Home Блог Страница 255

Варна: Предстои ремонт на Комплекса за социални услуги за възрастни

Предстои основен ремонт на Комплекса за социални услуги за възрастни хора „Гергана“ във Варна, информират от администрацията. Проектът ще се финансира с европейски средства по Националния план за възстановяване и устойчивост и е на стойност 7,7 млн. лв.

Сградата на дома е построена през 1936 година и оттогава не е правен основен ремонт. Предстоящите строителни дейности включват реновиране на помещенията за потребителите и изграждане на стаи за рехабилитация. Ремонт ще се извърши също на хранителния комплекс и пералното помещение. Ще се облагороди и дворното пространство. Разчетите са в края на годината да започнат същинските ремонтни дейности. Те ще продължат 12 месеца, а цялата процедура с провеждането на обществената поръчка ще отнеме около 18 месеца. В момента сме на етап подаване на крайно проектно предложение, поясниха от Община Варна . Крайният срок на завършването на основния ремонт на дома е декември, 2025 г.

По време на строителните дейности всички потребители ще бъдат преместени в подходящи помещения на територията на община Варна, ангажират се от администрация и ръководството на социалното заведение.

Международен студентски конкурс „Нов живот за летището в Балчик“

Архитектурният факултет на ВСУ„Черноризец Храбър“ и Факултета по урбанизъм на Университета по архитектура и градоустройство „Йон Минку“ в Букурещ, организират международен студентски конкурс за креативни идеи „Нов живот за летището в Балчик“ (NEW LIFE FOR BALCHIK AIRPORT).

В него участват пет международни екипа от студенти по урбанизъм, специализиращи ландшафтен дизайн в румънския университет и студенти по архитектура на университета във Варна. Задачата им е да направят предложения за ревитализация и реактивация на гражданско-военното летище в Балчик.

Румънски преподаватели и студенти вече са посетили българския ВУЗ и след среща с ръководството е подписан меморандум за сътрудничество между двете партньорски висши училища.

Посещението е последвано от уъркшоп и разглеждане на Летище Балчик, където студентите научиха повече за историята му и проучиха специфичните особености на терена. Ревитализацията на летището ще даде нов живот на целия район, смятат експертите. Намерението е пространството да се трансформира в жизнено, функционално и ефективно организирана забележителност за общността, като се запазят както гражданските, така и военните характеристики на обекта.

Още 5 квартала в Бургас с ново осветление

Община Бургас продължава с поетапното обновяване на осветителната система в града. През последните 2 години това се случи в районите край 22 големи булеварда. След това и във всички малки съставни селища. Сега наред са градските квартали и комплекси.

Вече започна подмяната на старите осветителни тела с нови енергийно ефективни в „Сарафово“ и „Крайморие“, следват „Лозово“, „Горно Езерово“ и „Долно Езерово“.

Тази година Община Бургас подаде и очаква одобряването на пореден проект по Националния план за възстановяване и устойчивост на Република България – за обновление и модернизация на осветлението в още 4 района: жилищните комплекси „Славейков”, „Лазур”, „Зорница“ и Централна Градска Част.

Представят обновените музеи – РИМ и РЕМО „Етър“ в Габрово

Представяне на реализираните дейности по обновяването на Регионалния исторически музей и на етнографския музей на открито „Етър“ ще се проведе в понеделник, 15 април 2024 г. От 16:00 часа в РИМ – Габрово ще се състои презентацията на обновените зали в реставрираната сграда на музея, която е недвижима културна ценност от национално значение. Експозиционните пространства са обзаведени със съвременни мебели, модерна техника и оборудване. Фасадата и вътрешните помещения са изцяло пребоядисани, подновени са дограмите и покривът.

Час и половина по-късно на територията на РЕМО „Етър“ ще бъдат показани новите придобивки в музейния комплекс. Близо 10,5 милиона лева са вложени за създаване на съвременни условия за креативен културен туризъм. Мястото вече разполага с детски център, ремонтиран хотел, многофункционална музейна сграда, реставрирани водни съоръжения, база за обучения, обновени изложбени площи и други.

