване и преустройство на помещенията, така че сградата да отговаря на всички съвременни изисквания за предоставяне на социална услуга. След приключване на ремонта новият Дом за възрастни хора ще разполага с капацитет за настаняване на 35 потребители, като ще осигурява спокойна, сигурна и достъпна среда за живот и грижа.

Наемат безработни да чистят дерета и последици от пожари и наводнения

Нов механизъм ще подпомага общините в борбата с природните бедствия

„Заетост без бариери“ е нова програма, която стартира до месец Министерството на труда и социалната политика. По нея местните власти ще могат да наемат трайно безработни, хора с увреждания и други представители на групи в неравностойно положение за превенция и минимизиране на щетите от пожари и наводнения и последствията от тях.

Министерството предоставя 40 млн. евро на общините и общински предприятия през 2026 година за предварително почистване на дерета, залесяване на сухи реки, за да бъдат взети предварително мерки да не се случват бедствия. Възнагражденията на ангажираните хора ще са една минимална заплата на месец, а за тези с висше образование една минимална заплата плюс 50% върху нея. Задължително е наемането да е от контингента на безработни, регистрирани в Агенцията по заетостта.

Идеята за програмата е възникнала след трагедията в курорта Елените. „Темата със затлачените корита е сериозна. Деретата не са нанесени в кадастралната карта на общините в голямата си част. Законът за горите поставя редица ограничения за почистванията им, свързани с отпадналата дървесина, която според закона следва да не бъде събирана“, коментира зам.- председателят на НСОРБ Донка Михайлова.

До 19 януари: Приемат оферти за укрепване на пътя за полигона Корен

До 19 януари е срокът за подаване на оферти в обществената поръчка на АПИ за изготвяне на технически проект и укрепването на отсечка с дължина 150 метра от път III-505 Малево – Корен при 9-и км. Републиканският път е свързващо трасе на община Хасково към общините Харманли и Маджарово. По пътя преминават, както леки и тежки моторни превозни средства и автобуси, така и тежки военни машини към поделението в с. Корен. Прогнозната стойност е 1 470 000 лв. без ДДС.

Компрометираният участък е извън населено място и е изцяло в хълмист терен. Поради активизиране на дестабилизационни процеси през лятото на т. г. е нарушена целостта на пътния насип. На места банкетът е пропаднал, засегната е и част от асфалтовата настилка. В момента трафикът в участъка не е ограничен като се регулира с пътни знаци, а скоростта на движение е до 50 км/ч. Предвидено е проектирането да се извърши в два междинни етапа за срок от 70 календарни дни, а строително-монтажните дейности се очаква да се реализират за 120 календарни дни.

С изпълнението на проекта ще се подобрят транспортно-експлоатационните качества на отсечката и носимоспособност на настилката, ще се осигури добро отводняване на трасето и ще се повиши безопасността на движението.

Пловдив ще има ново място за култура далеч от центъра

Представиха проект за нова сграда – филиал на Кукления театър

Екип на администрацита в Пловдив представи проекта за създаване на филиал на Кукления театър в града. Той ще е в жилищен район „Тракия“ до парк „Ротари“.

Идейният проект на бъдещата сграда е готов. Тя ще е на един етаж с РЗП 690 кв. м. Самият театрален салон ще е с площ 345 кв.метра, с модернистична визия и скандинавско излъчване, напомнящо Операта в Осло. Едната фасада ще е прозрачна и изцяло отваряема.

Залата ще е с места за 100 зрители, а сцената ще може да се адаптира към различен тип представления, така, че постановк7и от централната зала на театъра да бъдат играни и в новата база в ж.к Тракия. Няма да има каса и продаба на хартиени билети, а eлектронно таксуване и запазване на места.

Предстои да се изработи технически проект за сградата, за който са предвидени около 60 дни. Тогава ще се калкулира колко точно ще струва строителството на новия театър.

Заради еврото: БНБ работи извънредно

Заради въвеждането на еврото и увеличения брой хора, желаещи да обменят левове в евро, касите на Българската народна банка (БНБ) и на териториалните поделения на „Дружество за касови услуги“ в страната ще работят извънредно всяка събота от януари съобщиха от БНБ. Допълнителните работни дни са: 10.01.2026 г., 17.01.2026 г., 24.01.2026 г. и 31.01.2026 г.

В тях ще могат да се извършват следните операции:

1. Касите в централната сграда на БНБ

Адрес: гр. София, пл. „Княз Александър I“ № 1

Обмяна на банкноти и монети, които вече са извадени от обращение, но все още могат да се обменят, от левове в евро – само за физически лица.

Работно време: 8:30 – 15:45 часа без прекъсване.

2. Касите в Касовия център на БНБ

Адрес: гр. София, м. „Полигона“, ул. „Михаил Тенев“ № 10

Обмяна на банкноти и монети, извадени от обращение, от левове в евро за физически лица.

Обмяна на монети, извадени от обращение, от левове в евро за юридически лица.

