Home Блог Страница 51

Перник с ново улично осветление

С ново улично осветление са шест пернишки квартала и три села в общината, съобщи зам.-кметът Стефан Кръстев.

Подменени са общо 4 082 осветителни тела в кварталите „Църква“, „Калкас“, „Могиличе“, „Ралица“, „Марина бара“ и „Бела вода“ и в селата Студена, Кралев дол и Рударци.

Внедрена е и съвременна система за управление и мониторинг на уличното осветление, която осигурява включване и изключване на осветителите по предварително зададен график, както и дистанционно управление на касетите. Софтуерът осигурява визуализация на потреблението на енергия.

Сред предимствата на новата система е осигуряването на предупреждения за повишена консумация и други проблеми като нерегламентирани включвания и кражби на електроенергия.

С подмяната на старите амортизирани лампи с нови намаляват разходите за електроенергия, а самите населени места са по-добре осветени, което създава по-сигурна и надеждна среда за техните жители.

Рязко скачат важни пътни такси

0

Междуградският транспорт също ще е засегнат

От 30 до 130% скок на тол таксите за тежкотоварните автомобили е планирало от 1 март Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ). Ведомството е публикувало за обсъждане новата тарифа за изминат километър по платените пътища в страната.

Поскъпването е заради въвеждането на допълнителна компонента в тол таксите – въглеродни емисии. Досега цената отразяваше само разходите по поддържането на инфраструктурата. България обаче трябва да транспонира евродиректива от 2022 г., която задължава въвеждането и на CO₂ компонента, както и други два компонента, свързани с шумовото замърсяване и замърсяване на въздуха от задръствания.

Според новата тарифа за камиони и автобуси до 12 тона въглеродната компонента е 4 евроцента на изминат километър на магистрала, а за превозните средства над 12 тона тя варира от 5 до 7 евроцента на километър.

На този етап другите два компонента в тол таксата – за шумово замърсяване и замърсяване на въздуха, са с нулеви стойности.

В същото време остава диференциацията според еко-категорията на превозното средство. Например за камиони до 12 тона с Евро 6 общата такса за изминат километър по магистрала ще нарасне до 8 евроцента при сегашни 6 евроцента, т.е. увеличение от около 30%. За старите и по-замърсяващи тежкотоварни автомобили поскъпването е по-голямо. За камиони с Евро 1 до 4 таксата за движение по магистрала се предвижда да нарасне до 11-12 евроцента за км при сегашни 7-8 евроцента, което е увеличение с около 50%.

За автобусите увеличението е още по-голямо. В момента автобусите с висок екостандарт Евро 6 и 5 плащат 3 евро за км на магистрала. Предвижда се от 1 март тази такса да стане 6 евроцента за Евро 6 и 7 евроцента за Евро 5, като последното е ръст от 130%.

Целта на евродирективата е чрез икономически стимули да се насърчи използването на по-екологични превозни средства, без да се въвеждат административни забрани или ограничения, се казва в мотивите. Подчертава се, че в редица европейски държави тези механизми вече са въведени.

МРРБ подчертава, че с новата тарифа старите и най-замърсяващите тежкотоварни автомобили ще бъдат таксувани 50% по-скъпо от тези с Евро 6/EEV и с 30% по-скъпо от превозните средства, отговарящи на стандарт Евро 5.

Повишената тарифа за тол-таксите, които държавата събира за движението на превозните средства над 3.5 т, ще увеличи разходите на превоз на стоките, а оттам и крайните им цени. Очаква се и поскъпване на автобусните билети за междуградските превози.

Правят амфитеатър и детска площадка в двора на Градската галерия в Стария Пловдив

Малък амфитеатър и детска площадка ще се изграждат в двора на Градската художествена галерия на Пловдив през тази година. Това ще се случи след последния етап от ремонта на сградата и откритите пространства на ул. „Съборна“ в Стария град. Проектът за реновация, реставрация и ремонт на дворното пространство пред знаковото здание е на стойност 180 000 евро без ДДС.

Пространството пред ГХГ е едно от привлекателните места за провеждане на арт събития, а с новата визия ще разкрие пълния си потенциал.

Градската художествена галерия, където се е помещавала Девическата гимназия, е архитектурно-строителна недвижима културна ценност от новото време с местно значение. Тя е в границите на архитектурно-историческия резерват „Старинен Пловдив“, както и в границите на груповия археологически и архитектурно-строителен паметник на културата, урбанизма и културния пейзаж – историческа зон „Филипопол-Тримонциум-Пловдив“. Малък амфитеатър и детска площадка ще се изграждат в двора на Градската художествена галерия на Пловдив през тази година. Това ще се случи след последния етап от ремонта на сградата и откритите пространства на ул. „Съборна“ в Стария град. Проектът за реновация, реставрация и ремонт на дворното пространство пред знаковото здание е на стойност 180 000 евро без ДДС.

Пространството пред ГХГ е едно от привлекателните места за провеждане на арт събития, а с новата визия ще разкрие пълния си потенциал.