Инвестициите в двата културно-туристически обекта са направени с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 г. Габрово е единствената община в страната с два реализирани проекта по приоритетна ос 6 „Регионален туризъм“ на процедурата „Развитие на туристически атракции“.

Събитието е отворено за медии, граждани и всички заинтересовани страни.

Откриха 4 зарядни станции за електромобили в Свиленград

Свиленград вече разполага с инсталация за производство на електроенергия от възобновяеми източници и четири зарядни станции за електромобили. Съоръженията се намират на паркинга на Спортната зала.

Изградени са по проект „Партньорство за адаптация към климатичните промени“, в който община Свиленград е партньор с общините Смолян, Асеновград, Крушари, дружество „Плеядес България“ и Норвежки университет за наука и технология.

Финансирането е по програма “Опазване на околната среда и климатични промени”. Безвъзмездната финансова помощ е в размер на близо 940 хиляди лева. Финансовото участие на община Свиленград е с около 114 хиляди лева.

Започва почистването на р. Марица в Пловдив

Започва дългоочакваното почистване на река Марица в Пловдив. Дейностите ще бъдат изпълнени от софийската фирма „БКС – Озеленяване“. Срокът е 90 дни. Работата е разделена на пет етапа,като всеки един от тях ще трае по около една седмица. Почистването от изток на запад ще започне от Железния мост към остров Адата и вътрешността. То ще обхване само дървесната растителност, като наноси няма да се изнасят. Ще се работи по бреговете, откъм подпорните страни, за да се запази екоразнообразието.

Относно дърветата, има два начина – да се изкореняват или да се изрязват. Първият предполага по-трайно и удобно поддържане на чисто корито. Изкореняването обаче крие опасност от подронване на почвата, което може да ерозира острова. Затова има вариант първо да се пристъпи към отсичане и след това изкореняване на дърветата, по преценка на експертите, обясни пред Радио Пловдив ресорният заместник-кмет Иван Стоянов. Според него проблеми се очакват при подхода на тежката техника към коритото на някои места, където обаче е решено да се изградят временни пътни съоръжения, включително сглобяеми мостове и понтони. Такова място е брегът по протежението на бул. „Марица“ – Юг. Това означава, че реалната работа ще започне в дните от следващата седмица, докато всичко бъде подготвено.

На този етап не е известно какъв обем дървесина ще бъде изнесена от коритото на Марица, но във всички случаи нейното складиране и обработка е осигурено чрез компостиращата инсталация. При благоприятни условия, всичко трябва да приключи за три месеца, какъвто ангажимент по договор е поела фирмата изпълнител.

След края на почистването, коритото на Марица ще се поддържа регулярно от Община Пловдив, със специално закупена за целта техника, което също предстои, подчерта Иван Стоянов

Археологически комплекс „Долината на тракийските царе“ посреща туристи

Представя по иновативен начин тракийската култура и изкуство

Археологическият комплекс „Долината на тракийските царе“ се намира в град Шипка, а в непосредствена близост до него са тракийските гробници Грифони, Хелвеция, Голяма Косматка, Оструша и Шушманец (Шишманец). В комплекса е изградена централна сграда, в която посетителите могат да видят восъчни фигури на тракийския цар, царица, виночерпец и воин, създадени по подобие на стенописите в казанлъшката Тракийска гробница, и да си направят снимки с тях, облечени в типичните за епохата дрехи.

Туристите ще се озоват в тронната зала на двореца в античния град „Севтополис“, а самият античен град е пресъздаден в макет, който представя съществуването му под язовир „Копринка“.

В комплекса има многофункционална зала за събития, изложби, ресторант с винарна, пет къщи за гости, център за билети и кафене. Холограмен екскурзовод, визуализиращ тракийски владетел, посреща посетителите и разказва за Долината на тракийските царе.

Чрез триизмерна виртуална реалност туристите имат възможност под формата на игра да научат различни детайли и аспекти на тракийската култура, начин на живот. В централната сграда на разположение на посетителите са още ателие за керамика, ювелирно ателие, магазини за сувенири.