Издaдeни ca paзpeшитeлни зa cтpoeж нa oщe 36 ĸм oт АМ „Xeмyc“


Beчe ca издaдeни paзpeшитeлни зa cтpoeж нa oĸoлo 36 ĸилoмeтpa oт aвтoмaгиcтpaлa „Xeмyc“, ĸaтo cтaвa въпpoc зa yчacтъците „4“ и „5“, ĸoитo пpeминaвaт пpeз oбщинитe Πлeвeн, Лoвeч, Лeтницa, Cyxиндoл и Πaвлиĸeни.
Paзpeшитeлнитe зa cтpoeж ca издaдeни нa 23 дeĸeмвpи 2025 г., ĸaтo oбявлeниятa зa тяx ca пyблиĸyвaни нa 6 янyapи 2026 г. в пъpвия бpoй нa Дъpжaвeн вecтниĸ зa нoвaтa гoдинa, пишe Есоnоmіс.bg.
Зa мoмeнтa oбaчe нe e яcнo ĸoгa щe зaпoчнaт cъщинcĸитe дeйнocти пo cтpoитeлcтвoтo нa тpaceтaтa.
Paзpeшeниятa ca c ĸлayзa зa „пpeдвapитeлнo изпълнeниe“. MPPБ мoтивиpa тoвa c oгpoмния pиcĸ зa живoтa и здpaвeтo нa гpaждaнитe, ĸoитo в мoмeнтa пoлзвaт пpeтoвapeния глaвeн път Coфия – Bapнa (E-772/ I-4).
Cпopeд oфициaлнaтa дoĸyмeнтaция cтpoитeлcтвoтo oбxвaщa двa cтpaтeгичecĸи пoдoбeĸтa.

Учacтъĸ 4.1: Tpaceтo зaпoчвa oт ĸpaя нa пътeн възeл „Πлeвeн“ (пpecичaнeтo c път ІІ-35) и cтигa дo нaчaлoтo нa вeчe paзpeшeния пo-paнo yчacтъĸ 4.2. Toвa ca близo13 ĸилoмeтpa ĸaтo тyĸ влизa и пътeн възeл „Лeтницa“.

Учacтъĸ 5: Tyĸ paзpeшeниeтo зa cтpoeж e зa цeлия мaлĸo нaд 23-ĸилoмeтpoв yчacтъĸ. Toй oбxвaщa тpaceтo oт ĸpaя нa п.в. „Лeтницa“ дo пpecичaнeтo c път ІІІ-303 (Πaвлиĸeни-Ceвлиeвo), вĸлючитeлнo и изгpaждaнeтo нa caмия пътeн възeл „Бyтoвo“.

Cпopeд дeйcтвaщ дoгoвop, cpoĸът зa зaвъpшвaнe нa cтpoитeлcтвoтo зa Лoт 4 и Лoт 5 e тoчнo 36 мeceцa (3 гoдини). Toвa oзнaчaвa, чe aĸo cтpoитeлнитe paбoти cтapтиpaт aĸтивнo пpeз пpoлeттa нa тaзи гoдинa, тpaceтo oт Πлeвeн дo Πaвлиĸeни тpябвa дa бъдe нaпълнo гoтoвo и пycнaтo зa движeниe пpeз пъpвaтa пoлoвинa нa 2029 г.

Обследват „Аязмото“ в Стара Загора

Поетапно се паспортизират над 130 000 дървета в града

Предстои цялостно професионално обследване на парк „Митрополит Методий Кусев“ в Стара Загора, по-известен като „Аязмото“. Целта е да се събере пълна и актуална информация за състоянието на дървесната и храстовата растителност и да се очертае план за действие за опазване и развитие на парка през следващите 10 години, съобщават от общината.

За целта местната власт подписва договор с Лесотехническия университет (ЛТУ). В процеса ще участват също Съюзът на арбористите и Съюзът на ландшафтните архитекти в Стара Загора. Екипът по обследването ще включва доценти, докторанти и асистенти с доказан опит. Двама от експертите са разработвали и дисертационни трудове за парк „Аязмото“.

Сред предвидените дейности са: установяване на болни дървета и възможностите за тяхното лечение без премахване; оценка на възможностите за възстановяване на съществуващи видове с оглед на променящите се климатични условия;
определяне на подходящи нови, по-устойчиви растителни видове за залесяване; анализ на храстовидната растителност – кои части следва да бъдат запазени и къде е необходимо разчистване.
Обследването ще се извършва поетапно, като част от дейностите ще бъдат изпълнени преди раззеленяването, а останалите – след настъпването на пролетта. Срокът за цялостното му изпълнение е между 6 и 8 месеца.
Същевременно се извършва поетапна паспортизация на дърветата в града, които са над 130 000. За целта се използва специализиран софтуер, който предоставя детайлна и актуална информация за всяко дърво.

Програма за граждански бюджети: Изграждат спортна зона в двора на столично училище

0

Приключи гласуването по Програмата за граждански бюджети „Идеи за града“ 2025. Бяха подадени 660, като бюджетът за всеки район е 200 000 лева, а за общоградските проекти е предвиден отделен бюджет от 500 000 лева.