Градската художествена галерия, където се е помещавала Девическата гимназия, е архитектурно-строителна недвижима културна ценност от новото време с местно значение. Тя е в границите на архитектурно-историческия резерват „Старинен Пловдив“.

Скоро: Община Шумен ще придобие собствеността на Сунтур баня

Подготвя обществена поръчка за проектиране, ремонт, консервация и реставрация на обекта

Сунтур баня – сграда недвижимата културна ценност с местно значение, скоро ще бъде придобита от Община Шумен, информират от администрацията там. Към момента обектът все още е собственост на „Мадара Интертур“ АД, като предстои да бъде приключена процедурата по прехвърляне на имота към Общината Решението за това е на Общинския съвет от 31 октомври 2024 г. и се реализира чрез съгласуване с НИНКН.

Администрацията уточнява, че Сунтур баня е построена на два етажа, със застроена площ от 315 кв. м. и е част от списъка на недвижимите културни ценности на територията на гр. Шумен под името „Сунтур-хамам“. За да бъде опазен обектът от последващо разрушаване, след приключване на придобиването ще се възложи обществена поръчка за проектиране и изпълнение на основен ремонт, консервация и реставрация на обекта със съответното финансиране. Към това може да се пристъпи след съгласуване с Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН).

Обявиха конкурс за модулна градска мебел за терасите на зала „Младост“ в Бургас

Община Бургас стартира отворен, едноетапен конкурс за идеен проект за модулна система за градска мебел, предназначена за откритите тераси към спортна зала „Младост“. Инициативата цели създаването на съвременна, функционална и устойчива среда, която да надгради спортната инфраструктура и да превърне пространството в място за отдих, социални и културни дейности.

Конкурсът се реализира в рамките на проекта „ПодМлади града“ (RELAUNCHTOWIN), финансиран от Европейската инициатива за градовете. Той следва принципите на Новия европейски Баухаус – естетика, устойчивост и приобщаване. Основната идея е чрез иновативен дизайн да се създадат външни пространства, които насърчават активния начин на живот и социалното взаимодействие между хора от различни възрасти.

В конкурса могат да участват дизайнери, архитекти, урбанисти и визуални артисти – индивидуално или в екип, без ограничения за националност или местоживеене. Търсената концепция трябва да предложи гъвкава и адаптивна модулна система, включваща места за сядане, възможности за информационни и изложбени елементи, интерактивни функции, озеленяване, засенчване и енергийно ефективно осветление. Проектите следва да бъдат съобразени с климатичните условия в Бургас и да използват екологични и устойчиви материали.

Журито ще оценява предложенията по критерии като оригиналност, функционалност, устойчивост, визуално вписване в средата и реалистичност на изпълнението. Общият награден фонд включва първа награда от 2200 евро, втора – 1000 евро и трета – 700 евро, като Община Бургас си запазва правото да възложи реализацията на проекта, класиран на първо място.

Срокът за подаване на проектни предложения е до 20 февруари 2026 г., а резултатите от конкурса ще бъдат обявени до 2 март 2026 г.

Проект с цветна мозайка от растения преобрази кръгово в Стара Загора

С нова визия е кръгово кръстовище до парк „Зелен клин“ в Стара Загора. От елемент на градската инфраструктура зоната се превръща в публично изкуство, коментират от Общината. Проектът е на дизайнера Лора Гидимаркова и ландшафтния архитект Биляна Димитрова. В центъра е елемент от известна римска мозайка, открита в античното селище Августа Траяна в Стара Загора. Централната част е обградена от мотив, известен като „бягащата вълна“, характерен за римските мозайки и символ на движение, хармония и вечност. Геометричната вълна е с ясни визуални ориентири за водачите, което повишава безопасността на движението.

„Чрез растителност и декоративни материали пресъздадохме античната мозайка с прецизна точност. Реализираното ландшафтно озеленяване е с потенциал да стане световноизвестен пример за интеграция на културно наследство в съвременната градска среда“, казват авторите. С развитието на растенията във времето мозайката ще придобие триизмерен облик. В композицията са използвани декоративни камъчета, мулч, противоплевелно платно и непретенциозни растения, които гарантират естетическа визия през всички сезони. Видовете растения са устойчиви и изискват минимална поддръжка, коментират още от администрацията в Стара Загора.

Започнаха номинациите за инвеститор на годината

Започнаха номинациите за инвеститор на годината. Инициативата се провежда за двадесети пореден път от Българската агенция за инвестиции /БАИ/.

Конкурсът е водеща платформа за публично признание на компаниите в страната, които със своите инвестиционни проекти допринасят за икономическото развитие, конкурентоспособността и устойчивия растеж. Наградите ще отличат най-значимите инвестиционни проекти, изпълнени в България през 2025 г. Призове ще получат компаниите, които инвестират с дългосрочна визия и осъществяват проекти с реален принос за модернизацията и трансформацията на българската икономика.

Проектите ще бъдат оценявани от специално жури по комплексни критерии като: значимост и мащаб на инвестицията; създадени нови работни места; принос към регионалното развитие; внедряване на иновативни технологии и решения; устойчиви и отговорни бизнес практики и пазарен успех и дългосрочна перспектива.