На панорамната стена на комплекса са разположени далекогледи, с които посетителите могат да разглеждат Долината на тракийските царе. Предвидени са още възможности за наемане на велосипеди, колички за голф, обиколка и заснемане на долината с дрон и обиколка с балон с топъл въздух.

Комплексът е част от един от най-широкомащабните проекти на Община Казанлък „Светът на траките“. Проектът е финансиран по Оперативната програма “Региони в растеж 2014-2020” и включва консервация, реставрация и социализация на тракийска гробница и култов комплекс “Оструша”, изграждане на велоалея от град Крън до град Шипка, както и построяване на туристическия комплекс.

Снимки: Община Казанлък

Сливен с новоизградена улица

Изграждането на новата улица между булевардите „Бургаско шосе“ и „Хаджи Димитър“ е към приключване, съобщиха от пресцентъра на общинската администрация. Остават довършителни работи и облагородяване на терена около паметника на 6 артилерийски полк, което ще отнеме около седмица.

Строителните дейности започнаха през октомври 2023 г. Изградиха се канализация и водопровод, велоалея, извърши се асфалтиране. Монтирани са камери за видеонаблюдение и осветление, засадена е растителност.

Новата улица, която преминава през бившите поделения, ще разтовари трафика от кръстовищата на „Розова градина“ и „Илинденско въстание“. Наблизо е предвиден терен за преместване на пожарната. Ще има и достъп до паметника на Шести артилерийски полк, който Общината реставрира. Новоизграденият участък е с дължина от близо 300 метра.

КАБ: Стартира програма за безплатни обучения в архитектурно-строителния сектор

Целта е да се подкрепи дигитализацията на бранша

Предстои да стартират безплатните обучения в рамките на Европейски цифров иновационен хъб (ЕЦИХ), сред чиито учредители е Камарата на архитектите в България (КАБ). Обучителната програма е подготвена на базата на анкета сред членовете на КАБ относно професионалните нужди и интереси на архитектурната колегия. Това съобщи зам.-председателят на КАБ арх. Мартин Христов на официалното представяне на програмата на ЕЦИХ в рамките на Архитектурно-строителната седмица.

„Успяхме да привлечем най-добрите експерти, за да предоставим качествено обучение за повишаване на професионалната квалификация. Целта е да създадем обучение от специалисти за специалисти. Амбицията ни е каталогът с курсове да се актуализира и обновява постоянно съобразно професионалните нужди на колегията“, обясни арх. Христов.

Основната цел на ЕЦИХ е да подкрепи дигитализацията на архитектурно-строителния сектор. Предвидени са над 40 вида обучения по софтуерни технологии, които ще подготвят бранша за цифровата трансформация на строителната индустрия.

Обученията са насочени към различни специалисти в строително-инвестиционния процес: архитекти, инженери, консултанти, технически ръководители, публични организации. Предвидени са курсове по BIM (строително-информационно моделиране), прилагане на географски-информационни системи GIS, съвременни методи за дигитализация и автоматизация, софтуери за математическо и числено моделиране и CAD системи, обучения за изпитване на продукти и конструкции, нови строителни материали и иновативни технологии.

Каталогът на Камарата на архитектите в България включва някои от следните обучения:

Започва безплатното саниране в Свищов

В Свищов сключиха първите 13 договора за безплатно саниране на частни жилищни сгради. Това е под 2% от одобрените на първия етап 756 блока за енергийна ефективност по Националния план за възстановяване и устойчивост. Контрактите са с община Свищов и са за близо 18 млн. лв., става ясно от съобщение на МРРБ.

Аргументът да се подпишат договорите с община Свищов е, че тя е била първата, която е подала проектни предложения по процедурата.

Споразуменията с етажните собствености вече са факт, в ход е обявяването на процедурата за обществените поръчки за избор на изпълнители на строителите дейности.

Очакванията са до началото на лятото работата да започне, ако няма обжалвания на процедурите, коментират от администрацията на кмета. Общината е подала проектни предложения за общо 36 сгради, от които са одобрени 19 блока за близо 30 млн. лева, какъвто е бил лимитът на общината.