„Дворът – сърцето на училището“, е избраният проект за София – за изграждане на спортна зона в двора на 36 СУ „Максим Горки“. Идеята е да се насърчава активен начин на живот и да се формират здравословни навици сред учениците.

В момента училищният двор е неравен и покрит с износен асфалт, който не осигурява безопасни условия за спорт и игра. С реализацията на проекта ще се решат няколко съществени проблема: липсата на безопасна модерна спортна база в училището и недостатъчната физическа активност сред децата и младежите.

В новата база над 1 000 ученици и десетки деца и младежи от съседни квартали ще имат възможност за спорт.

Нов образец на удостоверение за проектантска правоспособност за 2026 г.

Управителният съвет на Камарата на архитектите в България (КАБ) прие нов образец на удостоверение за проектантска правоспособност за 2026 г. Новият документ въвежда възможност за регистрация на конкретния договор за проектиране, като се посочват данни за обекта, неговото местоположение и възложителя. Мярката цели по-голяма прозрачност и яснота при упражняването на проектантската дейност. Регистрацията дава и правна защита на проектантите, като им позволява да претендират неизплатените си възнаграждения по облекчена процедура.

Съгласно чл. 12, т. 4 от Устава на КАБ, членовете на Камарата са длъжни да регистрират договорите за проектиране по утвърден от Управителния съвет образец.

В допълнение, чл. 29, ал. 3 от ЗКАИИП изисква договорите за изработване на устройствени планове и за инвестиционно проектиране на обекти от първа до четвърта категория по чл. 137, т. 1–4 от ЗУТ да бъдат регистрирани в КАБ в едномесечен срок от подписването им.

Регистрите съдържат информация за наименованието и местонахождението на обекта, неговите технически параметри, както и данни за възложителя и изпълнителя. Информацията за регистрираните договори не е публична и се съхранява единствено в личното досие на проектанта.

Регистрацията не изисква посочване на договореното възнаграждение, съответно размерът на проектантския хонорар не се декларира.

Неизпълнението на задължението за регистриране на договорите за проектиране представлява дисциплинарно нарушение по смисъла на чл. 32 от ЗКАИИП, за което членовете на КАБ носят дисциплинарна отговорност съгласно разпоредбите на Глава седма от закона.

В същото време регистрацията на договорите в КАБ предоставя важна защита за проектантите. При неизплатени възнаграждения по регистрирани договори те могат да се възползват от облекчена процедура за събиране на вземанията си чрез заповедно производство по Гражданския процесуален кодекс. Съгласно чл. 30 от ЗКАИИП, проектантите имат право да поискат издаване на заповед за изпълнение по чл. 410, ал. 1 от ГПК, независимо от размера на дължимото възнаграждение.

Нова структура на Столична община от 1 февруари

0

Нова структура на Столична община ще заработи от началото на следващия месец. Тя е изградена около разбирането, че градските проблеми не са случайни, а са резултат от остарял модел на работа „на парче“, който възпроизвежда едни и същи дефицити независимо от това кой е кмет. Сърцевината на реформата е създаването на ново направление „Градско планиране и развитие“, ръководено от заместник-кмет. Именно в този ресор се концентрира общественото недоволство от усещането, че градът и кварталите „се задъхват“ от презастрояване.

Според ръководството на Столична община, новото направление цели да въведе цялостен подход към планирането на мястото на досегашната практика на частични изменения без анализ на кумулативния ефект.

„Реформата дава възможност и за по-равномерно планиране на строителството, така че инвестиционният натиск да не се концентрира в квартали без изградена инфраструктура и адекватен градски транспорт – проблем, който директно допринася за рекордния автомобилен трафик. София вече е сред най-задръстените от автомобили градове в Европа, а новата структура създава условия Общината да упражнява по-ефективен контрол и да планира развитието си с хоризонт, който не е обвързан от политически цикли и не свършва от преписка до преписка“, коментират от Столична община. Същевременно ролята на главния архитект се връща в рамките, предвидени от закона – като независим, професионален и експертен административен орган по Закона за устройство на територията.

Главният архитект ще издава административни актове и становища в рамките на своите правомощия и ще се подпомага от специализираната администрация, без да бъде натоварван с политически функции и очаквания. Новата структура слага край на създадената в София практика на свръховластяване на фигурата на главния архитект, се казва в съобщението на Столична община. Припомняме, че в понеделник Богдана Панайотова подаде поисканата й оставка от кмета, като Боян Недев ще изпълнява временно длъжността до провеждането на конкурс.

Реформата поставя силен акцент и върху културното наследство като част от градското планиране. В момента Общината разполага с над 1400 недвижими културни ценности, за голяма част от които липсват пълни, актуални и дигитални данни. Това води до закъснели реакции, рушащи се сгради и загуба на историческа памет и идентичност.

Новата структура създава условия за пълна, дигитална и публична база данни, за по-навременна намеса и за активна политика по опазване на наследството. С обединяването в едно направление „Култура и туризъм“ на две досегашни структурни единици София ще използва по-целенасочено културния си потенциал както за развитие на града, така и за привличане на повече посетители и международно внимание.