Традиционно отличените компании получават уникалната статуетка „Златен бик“, създадена от скулптора Сейфетин Шекеров в категориите „Инвеститор на 2025 г.“; „Инвестиция на зелено“; „Инвестиция в разширяване на бизнес“; „Инвестиция в иновативен бизнес“ и „Инвестиция в човешки капитал“. БАИ ще връчи и почетни награди – плакети, в следните категории: „Инвестиция с висок принос за регионалното развитие“; „Успешен стартъп“; „Община с най-много инвестиции“; „Устойчив бизнес“; „Инвестиция с нисък въглероден отпечатък“ и „Иновативен продукт“.

Крайният срок за номинации е 25 февруари 2026 г.

Поетапно: Започна подмяна на оградни пана по пловдивски булеварди

Започна поетапна подмяна и монтиране на нови оградни пана за повишаване на пътната безопасност на различни невралгични точки в Пловдив. Дйностите са в ход и обхващат зони с интензивен пешеходен и автомобилен трафик, информират от общината.

Вече са монтирани заграждения пред кметството на район „Източен“ на бул. „Шести септември“ № 274. В сградата се помещават и други общински служби, което обуславя засилен пешеходен поток в района.

„По този начин ще се ограничи нерегламентираното пресичане в натоварения пътен участък и гражданите ще преминават безопасно на пешеходната пътека“, сподели кметът на район „Източен“ Емил Русинов.

Вече са монтирани нови пана и на други участъци с голям човекопоток – пред Математическата гимназия, КАТ-Пътна Полиция и на бул. „Цар Борис III Обединител“. Дейностите продължават и на други ключови места в града.

Костинброд събира историята си в музей

Община Костинброд активно работи по учредяването на нов общински музей чрез кампанията „Да съберем историята на Костинброд“. Тя има за цел да съхрани и представи богатото културно и историческо наследство на града и неговите жители.

По данни на общинската администрация, вече са постъпили първи дарения за бъдещия музей. В инициативата се включват читалищни дейци, образователни институции, частни и юридически лица, които със своята подкрепа допринасят за развитието на местната културна дейност и за създаването на музея като устойчива културна институция.

Кампанията стартира на 1 ноември 2025 г. и е насочена към събиране на ценни материали, свидетелства и артефакти, свързани с миналото на Костинброд. Новият музей ще бъде място за съхранение на общата памет на общността, където историята ще оживява чрез снимки, документи, предмети от бита и лични спомени.

Сред акцентите на бъдещата експозиция ще бъде възстановеният кабинет на д-р Никола Чилов – един от най-изявените индустриалци и благодетели на региона. С подкрепата на неговите наследници, в музея ще бъдат изложени оригиналните мебели от кабинета му в завода „Д-р Никола Чилов“, символ на предприемчивия и иновативен дух, допринесъл за развитието на Костинброд.

Общината отправя покана към граждани, семейства, училища, детски градини, читалища, организации и предприятия да се включат в кампанията, като предоставят снимки, предмети от бита, старинни документи, носии, накити, както и материали, свързани с видни личности от града . Всеки дарен експонат ще бъде приет с протокол и ще намери своето достойно място в постоянната музейна експозиция.

Сградата на Община Разград ще бъде енергийно обновена

Енергийното обновяване на административната сграда на Община Разград ще доведе до над 55 процента намаление на разходите за енергия и до значително подобряване на условията за работа и обслужване на гражданите. Това съобщи кметът на общината Добрин Добрев при старта на проекта „За по-отговорна и зелена Общинска администрация чрез внедряване на енергийноефективни мерки в административната сграда на Община Разград“.

Проектът се реализира по Националния план за възстановяване и устойчивост, като договорът е сключен между Министерството на регионалното развитие и благоустройството и Община Разград. Срокът за изпълнение е от 19 юни 2024 г. до 30 юни 2026 г., а общата стойност на инвестицията възлиза на 4 114 562 лв. От тях 3 327 651 лв. са безвъзмездна финансова помощ, 665 530 лв. – национално съфинансиране от държавния бюджет и 121 380 лв. – собствен принос на общината.

Основната цел на проекта е цялостно енергийно обновяване на сградата – публична общинска собственост, използвана за административни дейности. Предвижда се подобряване на топлофизичните характеристики на сградата, достигане на клас А на енергопотребление и намаляване на специфичния разход на първична енергия до 89,97 kWh/кв. м годишно при сегашни 201,25 kWh/кв. м. По думите на кмета това ще доведе до 55,56 процента спестяване на енергия за отопление.

Административната сграда на Община Разград включва основно тяло с 12 надземни и един полуподземен етаж, както и две двуетажни пристройки, в които се намират фронт офисите за обслужване на граждани. В рамките на проекта се предвижда полагане на топлоизолация на външните стени, покрива и пода, подмяна на съществуващата дограма, както и замяна на газовите котли с нови, пригодени за работа с водородно-кислородна смес. Планирано е и надграждане на водородната система.